Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sponzor ODS má úlevu města

  11:29aktualizováno  11:29
Přerov - S téměř šestnáctimilionovou veřejnou zakázkou na opravu zimního stadionu v Přerově stále není něco v pořádku. Ani rok a půl po dokončení oprav chladicího zařízení a ledové plochy neodstranila firma Mercon, která před dvěma lety vyhrála výběrové řízení, všechny reklamace a závady. Firma nedodržela ani původní termín dokončení oprav, za což mu podle smlouvy náležela půlmilionová pokuta.

Radní Přerova i přesto letos v lednu na návrh místostarosty Bohumila Procházky (ODS) doporučili městskému zastupitelstvu penále prominout.

Vyšlo ale najevo, že Mercon se zhruba ve stejné době stal sponzorem přerovské organizace ODS, které oficiálně věnoval zhruba 15 tisíc korun. O odpuštění pokuty zatím zastupitelstvo nejednalo, závady na zimním stadionu místostarosta zlehčuje. "Věděli jsme, že tam nefunguje automatizace, jak má, ale na druhou stranu si zase myslím, že není třeba zveličovat závady, které na stadionu vznikly," prohlásil Procházka.

Šéf Služeb města Přerova František Kavka si ale myslí, pokud je něco nového, tak by to mělo fungovat. "My jsme ovšem museli reklamovat dvanáct závad, z nichž některé jsou podstatné a firma i přes řadu urgencí stále není schopná řadu z nich opravit. Domluvenou schůzku klidně odvolají čtvrt hodiny před ní," posteskl si Kavka.

"Dodnes nefunguje automatika ve strojovně, což je podle revizní zprávy ještě horší, než kdyby byl úplně ruční provoz. Čidlo, které má registrovat případný únik čpavku, chybně hlásí poplach stále, ač se nic neděje," dodal provozní zimního stadionu Bedřich Kaděra.

Chybné hlášení o úniku čpavku přitom může mít dalekosáhlé následky. Pokud by nastala opravdová havárie, strojníci zvyklí na poplach by si zpočátku nemuseli ničeho všimnout.

Problémy s Merconem připouští i Jiří Raba z investičního odboru na přerovské radnici. "Je pravda, že s firmou byla často těžká domluva a museli jsme to řešit až přes volené představitele města," řekl Raba. Závady na stadionu však nepovažuje za natolik závažné, aby ohrozily provoz nebo zdraví lidí.

Místostarosta Procházka (ODS) odmítá, že by sponzorský dar přerovské ODS jakkoliv souvisel s návrhem na prominutí penále či benevolentním přístupem k Merconu.

"Samozřejmě až do doby, dokud nebude naprosto jednoznačná dohoda o tom, jak firma všechny závady odstraní, nebudu zastupitelům návrh na prominutí penále předkládat," vysvětlil taktiku města místostarosta, který má celou agendu okolo zakázky na starosti.

Jednatel Merconu Josef Pešák řekl, že pro stadion firma zvolila nejmodernější řešení a řadu opatření, která zvyšují bezpečnost provozu. "Pokud jsou tam nějaké závady, je třeba vědět jaké," prohlásil ale Pešák. O tom, že by firma díky sponzorskému daru měla na radnici pardon, nechce vůbec nic slyšet: "Na to se ptejte na jiných místech."

Mercon vyhrál veřejnou soutěž v září před dvěma roky. "Problémy možná vznikly i díky tomu, že Mercon zastřešoval odborníky, kteří jako subdodavatelé měli zpracovat důležité části zakázky. Jenže se asi s firmou nedohodli a odešli dřív, než byla zakázka hotová," soudí Raba z investičního odboru.

Dobré reference na tyto odborníky byly přitom jedním z podstatných kritérií, proč Mercon celou soutěž vyhrál. Celý dřívější systém zadávání veřejných zakázek na přerovské radnici již několik měsíců prověřuje policie, zda bylo vždy všechno v pořádku, či nikoliv. "V případu zatím není nic nového," konstatoval včera vyšetřovatel Radek Kuchta z Přerova.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz