Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mlátili ho kamenem s lopatami v ruce, popsal Dimitrov vraždu podnikatele

  14:30aktualizováno  14:30
Jeden ze členů gangu, který podle obžaloby unášel, vydíral a dvakrát i zavraždil české podnikatele, u úterního soudu popsal případ, kdy oběť nepřežila. Daniel Dimitrov přitom vypovídá v neprůstřelné vestě, se soudem totiž spolupracuje. „Michael přišel s tím, že zná pána, kterého bychom mohli připravit o peníze,“ uvedl své svědectví.

Daniel Dimitrov k soudu přišel v neprůstřelné vesně za doprovodu ozbrojenců (17. června 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dimitrov spoluprací se soudem usiluje o nižší trest. Přesto mu jako ostatním obžalovaným vedeným Michaelem Švábem hrozí doživotí. Vypovídal jako první, protože se čeká, že jeho řeč bude nejobsáhlejší a usvědčí i ostatní. Soud začal v úterý, a to za velmi přísných bezpečnostních opatření (více o začátku soudu zde).

I při výpovědi stojí vedle Dimitrova v ohrádce dva příslušníci vězeňské zásahové jednotky se samopaly v ruce. „Osobně znám pana Švába. Poznal jsem ho ve výkonu trestu v Horním Slavkově v roce 2007. Náš vztah byl kamarádský,“ uvedl. Znal prý i všechny ostatní obžalované kromě jediného. Poznali se ve vězení.

Dimitrov nejprve vyprávěl, že od Švába dostal po propuštění z vězení práci. To se psal rok 2012. Pomáhal mu s pronájmem bytů v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. „Pak Michael přišel s tím, že zná pána, kterého bychom mohli připravit o peníze,“ popisoval Dimitrov, podle něhož měli původně v plánu do Dubaje uneseného M.W. po zaplacení výkupného vysadit v poušti, rozhodně ne zabít.

Plavím se, nemůžu telefonovat, zastíral gang únos

Podnikatele M.W. podle dohody v Dubaji přivezl Dimitrov do apartmánu s tím, že ho tam ostatní přepadnou a „zpacifikují“. Pak po něm chtěli čísla účtů a hesla k internetovému bankovnictví. Hrozili mu, že ho celého zamotají do lepicí pásky, když nebude spolupracovat. „Několikrát jsme někomu psali z mobilu uneseného, že se plaví na lodi a nemůže telefonovat,“ popisoval Dimitrov.

Podnikatele okradli celkem o téměř dva miliony korun. Další den si od Dimitrova vyžádal další údajný komplic Petr Klement lahev whisky a tou uneseného opil. Pak ho vezli hodinu a čtvrt do pouště na místo, které si den předtím vyhlédli. Když tam dojeli, vytáhli lopaty a Dimitrov se ostatních ptal, co se děje.

„Řekli mi, ať mlčím. Když jsem se ohlédl, tak jsem viděl, jak pan M.W. leží na zemi a Petr Klement ho mlátí kamenem,“ vyprávěl Dimitrov. Vyhloubený hrob s poškozeným pak zaházeli.

Podruhé už do akce nechtěl, ale měl dluhy

Po několika měsících si Šváb podle Dimitrova domlouval hned dva podnikatele najednou, ale nakonec si musel vybrat, protože obě akce by nezvládli. „Řekl jsem, že už s nimi nikam nejedu a Šváb mi sdělil, že tentokrát to bude jinak, že to ohlídá (bez zabíjení - pozn.red.),“ vyprávěl Dimitrov.

Fotogalerie

Jenže dlužil 200 tisíc korun, takže peníze potřeboval a opět se zúčastnil. Nakonec se rozhodli vylákat do Francie podnikatele Petra Vlacha.

Už cestou do Nice podle Dimitrova Šváb všechny uklidňoval, že tentokrát vše proběhne bez násilí. „Pouze Klement cestou tvrdil, že má s sebou kulmu a že by s ní dokázal uneseného donutit vydat peníze. Šváb mu na to řekl, že se s ním domluví,“ říkal Dimitrov.

Vše probíhalo nejprve jako v Dubaji. Muži se Vlacha, který přijel do Nice pod záminkou obchodní schůzky,  zmocnili a opět ho donutili vydat kreditní karty a kódy, pomocí kterých lze vybrat peníze z účtu. Plán měl opět skončit vysazením Vlacha u silnice. Dimitrovovi se však nezdálo, že si protentokrát vzal Klement s sebou pistoli.

Nakonec vezli Vlacha směrem do Itálie. Pak přišla zastávka na močení u silnice. „Slyšeli jsme střelbu. Ptal jsem se, co dělají, a Klement na mě namířil pistoli, ať držím hubu,“ vyprávěl Dimitrov, který jel ve druhém voze a přímo vraždu neviděl.

Výpověď Daniela Dimitrova trvala celé odpoledne. I v ní ale byly trhliny. Například nedokázal uspokojivě vysvětlit, jak to že dostal pokyn dál vybírat peníze z karet unesených i po jejich smrti, když se původně počítalo s tím, že budou propuštěni. 

Soud by měl prozatím pokračovat až do půli července. Ve středu by měla zaznít netrpělivě očekávaná výpověď Petra Klementa, kterého ostatní označují jako hlavního vykonavatele vražd. Ve čtvrtek byl měl přijít na řadu domnělý šéf gangu Michael Šváb.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz