Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor města a zastupitele skončí dohodou

  10:13aktualizováno  10:13
Uherský Brod - Spor o výši ceny za důležitý pozemek, který vede radnice Uherského Brodu s jeho majiteli manželi Janíčkovými, možná brzy skončí. Radnice, která musí pozemek nutný pro rekultivaci skládky vykoupit, aby nemusela státu vrátit dotaci dvaatřicet milionů korun, nabídne manželům větší pozemek a k tomu pět milionů korun. Tamní starosta Ladislav Kryštof oznámil, že Rada města zveřejní záměr na bezúplatnou směnu pozemku s manželi Janíčkovými.

Výměnou za svůj pozemek, jehož cena je podle úředníků radnice padesát  tisíc korun, dostane uherskobrodský zastupitel a předseda ODS ve městě Petr Janíček jiný, větší pozemek, na kterém  momentálně podniká.

Město ho odkoupilo za čtyři sta sedmdesát tisíc  korun. Petr Janíček už několikrát oznámil, že nabídku města přijímá. Neakceptovala ji ale Stanislava Janíčková, jeho manželka.

Po jednání s  její právní zástupkyní starosta Ladislav Kryštof sdělil, že město podle  zveřejněného záměru kromě směny pozemků zaplatí manželům Janíčkovým pět  milionů korun.  Dohodnutá cena je kompromisem mezi návrhy obou stran. Potvrdil to starostův zástupce Stanislav Zápeca.

"Že advokátka  dojednala pět milionů, se dozvídám poprvé od vás. Je to ale její věc,"  uvedl Petr Janíček. Jeho žena už jednou oznámila, že novinářům nic  neřekne.
Z údajů radnice vyplývá, že město na směně prodělá pět milionů a čtyři  sta dvacet tisíc korun.  "Tak nějak to bude. Pokud s rozdílem, tak jedině se zanedbatelným. Je to neadekvátní vyrovnání," domnívá  se Libor Nováček z Klubu nezávislých zastupitelů.

Starosta Kryštof ale verzi o ztrátě odmítá. Opakovaně tvrdí, že město  musí s Janíčkovými jednat a domluvit se s nimi. "Riziko, že se jinak  rekultivace skládky nedořeší, je příliš veliké," prohlásil starosta.  Připustil ale, že Petr Janíček několikrát změnil své požadavky, a  radnici tím tlačí do kouta.

"Že to dopadlo takhle, za to nemůžu ani já, ani starosta. Zavinili to zastupitelé Petr Vrána a Libor Nováček. Několikrát napadli moji původní dohodu s městem, na zastupitelstvu ze mě udělali darebáka a pitomce," tvrdí Petr Janíček.

"Já se vlastně jako pitomec chovám. Místo dohody s městem jsem si měl najmout právníka jako moje žena. Třeba by mně taky vyjednal pět milionů korun," zlobí se Janíček.

"Moje chování je ale naprosto legální. Nemůžu  za to, že ostatní majitelé pozemků pod skládkou se nechali od města  obalamutit. Měli dostat sto až sto padesát korun za metr, a prodali za šestnáct. To je ovšem jejich věc," dodává Janíček.

Starosta Kryštof i jeho zástupce Zápeca připustili, že kvůli neplánovanému pětimilionovému výdaji se možná opozdí některé investiční akce ve městě, například stavba bazénu nebo kanalizace v několika městských částech.

Změnit to může nejdřív Rada města a poté zastupitelé. Ti nemusí s výplatou pěti milionů korun manželům Janíčkovým souhlasit. "Zastupitelstvem to neprojde," domnívá se poslanec Libor Nováček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz