Palestinští bojovníci Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamasu, stojí v tunelu...

Palestinští bojovníci Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamasu, stojí v tunelu (19.srpna 2014). | foto: Reuters

Izrael v Gaze vybudoval síť informátorů, často končí s kulkou v hlavě

  • 146
V Pásmu Gazy pracují v žoldu izraelských tajných služeb desítky Palestinců. Každý den podstupují riziko, že budou odhaleni, za což jim hrozí trest smrti. Židovský stát při verbování informátorů využívá skutečnosti, že v Gaze je 40procentní nezaměstnanost. Řada z nich však ani neví, že pro tajné služby Izraele pracují.

Mezinárodní pozornost nedávno upoutala zpráva, že radikálové v Gaze popravili osmnáct údajných informátorů Izraele (více o nich zde). Panarabská televizní stanice al-Džazíra se nyní pokusila zmapovat, jak izraelské tajné služby své donašeče získávají.

„Podlehl jsem jim pod tlakem,“ řekl al-Džazíře pod podmínkou anonymity Palestinec, který dříve pracoval pro Izraelce. Podle jeho slov ho v roce 1995 kontaktoval úředník izraelských tajných služeb a pohrozil, že pokud nedodá informace o místech pohybu a aktivitách členů Hamasu, zruší mu povolení pro práci v Izraeli.

Spolupráci s židovským státem po čase sám ukončil. „Byl jsem nešťastný a nemohl jsem dál žít v hanbě, jednoho dne jsem se probudil a řekl své ženě, že již nemohu dále pracovat v Izraeli,“ vzpomínal. Okamžitě šel k palestinským bezpečnostním složkám a přiznal se, co dělal. Po několika týdenním uvěznění byl propuštěn na podmínku.

Izraelské tajné služby na informace od Palestinců spoléhají už léta. Lidem, které si vyhlédnou, často vyhrožují ztrátou živobytí nebo jim nabízejí cestovní povolení a peníze. Informátorům ovšem hrozí velké nebezpečí. Organizace pro osvobození Palestiny v roce 1979 schválila revoluční trestní zákon, který umožňuje uložit trest smrti za trestný čin „proti bezpečí a zájmům revolučních jednotek“.

Sociální média slouží k zisku nových spolupracovníků

Politolog Házim Abú Šanab vysvětluje, že Izrael kvůli verbování informátorů čas od času uzavře hraniční přechod Rafáh mezi Gazou a Egyptem. Palestinci pak mohou používat jen přechod Erez, který spojuje Gazu a Izrael. „Tak je mohou tlačit, vydírat a svádět ke spolupráci,“ říká Šanab.

„Izraelské úřady zneužívají lidské potřeby a nemoci a nutí je ke spolupráci s vojenskými a bezpečnostními aparáty. Za tento zločin je zodpovědný Izrael,“ říká Šavan Džabarín, ředitel palestinské lidskoprávní organizace al-Hak.

Rozvědčíci židovského státu palestinské spolupracovníky loví i na sociálních sítích. „Mnozí z nich jsou nevinní. Jsou to naivní mladí lidí, kteří ani nevědí, že kolaborují,“ soudí třicátník Abú Hassira a poukazuje na vysokou nezaměstnanost v Gaze.

Podle představitele bezpečnostních složek v Pásmu Gazy Abú Ahmada se informace, které Izraelci chtějí získat, často zdají nevinné. „Jeden z kolaborantů byl požádán o jednoduchou informaci: podívat se z okna a říci, jaké oblečení visí na protějším balkónu. Požadavek vypadal nenápadně, nicméně v tomto případě se jednalo o byt jednoho z vůdců Hamasu a tajné služby Izraele chtěly vědět, zda se na balkóně suší mužské šaty, což by naznačovalo, že spí doma.“

V jiném případě bezpečnostní složky Hamasu chytily jistého obchodníka, kterého Izrael pověřil, aby na hraniční přechod Erez přinesl sáčky s pískem. „Zjistili jsme, že písek měly testovat izraelské tajné služby, aby zjistily umístění tunelů,“ uvedl Abú Ahmad (o podzemní síti tunelů Hamasu čtěte více zde).

Spolupracovníky popravili Palestinci v kuklách

Pokud informátory dopadne Hamas, čeká je krutý trest. Organizace Human Right Watch v roce 2012 informovala, že má důkazy o rozsáhlém a hrubém porušení spravedlivého soudního procesu, jakožto i o systematickém špatném zacházení a mučení vězňů. „Hamas by měl okamžitě vyhlásit moratorium na popravy v případech trestu smrti,“ žádala organizace.

Hamas vs. Izrael

Nedávné popravy dopadených informátorů vzbudily diskusi i v Pásmu Gazy. Několik „kolaborantů“ popravili na veřejnosti maskovaní muži, dopadení muži klečeli před bílou zdí a na hlavách měli hnědý pytel.

Někteří z nich podle politologa Abú Šanaba strávili asi měsíc ve vězení a u výslechu se prý přiznali, že donášeli Izraeli nebo v Gaze instalovali výzvědná zařízení. Šavan Džabarín soudí, že pravděpodobně neměli spravedlivý soud a vyzval palestinské frakce, aby ukončily popravy spolupracovníků Izraele.

Většina Palestinců v Gaze s nedávnými popravami souhlasí, mnohé však zneklidňuje způsob, jakým je Hamas provedl. Soudí, že popravy měly vykonat úřady a ne maskovaní muži. „Jakýkoliv maskovaní muži mohou přijít a předstírat, že zabíjejí kolaboranty, zatímco by to mohla být rodinná pomsta či cokoliv jiného,“ domnívá se třicátník Abú Hassira.

Místní novinář Fathi Sabbá s popravami souhlasí. „Kolaboranti jsou zrádci národa a jediné řešení je poprava. Nicméně měli by předstoupit před spravedlivý soud, kde by měli možnost bránit se,“ vysvětlil. 

Popravy izraelských informátorů zřejmě jen tak neskončí. Palestinské frakce v Gaze minulý týden oznámily, že zadržely dalších třináct údajných spolupracovníků židovského státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video