Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelka koupila penzion v Alpách, rakouský soud jí ho „vyvlastnil“

  19:42aktualizováno  19:42
Zdánlivě malicherný sousedský spor přerostl v kauzu, kvůli níž podnikatelka ze Vsetína marně žádá česká ministerstva, aby se jí zastala a ochránila její investici v Rakousku. Přišla totiž o penzion v Alpách, který koupila, ale nemohla k němu přivézt turisty.

Neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu Janě Václavíkové zaručovala kupní smlouva, rakouské úřady to však neuznaly. | foto: archiv Jany Václavíkové

Vsetínská podnikatelka Jana Václavíková koupila v roce 2005 malý penzion v rakouském městečku Gröbming, které leží zhruba 20 kilometrů od proslulého lyžařského střediska Schladming.

Kupní smlouva jí zajišťovala neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu.

Jenže kvůli sporu s mužem, který bydlí v sousedství, teď má svázané ruce. Zemský soud v Rakousku totiž rozhodl, že cestu lze využívat jen pro potřeby sousedova rodinného domu.

Václavíková ovšem koupila budovu jako penzion se záměrem nabízet místa v něm turistům. Proto se nyní ocitla v pasti.

"České úřady tady fatálně selhaly. Vysocí úředníci nedělali to, co ze zákona dělat mají. Neochránili mou investici," tvrdí Václavíková.

Naráží na fakt, že ministerští úředníci se za ni dostatečně nepostavili a nesnažili se jí při boji za svoje podnikání pomoci.

Spory s mužem, který bydlí nedaleko penzionu, začaly téměř ihned poté, co Václavíková budovu koupila. Muž z Gröbmingu dva roky zavaloval místní úřady stížnostmi a znepříjemňoval život i hostům penzionu, které fotil a jejich obrázky následně vyvěšoval na nástěnku na plotu.

Penzion v dražbě koupila rodina muže, který si stěžoval

V létě 2007 spor vygradoval. Zemský soud totiž omezil užívání příjezdové cesty k penzionu.

"Povolení služebnosti cesty je pro účely rodinného domu. Tak to bylo po desetiletí užíváno. Další rozšíření služebnosti pro potřeby penzionu je nepřípustné," rozhodl samosoudce zemského soudu v Leobenu Horst Kodritsche.

Podnikatelka Jana Václavíková ze Vsetína stále věří, že se domůže spravedlnosti.
Penzion v rakouském Gröbmingu, o který nakonec česká podnikatelka přišla v...

Václavíková se kvůli sporům pokusila penzion, který mezitím zrekonstruovala a rozšířila z deseti na 45 lůžek, prodat, ale neuspěla. Podle svých slov má v rukou důkazy, že kupce odradil soused. Budova nakonec skončila v dražbě, kde ji koupil syn zmíněného souseda.

"Máme mezistátní úmluvu mezi Českou republikou a Rakouskem o ochraně investic. Když začaly potíže s rakouskými úřady, hledala pomoc u naší diplomacie. Jenže ti ji odbyli," poznamenal právník podnikatelky Josef Červinka.

I vsetínský senátor Jiří Čunek, jehož Václavíková oslovila s žádostí o pomoc, nepochybuje, že chyba byla na rakouské straně. "Jsem přesvědčený, že postupy soudů v Rakousku nebyly v pořádku," řekl.

Vina však podle právníka padá zejména na ministerstva zahraničních věcí a financí.

"Ministerstva měla okamžitě začít jednat s rakouskou stranou, a když viděli, že to nestihnou, varovat mou klientku, abychom se stačili včas obrátit na Evropský soud pro lidská práva," podotkl Červinka.

České úřady potvrdily, že se stala křivda. Nic víc

Oslovení úředníci případ šetřili, například právnička velvyslanectví ve Vídni Michaela Nálepková kauzu označila za "nejotřesnější případ kriminalizace a bezpráví spáchaného rakouskými úřady na českém občanovi a jeho firmě".

"Došlo k faktickému vyvlastnění investice," uvedl ve své zprávě i Radek Šnábl z ministerstva financí.

Jenže konstatováním, že se stala křivda, pro úřady případ skončil. Šnábl na dotaz MF DNES odpověděl, že dřív jednat nemohl. Ale chce to napravit.

"Až teď se ke mně kauza dostala v ucelené podobě, a proto nemám problém oslovit rakouskou stranu a žádat vysvětlení," reagoval.

Dolaďuje se jen termín schůzky, Šnábl se bude ptát, proč rakouské úřady postupovaly tak, jak postupovaly. A jak je možné celou věc napravit. I jednání, které nyní slíbil, považuje za nestandardní.

"Bude to vůbec poprvé, co něco takového uděláme. Za normálních okolností českým podnikatelům poskytujeme podporu, ale že bychom se přímo vkládali do sporu, to se nedělá," objasnil Šnábl.

Šancí je arbitráž, podnikatelka jí však nevěří

Václavíková momentálně usiluje o to, aby ji očistil Evropský soud pro lidská práva, ke kterému poslala stížnost na postupy rakouských úřadů. Ten ji zamítl.

Neřešil však podstatu stížnosti, pouze konstatoval, že stěžovatelka promeškala lhůtu na podání. Jenže to je sporné, a proto podnikatelka neustále tlačí na české úřady a politiky, aby prosadili skutečné projednání. Zatím marně.

Druhou možností, jak se domoci nápravy, je podle odborníků mezinárodní arbitráž, kterou by mohlo vyvolat ministerstvo financí nebo zahraničí. Jenomže to Václavíková zatím odmítá.

"V arbitry nemám důvěru. Vzhledem k tomu, jak neskonalá ostuda to pro Rakousko je, nevěřím, že by nebyli ovlivnění. Jediná instituce, která může být nestranná, je nezávislý evropský soud," míní podnikatelka.

Její právník však připouští, že je to nejspíš jediná možnost.

V sázce jsou miliony korun. Na tolik vyčíslila podnikatelka ztracený penzion, ušlý zisk a další náklady s kauzou spojené.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Královská svatba roku. Princ Harry si vzal herečku Meghan Markle

Princ Harry a Meghan Markle se pod po skončení svatebního obřadu projeli...

Britský princ Harry (33) a americká herečka Meghan Markle (36) prožívají velký den. V kapli svatého Jiří na královském...Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Koncem května se teploty vyšplhají do nadprůměru, srážek bude ubývat

(ilustrační snímek)

Období mírného ochlazení v Česku končí. Na konci května mají teploty vyšplhat do nadprůměrných hodnot, srážek však...

Královské štěstí, atmosféra v Londýně a pražský boj s taxikáři

Ženich princ Harry a nevěsta Meghan Markle (Windsor, 19. května 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám klíčové momenty z královské svatby na hradě Winsdor. Popíšeme svatební šaty...

GIBS obvinila bývalého detektiva z podvodu za miliony korun

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila bývalého poradce ministra vnitra Martina Peciny a detektiva...

Najdete na iDNES.cz