Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o Kaslovu funkci se změnil ve frašku

  0:40aktualizováno  0:40
Praha - Ve frašku se změnil takřka týdenní na ostří vyhrocený spor mezi členy ODS v zastupitelstvu hlavního města a primátorem Janem Kaslem z téže strany. Zatímco ještě ve čtvrtek si nedovedl stranický klub představit vyřešení sporu jinak, než odstoupením Kasla, kterému vyjádřil zkraje týdne dokonce nedůvěru, včera bylo vše jinak. Odvolání se na pořad jednání vůbec nedostalo a představitelé ODS v zastupitelstvu se tvářili, jakoby šlo jen a jen o jejich vnitřní půtky, do nichž nikomu nic není.

"Klub zvážil situaci v řízení města a vzal na vědomí, že členové rady za ODS uzavřou dohodu o spolupráci," bylo jediné co sdělil předseda klubu Petr Bratský, za což sklidil výbuch smíchu v sále. Zastupitelstvo se o tuto jedinou větu ale dozvědělo až na vytrvalé naléhání opozice, která žádala vysvětlení k událostem posledních dní.

Nikdo z ODS však nepovažoval za nutné Pražanům něco vysvětlit, i když se o důvěře v primátora a jeho setrvání diskutovalo v klubech a různých grémiích i po převážný čas vyčleněný na schůzi zastupitelstva a spor několik dní plnil stránky novin.

Marián Hošek (KDU-ČSL) a Michael Hvížďala (US) chtěli vědět, jak radní po tom všem, kdy padala tvrdá slova z obou stran, a také vážná obvinění, budou dál společně pracovat. "Někdy se stane, že si jeden s druhým dá facku a pak se to těžko vysvětluje. Rada je funkční, nemá žádné problémy," odpověděl náměstek primátora Petr Švec (ODS).

"Dneska jsme zjistili, že je to jedna parta," konstatoval Hvížďala, který stejně jako ostatní opoziční poslanci nevěří, že rada nadále funkční zůstane. Pokus opozice o odvolání celé rady ale nevyšel, protože ho koalice vůbec nedovolila zařadit na program. "Chceme vědět, zda Kasl může pracovat se šesti radními, kteří mu nevěří, a to nám není schopen říci. S veřejností se hraje podivná loterie," dodal Hvížďala.

Reagoval tak na fakt, že primátor k celé věci veřejně nezaujal stanovisko, pouze se odvolával na budoucí dohodu a situaci v klubu v minulých dnech označil za nešťastnou.

"Nechápu, jak může primátor spolupracovat s piráty, jak své kolegy nazval, a těmi, kteří kálí do vlastního hnízda, jak řekl," míní Jiří Witzany (US). Předseda pražské Unie svobody Pavel Svoboda je přesvědčen, že na západ od nás by žádná rada města po takové blamáži nemohla ve funkci setrvat. "Nad radnicí a Prahou se rozprostřel duch Jana Koukala," řekl.

Hošek situaci přirovnal ke vředu, do něhož je třeba říznout, ale místo toho se přikryje obvazem. Je podle něho jen otázkou času, kdy celá krize vypukne znova. Soudí, že nejde o nic jiného, než o udržení moci a pozic. Rada si podle něj včera vyslovila nedůvěru sama.

Náměstek Švec si však myslí, že každá krize je k něčemu dobrá. "A pokud bude ku prospěchu města, je to jedině dobře," sdělil. Na otázku, jaký má osobní názor na to, že usedne vedle člověka, kterému nevěří, řekl: Osobní názor si nechám až po jednání politického klubu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz