Dveře teplického kostela Povýšení sv. Kříže zapečetily pracovnice města, na...

Dveře teplického kostela Povýšení sv. Kříže zapečetily pracovnice města, na pásku se podepsal i kněz Freimann. (9. 7. 2013) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Teplice zapečetily kostel, aby z něj dostaly kněze odvolaného církví

  • 15
Vedení Teplic zapečetilo pod dohledem strážníků vchod do chrámu Povýšení sv. Kříže, ze kterého odmítal odejít problematický pravoslavný kněz Evžen Freimann. Pravoslavná církev ho po řadě skandálů vyhodila z místa už v květnu, Freimann ale v chrámu působil dál.

"Udělali jsme to, aby se z kostela neztratily nějaké věci. Bylo to preventivní opatření. A neměli jsme klíče," komentoval zapečetění chrámu tajemník teplické radnice Marek Fujdiak.

Teplicím kostel patří. Úředníci ho se strážníky prošli, prohlédli jeho vybavení a zkontrolovali, jestli něco chybí. Na pásku na hlavních dveřích se pak kromě nich podepsal i Freimann.

Na místě se, kromě obvyklých urážek novinářů, odmítl k odebrání kostela vyjadřovat. Později sepsal dopis, v němž proklel svého dočasného nástupce, kněze Miroslava Vachatu a uvrhl ho do klatby.

Odebráním kostela vyvrcholily měsíce Freimannových sporů s jeho nadřízenými. Teplický magistrát se nakonec rozhodl, že s církví upraví nájemní vztah, aby podobným situacím předešel.

Freimann chtěl kostel znovu

"Pravoslavná církev sice kostel desítky let užívala, žádnou smlouvu na to ale neměla. Po sporech uvnitř církve jsme se rozhodli vyhlásit výběrové řízení na oficiálního nájemce kostela. Podmínka byla jediná: aby to byla církev registrovaná u ministerstva kultury, aby se nepřihlásil nějaký blázen," poznamenal tajemník Fujdiak.

Nájemce rada města vybrala v pátek.

"Přihlásili se tři zájemci. Občanské sdružení, pseudopravoslavná církev kolem mosteckého kláštera zastoupená Evženem Freimannem a opravdová pravoslavná církev zastoupená knězem Vachatou. Ta jediná je registrovaná, proto vyhrála," vylíčil Fujdiak.

Freimannův řád

Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny vznikl kolem roku 2000.

Mnozí jeho členové původně vnímali vstup do řádu jako ocenění za to, že se věnují charitě nebo pomáhají šířit pravoslaví.

Za vstup do řádu se nyní podle informací MF DNES platí nejméně 20 tisíc korun nebo 1 000 amerických dolarů, případně 800 eur.

Pro cizince byla stanovena nejnižší taxa 1 000 eur.

Do řádu vstoupili třeba poslanec Jaroslav Foldyna, exposlanec Josef Hojdar, exministr Aleš Řebíček, byznysmen Štěpán Popovič, zvrhlý lékař Jaroslav Barták, amnestovaný Sergej Onyskiv nebo bývalý komunistický špion StB Igor Střelec.

Řád přitom ministerstvo kultury ani neeviduje. "Je to uměle vytvořený řád," poznamenal Aleš Chocholáč z odboru církví.

Už o chvíli později vyrazili úředníci a strážníci ke kostelu. Navíc se rozhodli, že chrám budou ještě pár dní hlídat, aby se někdo nepokusil pečeť strhnout a dostat se dovnitř.

Kněz přišel o zázemí pro řád

Freimann tím přišel kromě místa pro konání mší i o zázemí na seance řádu, který založil (o řádu viz box). Na dotaz, čím se bude živit, neodpověděl.

"Mohl by dělat v knihovnictví nebo vykonávat běžnou administrativní činnost. Můžeme domluvit rekvalifikace," řekla ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová.

Že by Freimann našel uplatnění uvnitř pravoslavné církve, je nepravděpodobné. Nadřízení mu v dubnu zakázali sloužit mše a v květnu s ním ukončili pracovní poměr se zdůvodněním, že kazil pověst církve.

Freimann proslul několika skandály. V květnu 2004 se jménem církve zaručoval za muže obviněného z kuplířství, jehož chtěl pasovat na rytíře svého řádu. V roce 2005 recidivista u soudu vypověděl, že Freimannovi ukradl řetízek, když mu kněz poskytoval orální sex. Je spojovaný také s obviněními na vladyku Kryštofa, že má milenky a nemanželské děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video