Podoba vysílacího studia rádia Svobodná Evropa z padesátých let.

Podoba vysílacího studia rádia Svobodná Evropa z padesátých let. | foto: Archiv Českého rozhlasu, copyright © 2011. RFE/RL Inc.

Spojení CIA a Svobodné Evropy dostalo za železnou oponu miliony knih

  • 108
Americká tajná služba CIA nejenže financovala fungování Rádia Svobodná Evropa, ale její peníze šly i na akce, o kterých se dosud příliš nevědělo. CIA tak například do zemí východní Evropy včetně Československa poslala 10 milionů odborných publikací. Přestože to byla americká rozvědka, její vliv na vysílání byl podle odborníků spíše kladný.

Před 60 lety začalo z Mnichova vysílat Rádio svobodná Evropa, které v komunistickém ČSSR poslouchaly miliony lidí. Díky akcím k výročí rádia se nyní dostávají na veřejnost zajímavosti, které byly až doposud téměř neznámé. (více o výročí najdete zde) Některé z nich zazněly i na nedávné konferenci k výročí fungování stanice v Mnichově.

"Akce se zasíláním knih, o které se téměř neví, začala přibližně v roce 1956, po potlačení revoluce v Maďarsku," řekl historik Prokop Tomek. Právě v té době totiž zaniká myšlenka na osvobození Československa, kterou nahrazuje idea gradualizmu, podle které je třeba režim změnit zevnitř.

CIA kupuje knížky

V intencích nového postupu začíná CIA do lidově demokratických zemí včetně Československa posílat knihy. Překvapivě nešlo o "podvratnou exilovou" literaturu, jak by se od tajné služby očekávalo, ale o čistě vědecké publikace, které byly za železnou oponou nesehnatelné. Podle bývalého pracovníka radia Alfreda Reische se jednalo celkem o deset milionů knih.

Svobodná Evropa

Rádio Svobodná Evropa začalo oficiálně vysílat v roce 1951 z popudu americké vlády. Mělo na starost šíření informací do evropských socialistických zemí. Sídlem stanice se tehdy stal západoněmecký Mnichov. V roce 1975 se Rádio Svobodná Evropa sloučilo s Rádiem Svoboda, které s výjimkou pobaltských zemí vysílalo pouze na území Sovětského svazu. V roce 1994 skončilo české vysílání radia a v témže roce se stanice přestěhovala do Prahy.

K výročí zahájení vysílání připravil Český rozhlas řadu akcí, odbornou konferenci nebo třeba vydání knihy.

Dnes RFE/RL vysílá pro asi 30 milionů posluchačů v 28 jazycích do 21 zemí.

Publikace z celkem 14 tématických oblastí kupovala CIA od stovek různých nakladatelství a poštou je posílala do knihoven, univerzit nebo jiných odborných pracoviště. Vše fungovalo až do 80. let, jaké ale měla akce výsledky, se přesně neví.

Ohlas z Československa byl prý minimální. Není ani jasné, kolik knih se dostalo k adresátům a které zabavila cenzura na hranicích. CIA přitom za knihy musela utratit miliony dolarů.

Propaganda, nebo žurnalistika?

Právě vliv CIA a americké vlády na chod rádia je předmětem častých debat o jeho nezávislosti. "Byla RFE nástrojem propagandy, nebo zdrojem objektivních informací?" popsal debatu na odborné konferenci Prokop.

Vnitřní systém rádia byl odlišný od jiných stanic. V Mnichově fungoval centrální "news room", kde pracovali profesionální američtí a britští žurnalisté. Ti tvořili zpravodajství, které pak přebíraly národní redakce vysílající do jednotlivých zemí.

"Podle Susan Haas byl problém v tom, že v národních redakcích pracovali exulanti se silným vztahem na cílovou zemi, bohužel ale většinou novinářští amatéři. Ti v některých případech zprávy selektovali podle vlastního uvážení," řekl Tomek. Někdy tak například ignorovali některé směry v disentu, nebo naopak jiné upřednostňovali.

Kontrolní středisko pro vysílání Svobodné Evropy v osmdesátých letech. Autor: Archiv Českého rozhlasu, copyright © 2011. RFE/RL Inc.

Role USA a CIA ale podle něj byla jednoznačně kladná. "To, že rádio bylo oficiálně financováno z rozpočtu CIA, byla spíše administrativní technikálie," myslí si Tomek.

Jednoznačným přínosem byla profesionalita, kterou Američané do rádia přinesli. "Podobná instituce postavená jen na emigrantském hnutí by nemohla fungovat, protože by se okamžitě rozhádala a rozpadla," tvrdí historik.

Lže jako Svobodná Evropa

Takzvaná "svobodka" ležela komunistům v žaludku od svého vzniku a pro StB byla jedním z úhlavních protivníků. Způsobů, kterými s ní bojovala, byla celá řada, od rušení vysílání až po vyslání pověstného agenta Pavla Minaříka, který chtěl v budově odpálit bombu.

Tajná policie ale připravovala i akce, které měly pověst rádia pošpinit především u posluchačů. V roce 1970 tak například připravovala dezinformační kampaň na její diskreditaci.

Plán měl celkem sedm bodů. Tajná policie tak chtěla například vybrat z vysílání několik konkrétních informací a ty se pokusit zesměšnit. V časopise Dikobraz se měly objevit kreslené vtipy a obrázky "doplněné vtipným textem".

Ještě kurióznější byl další cíl. "Rozšířit rčení Lže jako Svobodná Evropa mezi naše občany, aby se stalo populární jako jiná rčení," uvádí dokument StB.

Konec českého vysílání Svobodné Evropy. Na snímku zleva: Pavel Pecháček, Olga Kopecká-Valeská, Ivana Tigridová, Pavel Tigrid a Tom Dine. Autor: Archiv Českého rozhlasu, copyright © 2011. RFE/RL Inc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video