Staronový ministr obrany Robert Gates při slyšení v Senátu

Staronový ministr obrany Robert Gates při slyšení v Senátu | foto: Reuters

Spojené státy budou pokračovat s útoky v Pákistánu, prohlásil Gates

  • 2
Staronový ministr obrany Robert Gates v branném výboru amerického Senátu nastínil priority americké armády v následujících čtyřech letech. Během slyšení prohlásil, že americké jednotky budou pokračovat v raketových útocích na úkryty ozbrojenců z Al-Kajdy na pákistánském území. Tyto akce přitom vyvolávají napětí mezi Washingtonem a Islámábádem.

"Prezident Bush i prezident Obama dali jasně najevo, že budeme pronásledovat Al-Kajdu, ať půjde kamkoli, a v tomto záměru hodláme pokračovat," řekl Gates k raketovým útokům z afghánské strany hranice na pákistánské území.

Ministra, který jako jediný člen Obamova kabinetu pracoval i v Bushově administrativě, se pak předseda komise Carl Levin zeptal, zda byla o tomto záměru informována pákistánská vláda. "Ano pane," odpověděl jednoduše Gates.

USA k obvinění Pákistánu obvykle mlčí

Gatesovo vyjádření je neobvyklé, protože američtí představitelé se obyčejně nevyjadřují k obvinění Islámábádu, že jejich bezpilotní letouny raketami ostřelují pákistánská kmenová území při afghánské hranici. Naposledy v pátek bylo při dvou takových útocích zabito 17 lidí.

Přeshraniční útoky jsou součástí nové taktiky, kterou v Afghánistánu nasadila americká armáda poté, co radikální hnutí Taliban začalo v některých částech země nabírat na síle a ohrožovat spojenecké jednotky.

PŘEČTĚTE SI

USA zabily v Pákistánu teroristu, který zosnoval i smrt českého diplomata

Americká armáda se sílícími útoky radikálů rozhodla k vojenským akcím na afghánsko-pákistánských hranicích, kde mají základny radikálové z Talibanu a Al-Kajdy. V pohraničních kmenových územích se podle tajných služeb ukrývá i šéf Al-Kajdy Usáma bin Ládin nebo jeho pravá ruku Ajmán Zavahrí.

Tyto útoky, ke kterým měl podle listu The New York Times tajný souhlas i bývalý americký prezident George Bush, jsou ale trnem v oku vládě v Islámábádu. Pákistáncům vadí především to, že při útocích umírají civilisté, a už několikrát vyzvali americkou armádu, aby od přeshraničních útoků upustila, protože tím porušuje pákistánskou suverenitu.

Prioritou je Afghánistán

Gates na slyšení před výborem také prohlásil, že Afghánistán bude v příštím letech nejvyšší prioritou americké armády. Zdůraznil nicméně, že zdejší konflikt není možné vyřešit čistě vojensky.

"Přestože to bezpochyby bude dlouhý a náročný boj, můžeme dosáhnout svých strategických cílů: Toho, že afghánský lid neposkytuje útočiště pro Al-Kajdu, odmítá vládu Talibanu a podporuje legitimní vládu, kterou si sám zvolil," řekl ministr.

"Bojím se, že nás Afghánci zatím viděli spíše jako součást problému, ne jako součást jeho řešení," uvedl Gates před členy komise.

Posílení jednotek v Afghánistánu bylo jedním z hlavních předvolebních slibů prezidenta Obamy. Jeho administrativa plánuje skoro zdvojnásobit počet amerických vojáků v Afghánistánu. Nyní jich v zemi působí 36 tisíc, během 18 měsíců bych jich v Afghánistánu mělo bojovat více než 60 tisíc.

Rychlost rozmístění jednotek na území Afghánistánu bude podle Gatese záviset na tom, jak rychle bude Pentagon moci stáhnout 142 tisíc vojáků, kteří působí v Iráku. Podle ministra obrany tady stále ještě mohou na americké vojáky čekat těžké časy. O stahování jednotek z Iráku bude Obama s představiteli Pentagonu jednat zítra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video