Praktici jsou často staří a bojí se protestovat. Tak si Nečas vysvětluje, proč jeho kolegové přistoupili na kompromis s pojišťovnami.

Praktici jsou často staří a bojí se protestovat. Tak si Nečas vysvětluje, proč jeho kolegové přistoupili na kompromis s pojišťovnami. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Společnost by si nás měla hýčkat, říká lékař

  • 337
Praktičtí lékaři ze Zlínska se postavili proti většině svých kolegů, když odmítli vyjednaný kompromis s pojišťovnami. Ordinace si příští rok přilepší třeba až o 20 tisíc měsíčně. Šéf praktiků ze Zlínska ale tvrdí, že to pouze zalepí dluhy. "Chudý lékař by byla úplná tragédie," říká Lubomír Nečas.

popisek VŠE O PROTESTU LÉKAŘŮ:
Pojišťovny se dohodly s praktiky

Na Zlínsku jste včera dohodu s pojišťovnami jednohlasně odmítli. Znamená to, že budete v budoucnu zase protestovat a zavřete ordinace?
Musíme se domluvit s kolegy z jiných krajů. Podle našich informací dohodu odmítl i Karlovarský a Liberecký kraj, Ostravsko i Brněnsko. V Olomouci to bylo půl na půl. Takže se dá říct, že skoro polovina lékařů byla proti té dohodě.

Takže se případný další protest omezí pouze na několik krajů?
Je to možné. Samozřejmě jedna z těch alternativ je udělat protest jen těch, kteří s tou dohodou nesouhlasí.

Překvapilo mě, že zatímco v republice asi 55 procent lékařů dohodu přijalo, vy jste ji odmítli všemi 208 hlasy. To se situace na Zlínsku tak liší?
Já si myslím, že situace ve Zlínském kraji se podstatně neliší od zbytku republiky. Spíš je to tím, že se nám podařilo lékařům tu situaci lépe objasnit. Jaká skutečně je a jaké jsou možnosti. A v těch jiných okresech nejsou lékaři tak dobře informováni.

To právě vypadá, že lékaři neprotestují kvůli vlastní nespokojenosti, ale proto, že jim vedení "objasňuje situaci".
Přesně tak. A centrální vedení praktiků v tom objasňování selhalo. Domnívám se, že to bylo málo razantní a málo přesvědčivé. Vedení nemělo zájem jít do větších konfliktů.

Takže praktici sami o sobě takovou bídu nepociťují, když bez příkazů vedení s tou dohodou souhlasí?
Lékaři to pociťují. Když se zeptáte každého praktika, tak to cítí. Obor je přestárlý, například u nás v kraji je 25 procent lékařů nad 60 let. Tito praktici nechtějí jít do žádných protestů. Jsou v podstatě zvyklí poslouchat. Nejsou to žádní odboráři. Jsou opatrnější a nechají se vést.

Na praktika v ČR připadá 1570 pacientů, pojišťovna vám na každého slíbila přidat 6 korun, což dělá 9400 Kč měsíčně navíc. Praktik dělá v průměru 800 vyšetření týdně. V novém roce by tedy měl za třicetikorunové poplatky navíc inkasovat 24 tisíc hrubého. To je dohromady slušné, ne?
To navýšení asi 9 tisíc korun máte v pořádku. Částka za třicetikoruny bude jiná. Mezi těmi 800 ošetřeními jsou i očkování a další vyšetření, která nebude ten pacient v ordinaci platit. Navíc předpokládáme, že dojde k poklesu pacientů asi o 30 procent jako na Slovensku.

I kdyby ta částka za poplatky byla třetinová, dělalo by to přilepšení příští rok nad 17 tisíc měsíčně...
Ano, samozřejmě. Ale to zalepí jen vnitřní dluh ordinací. Musíme předpokládat, že v příštím roce dojde k podstatnému zvýšení cen nájmů, energie a podobně. A my chceme, aby to umožnilo taky rozvoj ordinací. Podívejte se, v jakém jsou stavu. Jsou to místnosti 18 metrů čtverečních se starým vybavením. Čekárny malé, nevětrané. Ordinace se tedy možná dostanou do běžného provozu, ale ta částka neumožňuje rozvoj a rezervu.

popisek Reportáž iDNES.cz
Praktici zavřeli, fronty zůstaly

Jeden argument zní, že sice nemáte velké příjmy, ale zase pracujete jen pár hodin denně.
To je pohled pacienta, protože ordinace je otevřená těch čtyři a půl až pět hodin denně. Další hodiny ale lékař musí pracovat na administrativně, musí se připravovat a vzdělávat, komunikovat s pojišťovnama. A tak dále. Musí pracovat pro správu sociálního zabezpečení a úřad práce. Takže pracuje o víkendech i doma.

Někteří lidé říkají, že neviděli chudého lékaře.
Mají pravdu. Chudý lékař by byla úplná tragédie. Lékaři mají být ve špici společnosti, která by si je měla hýčkat a vážit. Když tady nebudou, tak o to nejcennější, co lidé mají, nikdo pečovat nebude. Navíc pacienti vidí často určitou skupinu lékařů, specialisty, kteří mají příjmy nadprůměrné. Ale ať se pacienti nebojí zeptat svých praktiků v ordinacích.

V kraji jste letos stávkovali už třikrát. Nebojíte se, že ztratíte důvěru pacientů? Některé jistě napadne, že kdyby už byly přímé platby v ordinaci, asi byste tolik neprotestovali, protože byste přišli o příjem...
To určitě ne. My ty protesty děláme z vlastní dovolené. Praktický lékař si jako jiný pracovník nemůže čtyři až pět týdnů dovolené za rok dovolit. A musí za sebe zajistit zástup. Nás mrzí, že to odnášejí někteří pacienti tím, že najdou zavřenou ordinaci. Ale my nemáme jinou možnost se bránit. Nikdo nás neslyší. Pojišťovna byla hluchá na naše nářky. Až teď přiznává, že jsou oprávněné. Předtím mi pan ředitel VZP Horák řekl, že ani neví, co děláme. Což je strašné.

Protesty se dotýkají pacientů, vytvářejí tak vůbec tlak na pojišťovny, které se lidem nezodpovídají?
Vidíte to správně, pojišťovnám je šumafuk, jestli je protest jeden den, nebo ne. Pacienti budou stejně zajištěni a oni jedou dál. Ale ty pojišťovny někdo řídí. VZP řídí správní rada a její většina je z vládní koalice. Takže to není jenom o vztahu lékaři-pojišťovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video