Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o Kasárna: Slováci koupí jednu chatu

  19:50aktualizováno  19:50
Kasárna - Dlouholetý spor o chaty v turistické oblasti Kasárna na česko-slovenském pomezí zatím neskončil. Jen jeden z českých chatařů, TJ Moravan Otrokovice, se dohodl, že svůj objekt ležící na Slovensku prodá dvěma tamním podnikatelům. Z jednání, které mnozí označovali za poslední možné, odcházeli ostatní chataři s nejasným výsledkem. Mohou si od podnikatelů pozemky pronajmout. Na to ovšem zatím přistoupit nechtějí.

"Je to hrozný pocit odejít z místa, které jsme léta budovali," ulevil se šéf TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů, který se rozhodl svoji chatu prodat. "Už jsme se na tom dohodli v oddíle na valné hromědě," vysvětlil.

To nejdůležitější na prodeji - cena, za kterou chatu otrokovičtí prodají, ještě není dohodnuta. O ní se má hovořit příští týden.

SK Zlín chce ještě jednat
Zástupci Sportovních klubů Zlín (SK Zlín), kteří v oblasti vlastní většinu objektů, na toto řešení problému nepřistoupili. Stále mají zájem v oblasti chaty provozovat.

Zástupce zlínského klubu Leopold Bednařík řekl, že v nejbližší době slovenské straně písemně nabídnou možnosti spolupráce. "Snažíme se s nimi dohodnout na formě spolupráce, i když si to teď nedokážu představit. Je to však jediná cesta, jak se ještě vyhnout soudům," uvedl Bednařík.

Nabízen pronájem pozemků neprošel
Jeden z podnikatelů, Ján Dorociak, mu při jednání nabídl, že jim pronajme pozemky pod chatami, když se nedohodnou na formě spolupráce.

Bednařík na to zatím nechtěl přistoupit, protože nezná výši nájmu.

"Rádi si pozemky pronajmeme, ale spíš od obce, protože nájem by se odvíjel od prodejní ceny 15 korun za čtvereční metr pozemku," dodal Bednařík.

Další jednání mezi podnikateli a zástupci SK Zlín má být do dvou týdnů. "Na ní se znovu pokusíme dohodnout na spoluprávi. Nejlepší by ale bylo, kdyby nám pozemky prodal," podotkl Bednařík, který chápe krok TJ Moravan Otrokovice.

"Na jejich místě bych jednal úplně stejně. Na rozdíl od nás, mají na prodaném pozemku jen jednu chatu. My tam máme chatu, vlek a jsou tam i chaty další lidí. Kdybychom i my chatu prodali, způsobili bychom soukromníkům velké potíže," dodal Bednařík.

Poslední možné jednání
Vladimír Janů už před jednáním řekl, že vícekrát se už nemíní se Slováky scházet u jednacího stolu.

"Měli by se konkrétně vyjádřit už teď, a ne opět rozhodnutí o sporu oddálit," prohlásil těsně před začátkem setkání. "Už moc dobře vědí, na co jsme ochotni přistoupit a s čím nebudeme absolutně souhlasit," poznamenal.

Prodájí chaty, nebo koupí pozemky
Sportovní organizace mají jasno na jaké řešení přistoupí. "Buď si koupí naše chaty, nebo si koupíme jejich pozemky. Jiná možnost neexistuje," řekl Janů.

"Žádná spolupráce nepřipadá v úvahu," vyjádřil se k návrhu slovenských majitelů pozemků, aby chaty provozovali jako společná organizace.

V případě, že se dnes strany nedohodnou, už nebudou spolehát na další jednání, ale budou se soudit o to, komu patří pozemky.

Jednání mělo být už před týdnem
Sportovní organizace ze Zlínska stále nevědí, jakým způsobem se Slováci postaví ke spornému prodeji pozemků pod jejich objekty. Makovský starosta Marián Masnica přitom nesplnil svůj slib, že do středy 12. června připraví setkání, na němž předloží konkrétní návrhy řešení sporu.

"Vím o tom, že termín vypršel," řekl makovský starosta Marián Masnica. "Jsme připraveni sportovní kluby oslovit příští týden. Dnes se nám rýsují nějaká řešení, které bychom chtěli příští týden prezentovat," tvrdí.

Možné varianty však odmítl konkrétněji přiblížit. "Zatím nechci nic říkat. Až zjistím, jak se k návrhům postaví druhá strana," vysvětlil.

Česko-slovenské hranice v Beskydech, Kasárna - Makov

Vladislav Vařák, nájemce chaty Bačkárka ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, kterou si pronajal od Tělovýchovné jednoty Moravan v Otrokovicích, stále neví, zda chatu bude moci provozovat i nadále. Makovské zastupitelstvo, pod které obec spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. Čeští majitelé nemovitostí se proto 30. května v Makově sešli se slovenskými partnery, aby se pokusili jednáním dospět k řešení celé situace. (30.5.2001)

Přednosta Okresního úřadu v Čadci Jozef Špita (uprostřed), starosta Makova Marian Masnica (vpravo) a zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík (zcela vlevo) na jednání o dalším osudu nemovitostí českých vlastníků ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, které se uskutečnilo v chatě Bačkárka. Makovské zastupitelstvo, pod které rekreační oblast spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. (30.5.2001)

Zástupce Sportovních klubů Zlín Leopold Bednařík (vpravo) a Vladislav Vařák, nájemce chaty Bačkárka ve slovenské rekreační oblasti Kasárna, přicházejí na jednání o dalším osudu nemovitostí českých vlastníků ve slovenské rekreační oblasti, které bylo právě v chatě Bačkárka. Makovské zastupitelstvo, pod které rekreační oblast spadá, totiž v únoru letošního roku rozhodlo o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským soukromníkům. (30.5.2001)

Proti prodeji pozemků protestují i Slováci. Josef Pavlík z Makova si stěžuje, že obec prodala pozemky na Kasárnách příliš levně. (30.5.2001)

Starosta Makova Marian Masnica, který incioval jednání o sporných pozemcích na Kasárnách, s novináři moc mluvit nechtěl. (30.5.2001)

Chataři a majitelé sporných pozemků v rekreační oblasti Kasárna u jednacího stolu. (30.5.2001)

Na jednání o sporných pozemcích v rekreační oblasti Kasárna novináři být nesměli. Po několika snímcích a krátkém natáčení před začátkem schůzky, museli z chaty Bačkárka odejít. (30.5.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní. Chce, aby se lidé mohli bránit

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal petici proti regulaci zbraní. Její autoři žádají, aby zákonodárci projednali...

Jihozápadem Čech se ženou bouřky, silnice zaplavila hnědá voda z polí

Přívalový déšť způsobil zaplavení a neprůjezdnost Kotovic u Stodu.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...

Kvůli novičoku a Zemanovým slovům o něm bude mimořádná schůze Sněmovny

Projev k současné politické situaci měl na Žofínském fóru v Praze prezident...

Poslanci se příští čtvrtek na mimořádné schůzi vrátí ke slovům prezidenta Miloše Zemana o jedu novičok, jichž se hned...

Najdete na iDNES.cz