Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o budovu ruské ambasády v Praze půjde konečně k soudu

  10:31aktualizováno  10:31
Soudní spor u budovu ruského velvyslanectví na lukrativní parcele v Praze 6 může začít. Ruský stát totiž konečně převzal žalobu dědičky původního majitele Lisbeth Popperové. Ta chce přitom od Ruska také další movitý majetek a navíc žaluje český stát o miliardovou náhradu škody.

Ruská ambasáda v Praze | foto: David Port, MF DNES

"Rusko, které stále odmítalo být v postavení žalovaného účastníka řízení, konečně převzalo žalobu. Tu se podařilo doručit až po dvou letech," řekla iDNES.cz advokátka Irena Benešová, která dceru původního majitele Jiřího Poppera zastupuje.

Lisbeth Popperová se odvolává na to, že jejich rodinnou vilu nejdříve zabavili jako židovský majetek Němci a po válce ji prezident Edvard Beneš neoprávněně daroval Sovětskému svazu jako projev vděku za osvobození. Podle právničky ale budovu pan Popper nikdy darovat Sovětskému svazu nechtěl.

Jiří Popper vilu koupil před druhou světovou válkou od jiné významné pražské židovské rodiny Petschků. V roce 1939 s rodinou emigroval. Po válce, kdy rodina očekávala návrat majetku, prezident Beneš jedním ze svých dekretů pozemek i s budovou daroval Sovětskému svazu. To, že secesní vila i rozlehlá zahrada původně patřily někomu jinému, chtěl vyřešit později. Ale nikdy se tak nestalo.

Vila za miliardu

Spor je velmi komplikovaný. Ve hře je vila s hektarovým pozemkem v ceně asi jedné miliardy korun. Benešová se proto obrátila přímo na Vrchní soud v Praze, aby rozhodl, který senát by ho měl řešit. Podle informací iDNES.cz to bude pražský městský soud.

"Chtěli jsme být kryti pro případ, že by to chtěl někdo najednou shodit ze stolu s tím, že případ byl špatně přidělen," vysvětlila Benešová. Její klientka chce navíc od českého státu jednu miliardu jako náhradu za vzniklou škodu. V tomto případě se teprve rozhoduje, který obvodní soud v Praze se bude sporem zabývat.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nárok odmítá. Věc je prý promlčena a stát údajně nenese odpovědnost za činy prezidenta Beneše," řekla advokátka.

Zatím stále nedoručená je pak další žaloba na ostatní movitý majetek související s budovou. Tu bude Městský soud v Praze teprve do Ruska posílat. Kauza se podle Benešové táhne zcela zbytečně právě kvůli problémům při doručování písemností do Ruska. Žaloba už před dvěma lety například ležela řadu měsíců na soudu pro Prahu 6, kterému se nepodařilo dokumenty dopravit do Ruské federace.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Najdete na iDNES.cz