Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor kolem Diag Human nevzdáme, prohlásil Julínek

  13:26aktualizováno  18:12
Česká republika podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nehodlá vzdát spor se společností Diag Human, i když má omezené možnosti zvrátit vývoj v kauze. Odhodlání podpořil i advokát Tomáš Sokol. K předchozím krokům úřadu má sice výhrady, ale naděje podle něj stále žije.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Petr LemberkMF DNES

Julínek nesouhlasí s názorem, že pozice státu ve sporu je velmi špatná. "Není žádný důvod spor vzdát. Nestandardně v minulosti postupovalo nejen ministerstvo, ale i Diag Human," sdělil médiím ministr Julínek.

Také podle právníka Tomáše Sokola je zde "slušný prostor pro to, aby stát měl úspěch", i když ministerstvo nepostupovalo v minulosti vždy nejlépe.

Po krachu obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic vysoudil již Josef Štáva na státu 327 milionů korun a chce ještě další miliardy korun odškodného.

Společnost zareagovala
Z posudku znalecké firmy Ernst & Young vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo činit až 13 miliard korun. Škodnou částku bez úroků znalec odhadl na 4,6 až 5,7 miliardy korun.

Julínek také řekl, že pozice státu v kauze není tak špatná, jak se může zdát podle médií. Celou kauzu prý provází skandální nakládání s dokumenty. Některé originály údajně drží i bývalí ministři Bohumil Fišer a Marie Součková (oba ČSSD). "Vyzývám je, ať je vrátí," vzkázal jim.

"Pokud stát tvrdí, že mediální obraz sporu neodpovídá stavu spisu, měla by se Česká republika se stavem spisu seznámit. Ten jediný obsahuje všechny listinné důkazy," zareagovala společnost Diag Human.

Jen v rámci zákona
Podle jejího oficiálního prohlášení "stát jako mocenská organizace ve sporu prokazatelně, pravidelně a v rozporu s právem zneužíval svoje represivní i zpravodajské složky, včetně státního zastupitelství".

Ministr předložil novinářům podrobný popis vývoje celé kauzy. Z něho vyplývá, že zatím poslední slyšení znalce bylo 20. října a do 1. listopadu má znalec předat rozhodčímu senátu odpovědi na dotazy obou stran.

Diag Human v oficiálním stanovisku "apeluje na Českou republiku, aby po zbývající dobu do skončení sporu postupovala výhradně v rámci zákona a podle pravidel zastoupení státu". 

Kvůli kauze se dostala před soud exministryně zdravotnictví Marie Součková, která s právníkem uzavírala smlouvu. V jejím případě ale opakovaně padl osvobozující rozsudek. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz