Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené státy začínají novou hru o Irák

  9:45aktualizováno  9:45
P r a h a (zah) - Úder proti Iráku je logickým vyústěním války v Perském zálivu. Ta sice skončila porážkou Saddáma Husajna, ale nepřipravila ho o moc a možnost vyvíjet zbraně hromadného ničení. A Bagdád toho využil. Operace Pouštní liška má zároveň odradit i ostatní režimy, jako je Severní Korea, či Libye, které se vydaly podobnou cestou. Jakož i státy podporující terorismus, například Afghánistán nebo Súdán.
Jenže pozorovatelé soudí, že úder sám o sobě nic neřeší a může být jen jedním z mnoha. Bagdádský režim již v uplynulých letech pravidelně porušoval podmínky příměří stanovené mezinárodním společenstvím po válce v Perském zálivu. A neodstrašilo jej ani bombardování v roce 1993 a znovu o tři roky později.
"Dali jsme Saddámovi šanci, nikoli volnou ruku," řekl ve svém nočním projevu americký prezident Bill Clinton, když zdůvodňoval útok proti Bagdádu. Nálety však podle expertů mohou vývoj chemických a biologických zbraní pouze zkomplikovat, ne však zcela zastavit. Jejich příprava totiž není tak náročná.
Podle západních diplomatů by jedině pád režimu Saddáma Husajna nebo jeho totální kapitulace mohly celý problém vyřešit. Druhé možnosti však Spojené státy už v minulosti dávaly přednost v obavách z nestability, která by v případě zhroucení bagdádského režimu postihla celý region.
I tentokrát proto Clinton upozornil, že úder je jasný signál pro Husajna, aby se vzdal vývoje zbraní hromadného ničení. "Od jejich dokončení nás dělily měsíce, nikoli roky," zdůraznil Clinton s odvoláním na zjištění inspektorů OSN a amerických tajných služeb.
Někteří analytici však upozorňují, že prezidentovo rozhodnutí bylo ovlivněno i jeho osobními problémy. Oddálil tak totiž bezprostřední hrozbu, že bude odvolán v souvislosti s aférou Lewinská ze svého úřadu. I to spolu s malou mezinárodní podporou podrývá efekt trestné operace. Protože jakkoli ničivé jsou exploze amerických bomb, o jejich skutečné účinnosti rozhodne reakce okolního světa.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz