Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené státy potvrdily trvající zájem o radar v Česku

  13:26aktualizováno  15:01
USA budou pokračovat v programu protiraketové obrany. V Mnichově to oznámil viceprezident Joseph Biden. Program budou konzultovat s Evropskou unií, NATO a Ruskem. Biden také uvedl, že nemusí ve všem s Ruskem souhlasit, neuznají například Jižní Osetii a Abcházii, ale i tak musí spolupracovat na společných zájmech.

Americký viceprezident Joe Biden. | foto: Profimedia.cz

Viceprezident Joseph Biden protiraketovou obranu zařadil mezi projekty, kterými chtějí Spojené státy bránit hrozbám 21. století. Podmínil ho ale tím, že musí být efektivní a odpovídat vynaloženým nákladům.

Na počátku svého projevu na Bezpečnostním kongresu v Mnichově mluvil o hospodářské krizi. "Víme, že fyzická a hospodářská bezpečnost  jdou ruku v ruce," uvedl. USA proto chtějí bojovat proti chudobě ve světě.

Americký viceprezident nezapomněl v projektu použít sousloví "trvalý mír". O ten se budou USA snažit v konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. "Máme zájem na tom spolupracovat s Evropou i našimi arabskými partnery," řekl Biden.

Právě diplomacie, je podle Bidena tím, co chtějí USA nyní preferovat při řešení konfliktů. Dokumentoval to například na problému s íránským jaderným programem. Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová na kongresu oznámila, že její země je připravena na tvrdší sankce vůči Iránu, Biden mluvil o dialogu.  

"Chceme s Íránci mluvit. Ti mají na výběr, zda se budou svého nukleárního programu držet a dostanou se do izolace, nebo se ho vzdají a dostane se jim ocenění," řekl viceprezident Biden.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg projevil na konferenci vůči zámořské diplomacii porozumění. Snahu Američanů vybudovat opravdu efektivní protiraketový systém prý chápe, stejně jako to, že USA chtějí "nastavit trošku lepší atmosféru" ve vztahu k Rusku.

Narážel například na slova viceprezidenta Bidena, který mimo jiné uvedl, že úspěch cílů NATO nelze brát jako porážku Ruska a naopak.

"Je potřeba znovu nastavit vztahy s Ruskem Například proto, že USA a Rusko mají mimořádnou povinnost vést světové společenství při jaderném odzbrojování," řekl Biden.

Bezpečnostní konference začala v bavorské metropoli včera. Mimo amerického viceprezidenta se na ní představili například francouzský prezident Sarkozy nebo německá kancléřka Merkelová. Česko zastupují ministři Vlasta Parkanová, Karel Schwarzenberg i Alexandr Vondra.

Právě ministři Vondra a Parkanová už včera vyjádřili přesvědčení, že Američané od radaru a celého protiraketového programu neustoupí.  - čtěte Radar bude, prohlásili Vondra a Parkanová v Mnichově

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz