Spor o budovu ruské ambasády v Praze půjde konečně k soudu

  10:31aktualizováno  10:31
Soudní spor u budovu ruského velvyslanectví na lukrativní parcele v Praze 6 může začít. Ruský stát totiž konečně převzal žalobu dědičky původního majitele Lisbeth Popperové. Ta chce přitom od Ruska také další movitý majetek a navíc žaluje český stát o miliardovou náhradu škody.

Ruská ambasáda v Praze | foto: David Port, MF DNES

"Rusko, které stále odmítalo být v postavení žalovaného účastníka řízení, konečně převzalo žalobu. Tu se podařilo doručit až po dvou letech," řekla iDNES.cz advokátka Irena Benešová, která dceru původního majitele Jiřího Poppera zastupuje.

Lisbeth Popperová se odvolává na to, že jejich rodinnou vilu nejdříve zabavili jako židovský majetek Němci a po válce ji prezident Edvard Beneš neoprávněně daroval Sovětskému svazu jako projev vděku za osvobození. Podle právničky ale budovu pan Popper nikdy darovat Sovětskému svazu nechtěl.

Jiří Popper vilu koupil před druhou světovou válkou od jiné významné pražské židovské rodiny Petschků. V roce 1939 s rodinou emigroval. Po válce, kdy rodina očekávala návrat majetku, prezident Beneš jedním ze svých dekretů pozemek i s budovou daroval Sovětskému svazu. To, že secesní vila i rozlehlá zahrada původně patřily někomu jinému, chtěl vyřešit později. Ale nikdy se tak nestalo.

Vila za miliardu

Spor je velmi komplikovaný. Ve hře je vila s hektarovým pozemkem v ceně asi jedné miliardy korun. Benešová se proto obrátila přímo na Vrchní soud v Praze, aby rozhodl, který senát by ho měl řešit. Podle informací iDNES.cz to bude pražský městský soud.

"Chtěli jsme být kryti pro případ, že by to chtěl někdo najednou shodit ze stolu s tím, že případ byl špatně přidělen," vysvětlila Benešová. Její klientka chce navíc od českého státu jednu miliardu jako náhradu za vzniklou škodu. V tomto případě se teprve rozhoduje, který obvodní soud v Praze se bude sporem zabývat.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nárok odmítá. Věc je prý promlčena a stát údajně nenese odpovědnost za činy prezidenta Beneše," řekla advokátka.

Zatím stále nedoručená je pak další žaloba na ostatní movitý majetek související s budovou. Tu bude Městský soud v Praze teprve do Ruska posílat. Kauza se podle Benešové táhne zcela zbytečně právě kvůli problémům při doručování písemností do Ruska. Žaloba už před dvěma lety například ležela řadu měsíců na soudu pro Prahu 6, kterému se nepodařilo dokumenty dopravit do Ruské federace.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Najdete na iDNES.cz