Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spolana uklízí, policie zatím mlčí

  13:19aktualizováno  13:19
Neratovice - V neratovické Spolaně pokračuje generální úklid po záplavách. Nad zaměstnanci chemičky stále visí možnost trestu kvůli úniku chlóru. Policie vyšetřování dosud neuzavřela.

"O vyšetřování nemáme žádné informace, nicméně s policií jsme stále v kontaktu," řekl Jan Martínek, mluvčí Spolany. Na veškeré dotazy ohledně chemičky odpovídá nyní už jen on.

"Má mise ve Spolaně skončila v sobotu ráno," řekl Martínkův kolega z holdingu Unipetrol, mluvčí Tomáš Zimund.

Chlór unikl ze Spolany během záplav dvakrát. Policie se zabývá druhým případem, kdy se nebezpečná látka dostala do ovzduší kvůli prasklému potrubí během sanačních prací.

"Výsledky zatím nejsou. Kdy budou, nedokážu odhadnout. Pořád se vyšetřuje," tvrdí středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.

Kriminalisté zjišťují, zda někdo nenese trestní odpovědnost za chybné kroky v ochraně obyvatelstva. "Musíme zjistit, zda někdo nespáchal trestný čin," uvedla před časem mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bartíková.

Na poslední sud je třeba loď a velký jeřáb
Poté, co byly přečerpány poslední kilogramy chlóru a odvolán chemický poplach, vrátili se v neděli do práce zaměstnanci Spolany. Ihned začali uklízet. "Přednost má energetika a výrobní provozy," tvrdí mluvčí Martínek.

Personální změny ve Spolaně

Od 17. září nastoupili do vedení Spolany tři noví ředitelé. Personálního ředitele Jana Kubra vystřídal Jiří Juda, který dosud zastával funkci vedoucího personálního útvaru. Technického ředitele Vladimíra Pitína nahradil Jaroslav Tesařík, dříve výrobní ředitel Kaučuku. Post výrobního ředitele vykonává Petr Lipták, dříve projektový manažer z Chemopetrolu Litvínov, který nahradil v této klíčové funkci v podniku ing. Jana Demla.

Nejdřív kritika, poté odklízení sudů 
Experti už z levého břehu Labe odvezli tři prázdné sudy po látce hexen 1, podobné benzinu, a tři kontejnery s alfaolefiny, užívanými v papírenském, kožedělném průmyslu či k výrobě svíček. Kvůli přístupu těžké techniky musela chemička rozšířit cestu ke břehu.

Chemička začala uklízet sudy po kritice starostů okolních obcí, kteří si stěžovali, že mají lidé z jejich obsahu strach. Spolana tvrdí, že únik nebezpečné látky z kontejnerů při povodni nehrozil. "Byly bezpečně uzavřeny," uvedl Zikmund.

Naplno se rozběhl úklid v chemičce
Po odčerpání nebezpečného chlóru se v neděli ve Spolaně naplno rozběhl úklid. Část zaměstnanců přišla do práce a začala chemičku připravovat na opětovné rozběhnutí výroby. "Produkce by se měla obnovit koncem října," řekl mluvčí Zikmund.

Podle připraveného harmonogramu se bude postupně uklízet, uskuteční se revize jednotlivých zařízení a jejich případné opravy či výměny. Prioritou je zprovoznění energetických, výrobních a skladovacích celků včetně monitoringu ovzduší a vod a systémů varování obyvatelstva. Později přijdou na řadu nevýrobní prostory.

Ekologové: Smrtící látky mohlo uniknout víc

Poslední chlór zmizel v sobotu ráno
V sobotu nad ránem odčerpali specialisté zbývající kilogramy chlóru ze dvou zásobníků v areálu neratovické Spolany. Šlo o poslední z celkového počtu deseti různě plných zásobníků, čímž mohl být vzápětí zrušen druhý stupeň chemického poplachu. "Přesné množství odčerpaného chlóru zatím známé není, celou akci ještě vyhodnocujeme," řekl iDNES mluvčí Spolany Jan Martínek s tím, že po zhodnocení zákroku firma údaje zveřejní.

Poslední zbytky chlóru se podařilo odstranit v sobotu v pět hodin ráno. Čerpání mělo ovšem původně trvat ještě o 12 hodin déle. "Zaměstnanci elektrolýzy Spolany přišli ale s návrhem, jak ušetřit čas. Připravíme čerpání rovnou z obou zásobníků, nemusíme tedy připojovat jeden po druhém," dodal ve čtvrtek Tomáš Zikmund, mluvčí koncernu Unipetrol, do nějž Spolana patří.

Chemický poplach

1. stupeň

Chemikálie unikla do budovy v areálu podniku

2. stupeň

Chemikálie unikla do areálu závodu

3. stupeň

Chemikálie unikla mimo areál závodu

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Do skladu se spustili potápěči

Odčerpávání chlóru začalo v pondělí. Trvalo hodinu a půl a skončilo v devět hodin večer.

Nejprve hasiči a potápěči nádrž zabezpečili proti dalším pohybům. Přečerpání chlóru předcházelo podložení tanku s chlórem speciálními ocelovými deskami kvůli lepší stabilitě. 

Složité bylo také napojení zásobníku na potrubí, které chlór odvádí. V areálu zasahovali i hasiči a potápěči s podvodní kamerou.

KAUZA SPOLANA

předchozí vývoj

Dosavadní šéf Spolany skončil
Unipetrol v pondělí odvolal šéfa Spolany Radomíra Věka. Nahradí ho Miroslav Kuliha, dosavadní generální ředitel Chemopetrolu, na jehož místo přejde Petr Cingr, nynější šéf Kaučuku Kralupy.

"Udělali jsme velmi rychlou analýzu, z níž vyplynulo, že je potřeba posílit management specialistou se zkušenostmi," zdůvodnil Zkimund jmenování nového šéfa Spolany.

Radomíra Věka kvůli únikům chlóru kritizoval i ministr vnitra Stanislav Gross. Právě na jeho popud odhlížel na veškeré dění ve Spolaně Pavel Švarc, šéf mateřské firmy Unipetrol, který nevyloučil pracovněprávní stíhání některých lidí.

PRAHA BUDE LÉPE INFORMOVÁNA

* Neratovickou Spolanu navštívil ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Hlavní město leží jen několik kilometrů od chemičky. Přesto nebylo dosud o haváriích včas informováno.
* "Nechal jsem se informovat o aktuální situaci ve Spolaně. Navštívil jsem také neratovický městský úřad, kde jsem se bavil i s hasiči. Právě středočeští hasiči by měli hlavní město jako první informovat o případné havárii v chemičce," řekl iDNES Zajíček.
* Hranice hlavního města leží podle Zajíčka devět kilometrů od Spolany. "Dál než těchto devět kilometrů by chemický mrak neměl dojít. Navíc povětrnostní podmínky jsou pro Prahu příznivé a hasiči jsou ve Spolaně stále připraveni úniku zabránit," dodal Zajíček.
Dvě obce byly v pohotovosti
Práce ve Spolaně postavily v pondělí preventivně do pohotovosti nejen hasiče, policii či lékaře, ale také obce Libiš a Neratovice, které dění v chemičce nejvíce ohrožuje. Další obce krizový štáb informuje jen v nutném případě.

"Krizový štáb Spolany sdělil, co se bude v továrně dít. Připravili jsme evakuaci, v jejímž rámci je nachystáno pět autobusů. Přijely i nějaké vojenské tatry," řekla iDNES Jindra Hudcová, starostka Libiše.

Hudcová, která vládne obci s 1800 obyvateli, již ráno poslala jeden autobus s dětmi na návštěvu liberecké zoologické zahrady. "Ke skladu to máme půl kilometru a vítr jde tradičně směrem k nám. Neratovicce jsou výš a na jih," podotkla Hudcová, podle níž bude další krizový štáb svolán jen v případě komplikací přípravných prací.

Zvýšenou opatrnost v obcích zapříčinil druhý únik chlóru v pátek, který nastal při manipulaci s potrubím právě během přečerpávání. Odhady hovoří o 200 až 500 kilogramech jedovaté látky, která neohrozila zdraví lidí, ale poškodila zemědělce.

Chemička ujišťuje, že přímo v areálu zajistila nadstandardní bezpečnostní opatření. U tanku s chlórem připravila vodní clony, které mohou zamezit úniku chlóru mimo sklad. "Možná rizika jsou analyzována jako minimální, takže evakuace nehrozí," podotkl mluvčí Zikmund.

Hasiči odcházejí z nového skladu kapalného chloru, kde měřili aktuální hodnoty koncentrací tohoto plynu, který ohrožuje lidi v okolí chemičky. (25. srpna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz