Spor dvou prezidentů o zemi krvavých diamantů ohrožuje životy. Čokoládu ne

  16:54
V Pobřeží slonoviny to od listopadových prezidentských voleb vře a mírové rozuzlení povolebního patu je zřejmě v nedohlednu. Oba prezidentští rivalové sice začali tvrdit: dáváme přednost mírovému řešení. Ani jeden z nich ale nehodlá ze své pozice ustoupit. Ve vzduchu je tak stále cítit pach nových bojů.
Vojáci Pobřeží slonoviny, kteří jsou loajální Laurentu Gbagbovi, stojí před hotelem Golf, odkud úřaduje Alassan Ouattara (3. ledna 2011)

Vojáci Pobřeží slonoviny, kteří jsou loajální Laurentu Gbagbovi, stojí před hotelem Golf, odkud úřaduje Alassan Ouattara (3. ledna 2011) | foto: AP

Pobřeží slonoviny je už roky de facto rozdělené na převážně křesťanský jih a muslimskými rebely kontrolovaný sever. Od nedávných voleb má také dva prezidenty. Právoplatný je samozřejmě jenom jeden, jenže ten druhý se nehodlá vzdát. A svět tak s obavami sleduje, jak přetahovaná o prezidentské křeslo v kakaové velmoci dopadne.

Jedna občanská válka - v níž zemřely tisíce lidí - v zemi skončila teprve před několika lety, a v posledních týdnech znovu v ulicích tekla krev. Zahynulo nejméně 170 lidí, možná jich bylo i více. OSN se snaží ověřit zprávy o masových hrobech. Před novým krveprolitím v zemi varoval v poslední době kde kdo, včetně místních politiků.

Válku by mohly zaplatit krvavé diamanty

Varovný prst zvedli i představitelé Kimberleyského procesu, jenž dohlíží na prodej diamantů: drahocenné minerály by další krveprolití mohly financovat. Diamanty z Pobřeží slonoviny jsou totiž stále oficiálně uznávané jako krvavé, tedy sponzorující povstalce a ozbrojené konflikty. Vláda už roky nemá pod kontrolou sever země a rebelové z řad Forces Nouvelles za minerály propašované do sousedních zemí mohou zbrojit.

Pobřeží slonoviny

Oficiální název République de Côte d´Ivoire pochází z minulosti, kdy byla oblast centrem obchodu se slonovinou.
Metropolí je od roku 1984 Yamoussoukro (z vesnice stojící na jeho místě pocházel Félix Houphouët-Boigny); sídlem vlády i ekonomickým centrem země zůstává bývalá metropole Abidžan
Muslimové tvoří 39 procent obyvatelstva, křesťané 38 procent, animisté 7 procent.
Pobřeží slonoviny vyhrálo v roce 1992 fotbalové mistrovství Afriky, ze země pocházejí například hvězdy anglické Chelsea Didier Drogba a Salomon Kalou nebo útočník pražské Sparty Bony Wilfried.

Zdroj: ČTK

"Jediné diamanty, které se dnes označují jako krvavé, pocházejí z Pobřeží slonoviny," prohlásil na konci prosince Boaz Hirsch, šéf Kimberleyského procesu, jenž už léta dohlíží, aby se na trh dostaly pouze diamanty nepocházející z konfliktních oblastí.

Z Pobřeží slonoviny pašeráci vyvezli v posledních letech diamanty za desítky až stovky miliony dolarů. Drahocenné minerály přitom pomáhaly financovat občanskou válku v zemi v letech 2002 až 2003, připomněla agentura AFP. A historie by se mohla opakovat. Zatímco vojáci podporují stávajícího prezidenta Laurenta Gbagba, který nechce uznat volební porážku, rebelové stojí za Alassanem Ouattarou, jehož jako vítěze uznává mezinárodní společenství.

Mír ano, ale jednání ne

Situace v západoafrické zemi zůstává velmi napjatá. Laurent Gbagbo v úterý sice zmírnil svou rétoriku, nicméně svému slibu stáhnout vojáky od hotelu, z něhož operuje Alassane Ouattara, zatím nedostál. A je otázkou, do jaké míry bude opravdu otevřen dalšímu jednání a "mírovému řešení", jak avizoval. V každém případě hodlá u moci setrvat.

Stejně tak Alassane Ouattara, který se v prvním televizním rozhovoru nechal ve středu slyšet, že vojenská intervence nemusí znamenat, že zemi zachvátí další občanská válka. Stejně jako jeho rival i on prý upřednostňuje mírové řešení, nicméně Gbagbo dle něj musí předat moc.

"Vše, co musí být uděláno, a stalo se i v dalších afrických zemích, je odstranit Gbagba z jeho prezidentského paláce," prohlásil Ouattara s tím, že se Gbagbo svým úterním prohlášením pouze snaží získat trochu více času k rekrutování žoldáků najatých na zabíjení obyvatel a také na to, aby dostal ze země peníze.

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Laurent Gbagbo

Alassane Ouattara.

Alassane Ouattara

Regionálnímu sdružení západoafrických států ECOWAS, které se snaží vyjednat mírové řešení v zemi, se sice vojensky zasahovat příliš nechce, ale tato možnost stále hrozí, píšou světové agentury. Rebelové se nechali slyšet, že by případnou intervenci podpořili.

Slonovinový zázrak a "dobrý" diktátor

Přitom Côte d'Ivoire, jak zní originální název země, léta mohlo jít příkladem dalším africkým státům. Poté, co západoafrická země v roce 1960 vyhlásila nezávislost na Francii, dlouho se jí dařilo a patřila k nejúspěšnějším zemím Afriky. Hovořilo se dokonce o "slonovinovém zázraku".

ECOWAS

Celým názvem Economic Community of West African States je hospodářské společenství 14 západoafrických států. V minulosti už vojensky organizace zasáhla například v Libérii a Sieře Leone, nicméně tehdy vojska intervenovala na žádost obou vlád. V Pobřeží slonoviny by armáda bojovala s vojáky Laurenta Gbagba a toho se (mimo jiné) budou chtít prezidenti okolních zemí vyvarovat, uvedla agentura Reuters.

První prezident svobodného Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny vládl zemi dlouhých 33 let pevnou rukou. Diktátor se od dalších afrických krutovládců ale poněkud lišil - držel na uzdě etnické a xenofobní rozpory a i díky spolupráci s někdejším kolonizátorem Francií zajistil zemi stabilitu.

Za jeho vlády se Pobřeží slonoviny vyšvihlo na první místo v globální produkci kakaa. Západoafrický stát se také stal předním africkým vývozcem ananasů a palmového oleje. Po dvě desetiletí rostla ekonomika Pobřeží slonoviny v průměru o 10 procent ročně.

První problémy se ohlásily v roce 1980, kdy světová recese a místní sucho zasáhly i "slonovinový zázrak". Když pak v roce 1996 Houphouët-Boigny zemřel, k moci se dostal Henri Konan Bédié a ten - stejně jako pozdější prezident Laurent Gbagbo - zahrál v zemi na nacionalistickou strunu.

Svým národnostním konceptem v prvé řadě vyřadil ze hry o prezidentský post muslima Alassaneho Ouattaru pro jeho údajné státní občanství Burkiny Faso, které měl zdědit po rodičích. V roce 1999 země zažila vojenský puč generála a o rok později soud Outtarovi opět zakázal kandidovat ve volbách.

Obyvatelé města Bouaké ovládaného rebely prchají během občanské války na jih Pobřeží slonoviny (11. října 2002)

Obyvatelé města Bouaké ovládaného rebely prchají během občanské války na jih Pobřeží slonoviny (11. října 2002)

Félix Houphouët-Boigny večeří v Elysejském paláci s Franois Mitterrandem (9.7. 1981)

Félix Houphouët-Boigny večeří v Elysejském paláci s Franoisem Mitterrandem (9. července 1981)

Volby vyhrál křesťan z jihu Laurent Gbagbo a napětí se stupňovalo. V září 2002 se muslimští důstojníci pokusili v několika městech o převrat a na severu uspěli. Ozbrojený konflikt si během let 2002 až 2003 vyžádal životy tisíců lidí a oficiálně obě strany uzavřely příměří až v roce 2007. Přesto vláda nad severem stále nemá kontrolu. Nadějí na uklidnění situace byly nedávné prezidentské volby.

Farmáři najdou způsob, jak kakao světu dodat

Jak situace v Pobřeží slonoviny nakonec dopadne, ovlivní pravděpodobně i takové věci, jako je výroba čokolády. Jelikož západoafrická země stále zůstává největším vývozcem kakaa na světě (zaujímá 40 procent exportu), jeho cena vyskočila během prvních týdnů povolebních tahanic zhruba o deset procent nahoru.

Mírové síly OSN v ulicích Abidžanu (4. ledna 2011)

Mírové síly OSN v ulicích Abidžanu (4. ledna 2011)

Případný konflikt nicméně pravděpodobně nebude znamenat, že svět přijde o svou oblíbenou pochoutku. Během předešlé občanské války byl vývoz obrovský a dá se čekat, že by tomu tak bylo i během dalšího možného konfliktu, míní dle agentury Reuters analytici. Kvůli větším problémům dostat kakao ze země by se spíše mohly zpozdit dodávky.

Částečně je to způsobeno tím, že kakao pěstují na Pobřeží slonoviny tisíce malých nezávislých farmářů, kteří potřebují příjem a nepřestanou kakao produkovat, uvedla televize BBC na svém webu. A pokud se normální kanály pro prodej zboží - například kvůli bojům v Abidžanu - uzavřou, najdou si jinou cestu, jak kakao prodat, třeba v menším množství přes hranice s okolními státy, podotkla BBC.

Pobřeží slonoviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Předali si to v Praze. Německý poslanec Bystroň podle BIS přijal peníze od Rusů

28. března 2024  22:03

Německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň byl podle české Bezpečnostní...

Vyřizování účtů, nebo ruská vlivová operace? Polské odvolání generála šokuje

28. března 2024  21:10

Varšava náhle odvolala generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského...

Potíže se srdcem i početím. Zvyšující se teploty ohrožují zdraví Čechů, více ženy

28. března 2024  20:32

Stále vyšší teploty a častější vlny horka výrazně ovlivňují zdraví Čechů. S měnícím se podnebím...

V Kladně srazil vlak nezletilou dívku, se zraněnou hlavou musela do nemocnice

28. března 2024  17:19,  aktualizováno  20:08

Osobní vlak ve čtvrtek odpoledne srazil v Kladně-Rozdělově nezletilou dívku. Záchranáři ji se...

Prodej bytu 3+1 v Kojetíně
Prodej bytu 3+1 v Kojetíně

Nová, Kojetín - Kojetín I-Město, okres Přerov
2 690 000 Kč

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...