Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Společný nepřítel

  10:20aktualizováno  10:20
Tak máme konečně společného nepřítele. Hurá. To přeci dokáže spolehlivě stmelit různé zájmy. Tentokrát ovšem realita překonala nejdivočejší fantazie. Proti společnému nepříteli, kterým se (jak mi to připadá) staly USA dnes stojí vedle sebe světový teroristický arcilotr, pouštní diktátor, vlivní západní státníci, světový komunismu, leví i praví extremisté, vlivné odborové centrály, drogové mafie i nejrůznější gerily.

U každého mají přece američané nějaký vroubek. Pohár trpělivosti však přetekl. Američané si dovolili skoncovat s Husajnem bez svolení ostatních. Neptají se už ani OSN. Myslím tím tu OSN, která je svou politickou impotencí spoluodpovědná za masakr tisíců lidí v Srebrenici, která je díky své nerozhodnosti spolupachatelem při zabíjení statisíců lidí ve Rwandě. Tu OSN, která vždy přihlíží zabíjení a svůj drahocenný čas tráví přípravou některé z další z rezolucí, které se stejně neplní. Protichůdnost zájmů, kterými je tato světová organizace nabita logicky vede k převážně zdlouhavým jednáním. Jak ale vysvětlovat obětem genocidy, že o genocidě sice víme, ale nemáme akční mechanismy jak ji bezprostředně zastavit nebo ochránit její oběti.
Neptají se ani evropských byrokratů, kteří sami nemají svůj vlastní názor, neptají se německých zbrojních koncernů, které jsou Sadámovými dvorními dodavateli potřeb pro diktátory, neptají se "velmocenských" francouzských politiků, kteří by měli z blízkého východu nejraději své velké pískoviště. A hned potom zřejmě začnou spolu s němci vytvářet "evropskou říši" ve které budou smět mluvit jen Ti, kterým to dovolí.       
Najednou zjišťuji, že už ani v podstatě nejde o Husajna, ale že dotčeným více vadí USA a jejich současné světové postavení. Není vinou USA, že Husajn po tolika letech neodzbrojil (přes rezoluce OSN). Není vinou USA, že Husajn chytře lže o tom že nemá zbraně a najednou se zavazuje je zničit. Není vinou USA, že v Iráku umírají děti hladem a nemocemi, když si diktátor staví nové paláce a financuje terorismus. Tu prvotní agresi rozpoutal Irák a nebylo to pouze v Kuvajtu. V bezpečí se nám to dobře demonstruje, když máme zaručena svá práva. Co by se asi stalo s demonstranty v Iráku? Není vinou USA že se stali supervelmocí. To ostatní neuspěli. Nejednou ve světě přinesli svobodu národům na svých bajonetech právě američtí vojáci.
Alibismus není pouze plodem vrcholové politiky. Stačí se podívat okolo sebe. "Hlavně aby nám nic nebouchlo tady." Svět se ale zmenšil. Buď budeme se svými spojenci i ve zlém, nebo čestně řekněme "ano jsme vyčůraní a chceme Vás jen využívat pro vlastní bezpečí". Jenže holenkové nic není zadarmo, ani to bezpečí. Podpora USA může mít kladný vliv na vzájemnou důvěru mezi spojenci. Dá signál světovému extremismu že vtipkování se nekoná. Ochrání částečně Evropu od anti amerických velmocenských ambicí některých evropských politiků a pomůže snad jednou přebudovat OSN v akceschopnou organizaci. USA si z mé strany zasluhuje obdiv, že opět, jako již tolikrát v minulosti přebírá tíhu a odpovědnost za řešení velkého světového problému na sebe. Prozatím jsou USA jediným vůdcem. A zaslouženě. I když nesklízí potlesk. Protože skutečný vůdce musí umět skutečně vést. A USA už předvedli, že to umějí.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz