Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bendl vymyslel novinky v dohledu potravin a zase naštval Hegera

  8:47aktualizováno  8:47
Ministerstva zdravotnictví a zemědělství jsou opět ve sporu. Vláda ve čtvrtek projedná novelu zákona o potravinách. Ta navrhuje, aby se kontrola potravin přesunula pouze pod ministerstvo zemědělství. To by mohlo znamenat třeba omezení informací na webu Potraviny na pranýři.

Co jíte, budeme kontrolovat pouze my, řeklo si ministerstvo zemědělství. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novela by od ledna příštího roku přesunula dohled nad živočišnými potravinami v obchodech ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) na Státní veterinární správu (SVS). Ta nyní zatím kontroluje jen výrobu a dovoz živočišných potravin. K tomu zhruba pět tisíc řeznictví. Nově by dohlížela i na 35 tisíc prodejen, od velkých hypermarketů až po malé večerky.

Právě na tuto změnu může doplatit web Potravinynapranyri.cz, kde lidé mohou najít od loňska podrobné informace o výsledcích potravinových kontrol (více o projektu čtěte zde). Web provozuje SZPI. A úspěšně, protože nedávno zaznamenal přes dva miliony přístupů a získal ocenění českého internetu Křišťálová lupa v kategorii Veřejně prospěšná služba.

Mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček upozorňuje, že SVS také zveřejňuje výsledky svých kontrol prostřednictvím tiskových zpráv. Veterináři však na rozdíl od inspekce uvádějí mnohem méně podrobností. Často nejmenují konkrétního výrobce, název produktu a k místu kontroly uvádějí jen město.

"SVS bude v blízké budoucnosti postupně prezentovat výstupy kontrol podobnou formou webového portálu, jako to v současné době provádí SZPI na stránkách Potraviny na pranýři," informoval Žáček. Při spuštění potravinového pranýře se přitom počítalo s tím, že se SVS postupně připojí a odhalení bude prezentovat právě tam. Od července minulého roku se to však nestalo.

Důvodová zpráva k návrhu uvádí i to, že veterináři by do prodejen docházeli v průměru jednou za tři až pět let. To je méně, než je tomu nyní u SZPI. "Z 35 tisíc maloobchodních prodejen jsme jich loni zkontrolovali 26 tisíc. To znamená frekvenci kontrol jednou za 1,3 roku," vypočítal mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Hygieniky by nahradili potravinářští inspektoři

Novela zákona o potravinách z pera ministerstva zemědělství navrhuje, aby veškerý dohled nad potravinami spadal pod ministerstvo zemědělství. Nyní do něj promlouvá prostřednictvím hygieniků právě i ministerstvo zdravotnictví, kterému se změny nelíbí. Oba resorty mezi sebou mají rozepři také kvůli protikuřácké legislativě (více zde).

Vyšší pokuty a lepší obaly

Novela také mění sankce i označování výrobků.

Za nedodržení kvality potravin má nově hrozit pokuta deset milionů korun místo dosavadních tří milionů. Sankce za administrativní prohřešky má být až tři miliony korun, trojnásobek současného stavu.

Povinné má být označení v českém jazyce a zvětšit se má i v některých případech miniaturní velikost písma na obalech. Rozšířit se má i okruh potravin, u nichž bude povinnost označit zemi původu (více čtěte zde).

Ministerstvu zdravotnictví vadí, že na stravovací provozy by nově měla místo hygieniků dohlížet SZPI. Proti změnám vystoupil náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Vladimír Valenta.

"Novela přináší zásadní změnu, která spočívá v tom, že se mění charakter dozoru. Státní zdravotní dozor se mění na pouhý státní dozor," řekl. Podle něj hrozí destabilizace kontrol výroby potravin, protože by z ní mohli být vyloučeni lidé se zdravotnickým vzděláním.

"Odsun části kompetencí, které dosud byly ve sféře zdravotnictví, považuji za neobyčejně zásadní změnu systému, protože dojde k přerušení toku dat a přerušení přímých kontaktů mezi zdravotnickou a akademickou sférou. Důsledky toho budou znamenat větší prohloubení problémů," doplnil Valentu Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

S rozpaky novelu hodnotí i obchodníci a restauratéři, kterým má podle ministerstva díky rozdělení zodpovědnosti mezi úřady ubýt administrativní zátěže. "Většina obchodníků se tomu brání a náš názor je, že tato optimalizace není nejlepší. Vypadá to, že s tím budou zmatky a problémy. Ale to ukáže až praxe, a zatím proto nechci být razantně proti," říká šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

"Měnit něco, co funguje a běží, nedává smysl. V důvodové zprávě stojí, že se zjednoduší systém a dojde ke snížení administrativní zátěže. Je to ale přesně naopak. Návrh novely přináší pouze komplikaci pro stravovací zařízení, protože je nebude kontrolovat jeden orgán, ale hned tři. Navíc odděluje otevřené a uzavřené stravování," řekl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Otevřeným stavováním jsou míněny například restaurace, uzavřeným školní jídelny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz