Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelka koupila penzion v Alpách, rakouský soud jí ho „vyvlastnil“

  19:42aktualizováno  19:42
Zdánlivě malicherný sousedský spor přerostl v kauzu, kvůli níž podnikatelka ze Vsetína marně žádá česká ministerstva, aby se jí zastala a ochránila její investici v Rakousku. Přišla totiž o penzion v Alpách, který koupila, ale nemohla k němu přivézt turisty.

Neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu Janě Václavíkové zaručovala kupní smlouva, rakouské úřady to však neuznaly. | foto: archiv Jany Václavíkové

Vsetínská podnikatelka Jana Václavíková koupila v roce 2005 malý penzion v rakouském městečku Gröbming, které leží zhruba 20 kilometrů od proslulého lyžařského střediska Schladming.

Kupní smlouva jí zajišťovala neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu.

Jenže kvůli sporu s mužem, který bydlí v sousedství, teď má svázané ruce. Zemský soud v Rakousku totiž rozhodl, že cestu lze využívat jen pro potřeby sousedova rodinného domu.

Václavíková ovšem koupila budovu jako penzion se záměrem nabízet místa v něm turistům. Proto se nyní ocitla v pasti.

"České úřady tady fatálně selhaly. Vysocí úředníci nedělali to, co ze zákona dělat mají. Neochránili mou investici," tvrdí Václavíková.

Naráží na fakt, že ministerští úředníci se za ni dostatečně nepostavili a nesnažili se jí při boji za svoje podnikání pomoci.

Spory s mužem, který bydlí nedaleko penzionu, začaly téměř ihned poté, co Václavíková budovu koupila. Muž z Gröbmingu dva roky zavaloval místní úřady stížnostmi a znepříjemňoval život i hostům penzionu, které fotil a jejich obrázky následně vyvěšoval na nástěnku na plotu.

Penzion v dražbě koupila rodina muže, který si stěžoval

V létě 2007 spor vygradoval. Zemský soud totiž omezil užívání příjezdové cesty k penzionu.

"Povolení služebnosti cesty je pro účely rodinného domu. Tak to bylo po desetiletí užíváno. Další rozšíření služebnosti pro potřeby penzionu je nepřípustné," rozhodl samosoudce zemského soudu v Leobenu Horst Kodritsche.

Podnikatelka Jana Václavíková ze Vsetína stále věří, že se domůže spravedlnosti.
Penzion v rakouském Gröbmingu, o který nakonec česká podnikatelka přišla v...

Václavíková se kvůli sporům pokusila penzion, který mezitím zrekonstruovala a rozšířila z deseti na 45 lůžek, prodat, ale neuspěla. Podle svých slov má v rukou důkazy, že kupce odradil soused. Budova nakonec skončila v dražbě, kde ji koupil syn zmíněného souseda.

"Máme mezistátní úmluvu mezi Českou republikou a Rakouskem o ochraně investic. Když začaly potíže s rakouskými úřady, hledala pomoc u naší diplomacie. Jenže ti ji odbyli," poznamenal právník podnikatelky Josef Červinka.

I vsetínský senátor Jiří Čunek, jehož Václavíková oslovila s žádostí o pomoc, nepochybuje, že chyba byla na rakouské straně. "Jsem přesvědčený, že postupy soudů v Rakousku nebyly v pořádku," řekl.

Vina však podle právníka padá zejména na ministerstva zahraničních věcí a financí.

"Ministerstva měla okamžitě začít jednat s rakouskou stranou, a když viděli, že to nestihnou, varovat mou klientku, abychom se stačili včas obrátit na Evropský soud pro lidská práva," podotkl Červinka.

České úřady potvrdily, že se stala křivda. Nic víc

Oslovení úředníci případ šetřili, například právnička velvyslanectví ve Vídni Michaela Nálepková kauzu označila za "nejotřesnější případ kriminalizace a bezpráví spáchaného rakouskými úřady na českém občanovi a jeho firmě".

"Došlo k faktickému vyvlastnění investice," uvedl ve své zprávě i Radek Šnábl z ministerstva financí.

Jenže konstatováním, že se stala křivda, pro úřady případ skončil. Šnábl na dotaz MF DNES odpověděl, že dřív jednat nemohl. Ale chce to napravit.

"Až teď se ke mně kauza dostala v ucelené podobě, a proto nemám problém oslovit rakouskou stranu a žádat vysvětlení," reagoval.

Dolaďuje se jen termín schůzky, Šnábl se bude ptát, proč rakouské úřady postupovaly tak, jak postupovaly. A jak je možné celou věc napravit. I jednání, které nyní slíbil, považuje za nestandardní.

"Bude to vůbec poprvé, co něco takového uděláme. Za normálních okolností českým podnikatelům poskytujeme podporu, ale že bychom se přímo vkládali do sporu, to se nedělá," objasnil Šnábl.

Šancí je arbitráž, podnikatelka jí však nevěří

Václavíková momentálně usiluje o to, aby ji očistil Evropský soud pro lidská práva, ke kterému poslala stížnost na postupy rakouských úřadů. Ten ji zamítl.

Neřešil však podstatu stížnosti, pouze konstatoval, že stěžovatelka promeškala lhůtu na podání. Jenže to je sporné, a proto podnikatelka neustále tlačí na české úřady a politiky, aby prosadili skutečné projednání. Zatím marně.

Druhou možností, jak se domoci nápravy, je podle odborníků mezinárodní arbitráž, kterou by mohlo vyvolat ministerstvo financí nebo zahraničí. Jenomže to Václavíková zatím odmítá.

"V arbitry nemám důvěru. Vzhledem k tomu, jak neskonalá ostuda to pro Rakousko je, nevěřím, že by nebyli ovlivnění. Jediná instituce, která může být nestranná, je nezávislý evropský soud," míní podnikatelka.

Její právník však připouští, že je to nejspíš jediná možnost.

V sázce jsou miliony korun. Na tolik vyčíslila podnikatelka ztracený penzion, ušlý zisk a další náklady s kauzou spojené.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz