Policie viní Ivanu Salačovou z toho, že měla pomoci s "vypráním" peněz z předražené zakázky na opravu buštěhradského zámku. Na snímku vizualizace toho, jak měl opravený Buštěhrad vypadat.

Policie viní Ivanu Salačovou z toho, že měla pomoci s "vypráním" peněz z předražené zakázky na opravu buštěhradského zámku. Na snímku vizualizace toho, jak měl opravený Buštěhrad vypadat. | foto: Středočeský kraj

Spoluobviněná Ratha Salačová částečně doznala vinu a chce spolupracovat

  • 716
Podnikatelka Ivana Salačová, která je s poslancem Davidem Rathem a dalšími lidmi stíhána v kauze údajně zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji, policistům při výpovědi částečně doznala vinu a chce získat postavení takzvané spolupracující obviněné.

Píše to středeční Právo. Výpověď Salačové prý usvědčuje údajné hlavní organizátory Petra Kotta a Kateřinu Pancovou.

Obhájce Davida Ratha ale její výpověď spíše povzbudila. "Ona uvedla, že ji pan Rath nikdy neovlivňoval, nikdy se s tím řízením nepokoušel manipulovat. Ve vztahu k němu to vyznělo tak, že s tou věcí neměl nic společného," řekl iDNES.cz ve středu Rathův právník Adam Černý.

Ředitelka firmy FISA Ivana Salačová je jednou z osmi obviněných v kauze Davida Ratha. Na konci června byla propuštěna z vazby domů.

Spolupracující obviněný

Institut spolupracujícího obviněného je důvodem pro změnu trestní sazby. Soud tak může uložit trest pod dolní hranicí. Předpokladem ale je, že spolupracující obviněný řekne všechno, co ví, a nic nezamlčí.

Pokud by Ivana Salačová, které za poškození zájmů EU hrozí 5 až 10 let, postavení spolupracujícího obviněného získala, mohla by teoreticky dostat i podmínku. Ta totiž přichází v úvahu jen u trestů nepřevyšujících hranici tří let.

Navenek měla společnost FISA fungovat jako subdodavatel projektu. Podle policie ale ve skutečnosti měla pomoci s "vypráním" peněz z předražené zakázky na opravu buštěhradského zámku. Ta měla podle původně "vysoutěženého" projektu stát 160 milionů. Nakonec ale byla cena navýšena o dalších 40 milionů.

Z této částky pak mělo na úplatky jít 24 milionů, které podle vyšetřovatelů protekly právě přes společnost Ivany Salačové. Ta také několik hodin před policejním zásahem předala 14 milionů z této "provize" dalšímu obviněnému, řediteli Konstruktivy Branko Pavlu Drážďanskému. Od něj si je vzala Kateřina Pancová a další průběh už je dobře známý.

Salačová se objevila i v policejních odposleších. V jednom z rozhovorů s Pancovou Salačová uvádí, že jsou peníze určeny na volby (více o odposlechu čtěte zde).

Kromě společnosti FISA se v Rathově kauze objevují i další firmy. Už výše zmíněná Konstruktiva Branko v minulosti zajišťovala opravy v kladenské nemocnici. Šéf firmy Drážďanský se proto dobře znal s Kateřinou Pancovou. A právě tato společnost vyhrála soutěž na opravu zámku v Buštěhradě.

Aby soutěž dopadla podle plánu, měla na starosti firma ML Compet, patřící další obviněné, Lucii Novanské. Ta, stejně jako FISA a Konstruktiva Branko, nebyla žádným nováčkem. Už dříve totiž zajišťovala pro Středočeský kraj losovačky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video