Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o břečťan může skončit u soudu

  14:15aktualizováno  14:15
Přerov - Unikátní dvacetiletý břečťan, který pokrývá celou štítovou stěnu osmipatrového panelového domu v Přerově na Kosmákově ulici, je v ohrožení. Majitelé zdejších bytů se totiž snaží už dva roky o jeho odstranění, aby mohli stěnu pod ním zateplit. S tím však nesouhlasí ochránci přírody ani řada odborníků - botaniků. Spor tak může skončit až u soudu.

Město nově rozhodlo, že vlastníci domu mohou břečťan ořezat až do výše třetího patra, aby stěnu zateplili. "Bojíme se, že plánované ořezání je tak radikální, že dojde k úhynu celé téměř pětadvacet metrů vysoké rostliny," uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku, který se proti rozhodnutí města odvolal.

"Další potíž je v tom, že po ořezání všech popínavých šlahounů až na kmen a plodonosné větve, nemusí dojít k opětovné regeneraci popínavých šlahounů. Zvláštností břečťanu je totiž to, že z plodonosné větve již nikdy nevyraší popínavý šlahoun," řekl Šafránek.

Také samotný odbor životního prostředí, který ořezání povolil, nepopírá, že riziko, že břečťan už znovu neporoste, je velké. "Je to tak padesát na padesát. Břečťan sice nezajde, ale může dojít k tomu, že už se nezačne plazit, nebo to bude trvat několik let, než znovu začne růst," řekl vedoucí odboru Pavel Juliš. "Neznamená to, že město chce břečťan zničit. Jen jsme se snažili vyhovět kompromisem oběma stranám," dodal.

Do sporu se před časem vložil i ředitel pražské Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václav Větvička. V dopise poprosil vedení města, aby si zničení ojedinělého porostu rozmyslelo. Podobný unikát totiž nikde jinde v zemi není. Přerovský břečťan vykvetl o padesát let dřív, než by měl. Rostlina, dožívající se přes 200 let, jinak kvete nejdřív v sedmdesáti letech věku.

"V takové velikosti a ploše jde o botanický unikát a věc mimořádnou a hodnou pozornosti. Byl bych vděčen, kdyby tento unikát nebyl zničen," napsal mimo jiné botanik Václav Větvička přerovským radním.

Potíž je v tom, že rostlina se plazí na zeď paneláku ze soukromé zahrady, kde si ji před lety vysadil přerovský malíř Jan Chmelař. "Pokud okresní úřad, který nyní bude řešit odvolání, nedokáže najít řešení, jež by uspokojilo obě strany sporu, skončí celá věc u soudu," řekl Pavel Juliš.

Majitelé bytů v domě na Kosmákově ulici argumentují tím, že břečťan jednak nemá tak dobré izolační vlastnosti jako běžný zateplovací materiál. Také se obávají, že narušuje fasádu. To sice odborníci vyvrátili, nicméně vlastníci bytů trvají na zateplení stěny domu. Co bude dál, má rozhodnout odvolací orgán - referát okresního úřadu.

Rostlina žádný zákon nijak nechrání a ani to nedokáže. Úřady mohou vyhlásit například ochranu před zničením nad památnými stromy, keři či rostlinami, ale břečťan nespadá ani do jedné této kategorie. Jediné, čeho se zatím ochráncům přírody podařilo dosáhnout je, že unikát byl zapsán jako významný přírodní prvek. "Nebýt toho, dávno by byl vykácený," uvedl Pavel Juliš.

Unikátní břečťan, který roste na stěně jednoho z domů v PřerověHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz