Názor na to, zda se naše společnost vyvíjí správným směrem, sleduje STEM již dvacátým rokem. (Ilustrační foto)

Názor na to, zda se naše společnost vyvíjí správným směrem, sleduje STEM již dvacátým rokem. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

STEM: Spokojenost s politikou stoupá, je stejná jako před osmi lety

  • 35
Češi zřejmě začínají být spokojeni s politiky. Středisko empirických výzkumů zjistilo, že spokojenost s politickou situací je v zemi nejvyšší od voleb v roce 2006. Průzkum rovněž ukázal, že významně vzrostl také podíl lidí, podle nichž naše společnost míří správným směrem.

"V současnosti je lidí spokojených s naší politickou situací o něco více než třetina, což je z dlouhodobého hlediska rekordně vysoká hodnota. Spokojenost občanů s politickou situací se obvykle výrazněji zvyšuje v období po volbách do Poslanecké sněmovny, zpravidla v době po jmenování nové vlády," vysvětlilo Středisko empirických výzkumů (STEM) ve své zprávě.

Podíl lidí, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, je aktuálně 36 procent. "To je nejvíce za posledních osm let, podobné hodnoty jsme naměřili v předvolebních měsících v roce 2006," doplnilo STEM k výsledkům nejnovějšího dubnového průzkumu. Voliči v roce 2006 vybírali své poslance začátkem června. Na minimum (sedm procent) klesla spokojenost s politickou situací loni v létě.  

Dvě pětiny občanů si myslí, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Aktuálně si to myslí 40 procent lidí, což je podobné jako po volbách do sněmovny, které se konaly v květnu 2010. "Jedná se o výrazný nárůst po propadu, který začal v roce 2012 a v průběhu celého minulého roku se prohluboval," vysvětlil STEM.

Stále převažují nespokojení, hlavně mezi příznivci KSČM

Pokud se zkombinují odpovědi na obě otázky, vyjde, že převažují nespokojení (55 procent). Těm se nelíbí současná politická situace ani vývoj společnosti. Třicet procent dotázaných je naopak plně spokojeno s politikou i s vývojem společnosti. Patnáct procent respondentů vyjádřilo jen částečnou spokojenost, buď se současnou politickou situací, nebo směrem, kterým se společnost ubírá.

Proti roku 2013 se podíl lidí částečně spokojených téměř nezměnil. Letos však výrazně přibylo těch, kteří jsou plně spokojeni na úkor těch, kteří jsou nespokojeni. Loni v září cítilo nespokojenost s politickou situací a vývojem společnosti 82 procent dotázaných, letos v dubnu to bylo jen 55 procent. Naopak vzrostl počet plně spojených respondentů z pěti procent na třicet.

Názory dotázaných se významně liší podle jejich materiálního zajištění a také podle aktuálně preferované politické strany. "Plně spokojené najdeme častěji mezi dobře, případně průměrně zajištěnými, i když podíl plně nespokojených v obou skupinách převažuje," upřesnili průzkumníci STEM.

Nejvíce spokojených s naší současnou politickou situací a zároveň těch, kteří mají za to, že společnost míří správným směrem, je mezi voliči hnutí ANO (48 procent) nebo ČSSD (47 procent). Naopak nejvíce nespokojenosti panuje mezi nerozhodnými voliči, kde je nespokojeno 76 procent dotázaných. Výrazná nespokojenost ovládá i tábor příznivců KSČM (66 %), Úsvitu (63 %) a hranici šedesáti procent překonali i nespokojení voliči TOP 09.

Názor na to, zda se naše společnost vyvíjí správným směrem, sleduje STEM již dvacátým rokem. V dubnu na otázky STEM odpovídalo 1 098 respondentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video