Štědrost Fischerových sponzorů není jen tak. Byznysmeni očekávají pomoc

  1:16aktualizováno  1:16
Na účet prezidentského kandidáta Jana Fischera už přistály od sponzorů miliony. Ti nejštědřejší však možná dobře vědí, proč něco takového dělají. V budoucnu by mohli využít prezidentova vlivu ve svém byznysu. Fischer odmítá, že by kterémukoli sponzorovi za peníze něco slíbil.

Favorit prezidentské volby Jan Fischer dostává štědré sponzorské dary. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Podnikatel Mikuláš Šveda, majitel sítě směnáren Exchange, se rozhodl přispět kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi dalšími miliony na kampaň. Ke třem milionům korun, které už přistály na Fischerově účtu, plánuje přidat ještě dva.

Šveda k tomu má dobrý důvod - kromě toho, že Fischera považuje za nejlepšího kandidáta na prezidenta, věří, že mu bývalý premiér pomůže v byznysu.

Šveda to přiznal MF DNES, která detailně mapovala byznysové pozadí už druhého prezidentského kandidáta - Jana Fischera. Směnárník Šveda očekává od Fischera zlepšení dozoru ČNB nad směnárnami. V oboru podle něj řádí nekalá konkurence, která významně zhoršuje prostředí pro jeho byznys. Prezident jmenuje členy bankovní rady i guvernéra centrální banky, a nepřímo tak může činnost instituce ovlivnit. ČNB totiž nejen směnárny kontroluje, ale i povoluje.

"Dar ničím nepodmiňuji. Ale ocenili bychom od pana Fischera pomoc. Devadesát procent směnárenského trhu není v českých rukou a domnívám se, že je to špatně. Spousta směnáren porušuje zákony," říká Šveda. Ten je s třemi miliony (a dalšími dvěma v plánu) druhým největším sponzorem Fischera.

Podnikatel v rozhovoru řekl, že se s Fischerem setkali a domluvili se na tom, že sponzoring bude maximálně transparentní. "Ještě než jsem mu poslal peníze, jsme se znovu krátce potkali a vyjasnili jsme si situaci," uvedl Šveda.

Očekávání mohou mít i další mecenáši

Více než on, rekordních devět milionů korun, věnoval ocelářský magnát Tomáš Chrenek. MF DNES zjistila, že i on může mít důvod být k Fischerovi štědrý.

Jedním z prvních kroků Fischerovy úřednické vlády v roce 2009 totiž bylo, že ministerstva financí a zdravotnictví schválila sloučení zadlužené Chrenkovy zdravotní pojišťovny Agel s veřejnoprávní Hornickou zdravotní pojišťovnou, kterou pak ovládli miliardářovi manažeři.

Ministryně zdravotnictví podepsala pro Chrenka důležitou fúzi v den, kdy Sněmovna schválila zákon, který tento postup zakazoval. Fischer sice o fúzích nerozhodoval, nijak jim ale nebránil a odmítl kvůli tomu odvolat tehdejší ministryni zdravotnictví.

Fischer zdůrazňuje, že obchody typu něco za něco, tedy že by někomu za sponzorský dar cokoliv slíbil, jsou pro něj tabu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Česko žádalo Švýcary o pomoc v Babišově kauze, chtělo bankovní podklady

Babiš. Popřel že by šlo o zavlečení a zvažuje setkání se synem

České úřady zažádaly letos v dubnu o spolupráci Vrchní státní zastupitelství ve švýcarském kantonu Curych ve věci...

Ochlazovat se bude i nadále. V pondělí začne sněžit i v nížinách

Sněžení v centru Prahy (23. února 2013).

Po extrémně teplém začátku listopadu očekávají meteorologové v následujících dnech pokračování chladnějšího počasí....

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Najdete na iDNES.cz