Spojenci vyhráli bitvu o Basru

  • 2986
Iráčani zatím spojence mířící na Bagdád nedokázali zastavit. Americká námořní pěchota po několikahodinovém boji vyhrála bitvu o Basru, klíčový jihoirácký přístav. Boj se strhl na západním předměstí. Spojenci zajali stovky vojáků. "Sami máme jen tři zraněné," tvrdí kapitán námořní pěchoty Bergen.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
GRAFIKA:
Stav bojiště v sobotu 22.3. dopoledne

Úspěch číslo 1: vítězství u Basry
I když se třetí den války vyvíjí pro spojence dobře, nešlo vše hladce. Po jihoiráckém přístavním městě Umm Kasr už spojenci vědí, že i obrana Basry dokázala klást účinný odpor. Irácké dělostřelectvo komplikovalo pronikání invazních vojsk do vnitrozemí na Bagdád.

"Máme jen tři zraněné a zajali jsme stovky vojáků. Je to veliké vítězství," řekl kapitán námořní pěchoty Andrew Bergen.

Při bojích byli zraněni tři příslušníci námořní pěchoty, když na jedno z vojenských vozidel odpálil granát muž v civilních šatech. 

Kdo nyní kontroluje samotnou Basru, druhé největší irácké město, ale stále není známo. Čeká se na oficiální prohlášení spojeneckého velení.

IRÁCKÁ KRIZE

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště v sobotu 22.3. dopoledne

Oběti bombardování
Červený kříž hlásí z Bagdádu sto raněných

Oběti mezi vojáky
Čtyři američtí vojáci padli do léčky

Válka na obrazovce
CNN prohrála, válka v televizi moc neláká

Slovníček iráckých představitelů
Udaj: Jste špinaví parchanti!

Češi v Kuvajtu
Kuvajt se probudil do klidného rána

Protesty
Protiválečné demonstrace zachvátily svět

Druhá fronta
Turecká armáda: Vojáky v Iráku nemáme

Technika
Proč Američané rádi bojují v noci

Psycholog radí
Děti o válce vědí. Je třeba o ní mluvit

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Úspěch číslo 2: vítězství u Násiríje
Jednoznačným úspěchem dne je dobytí klíčového mostu přes řeku Eufrat u města Násiríja. V pátek tu spojence zastavil tuhý odpor nepřítele. Cesta na 320 kilometrů vzdálený Bagdád se tím otevřela dalšímu svazku vojsk.

Basra byla sice opuštěná, ale tvrdě bojovala
Očekávaná bitva o jihoiráckou metropoli trvala několik hodin. A to i přes optimistickou zprávu britského velení, že irácká armáda město opustila bez boje.

Spojenci útok zahájili střelbou z tanků. Narazili však na oddíly věrné Saddámovi, které palbu opětovaly. Dobytí okolí Basry bylo podstatné pro další hladký postup vojsk z dalšího směru na Bagdád. Je i klíčem k ovládnutí irácké ropy.

Kapitán námořní pěchoty Andrew Bergen označil už ráno bitvu za klíčovou. "Jsem si jist, že je to hlavní bitva."

Vojáci se podle něho nezaměřili na obsazení města, protože se chtějí vyhnout boji v ulicích. Chtějí jen zlomit obranu v okolí Basry, aby nemohla spojence napadat, když město obejdou a budou pokračovat na sever k metropoli Iráku.

BASRA

- druhé největší irácké město, zhruba milion obyvatel
- strategický přístav, leží 121 km od Perského zálivu
- centrum iráckého jihu, velké rafinérie, ropovod
U Basry bojovaly tanky, vrtulníky, děla i kulomety
Nad bojištěm kroužily protitankové vrtulníky Cobra. Iráčani zasáhli jeden z vozů určených k odtahu poškozených tanků z bojiště.

Americká letadla bombardovala irácké tanky, které bránily mosty do Basry. Irácké dělostřelectvo ale palbu opětovalo. Spojenci přesto pronikali do okrajových částí města. Po boji obsadili například místní letiště.

Vedla se jednání o kapitulaci Basry
Zároveň s bitvou začalo spojenecké velení vyjednávat s městem o kapitulaci. Mluvčí britských vojáků v Zálivu Al Lockwood potvrdil, že kontaktovali obranu města a pokusili se ji přesvědčit, aby vyklidila pozice bez boje.

Spojenci o Umm Kasr přes den bojovali, potíže prý ale nejsou fatální
Američani sice už v pátek tvrdili, že mají město Umm Kasr plně v rukou, reportér BBC to ale v sobotu časně ráno zpochybnil.

Spojenci poté přiznali, že na sto procent kontrolují jen část přístavu. Ve městě a Starém přístavu stále narážejí na ohniska odporu, která sice nemohou zabránit pronikání invaze do vnitrozemí za město, ale komplikují vojákům život.

Iráčané například zbrzdili jednu z kolon postupujících do Iráku od kuvajtské hranice. 

"Narazili jsme na nějaký odpor, takže to nepůjde tak rychle, jak jsme předpokládali," řekl plukovník Thomas Waldhauser z námořní pěchoty. "Odpor, na který narážíme, je ale jen mírný."

Armáda USA oznámila, že v bojích o přístav a město Umm Kasr už americká pěchota zajala přes 400 iráckých vojáků.

Američani museli v Umm Kasru stáhnout svou vlajku, kterou nad Novým přístavem vyvěsili hned, jak ho ovládli. Už v pátek jim to nařídilo velení. Zdůvodnilo to tím, že úkolem vojáků je Irák osvobodit, ne dobýt. - více ZDE

Čtyři američtí vojáci padli do léčky a zahynuli
Ve středním Iráku zahynuli čtyři američtí vojáci. Dvě průzkumné jednotky vjely ve vojenských vozech Hummer do léčky a dostaly se pod nepřátelskou palbu. - více ZDE

Srážku vrtulníků nepřežilo sedm vojáků
Ke dvanácti pátečním obětem pádu vrtulníku se přidalo sedm vojáků, kteří nepřežili další leteckou nehodu. V sobotu ráno se nad Perským zálivem srazily dva vrtulníky. Mluvčí britské armády Al Lockwood potvrdil, že nehodu nezavinil nepřítel.

"Právě jsem dostal zprávu z Londýna - všech sedm členů posádky na palubě vrtulníků zahynulo," uvedl Lockwood pro BBC. Zemřelo šest Britů a jeden Američan. Při prvním letecké nehodě zemřelo také víc Britů - osm a čtyři Američani. - více o ztrátách spojenců ZDE

Irák: Bomby spojenců zranily 250 lidí
Iráčtí představitelé důsledně popírají všechny úspěchy, které ohlásí spojenci.

Ministr informací Muhammad Sahháf navíc obvinil Američany, že při nočním intenzivním bombardování zranili na 207 lidí, od začátku války celkem 250 lidí. Sahháf zároveň odmítl jako nepravdivá tvrzení Spojených států o úspěchu jejich protiirácké vojenské akce.

Červený kříž potvrdil jen zhruba stovku zraněných. - více ZDE

Hlavní úder: Bagdád zasáhlo 1500 bomb a raket
Bagdád probudily do třetího dne války další hlasité výbuchy. Spojenci poprvé zaútočili za denního světla.

Byl to už čtvrtý nálet za noc. V pátek v kolem půl sedmé večer SEČ totiž začal hlavní úder na Irák pojmenovaný Šok a děs. Jeho úkolem bylo pomocí přesně naváděných střel a bomb vnést zmatek do iráckého velení a zničit jeho infrastrukturu. Za jedinou noc dopadlo na hlavní město na 1500 raket a bomb. - více ZDE

Na severu Iráku zvyšují napětí Turci
Situaci může zkomlikovat iniciativa turecké armády. Několikrát se už objevily zprávy, podle nichž Turci vstoupili do Iráku ze severu. Turecká oficiální místo to vždy popřela. Kurdové se už nechali slyšet, že každého tureckého vojáka, kterého uvidí, zabijí. Vstup turecké armády na své území popírají. - více ZDE

Britská armáda přesunuje těžkou techniku na bojiště v jižním Iráku, 22. března 2003.

Britská artilerie pálí v jižím Iráku ze stopětimilimetrových děl, 22. března 2003.

Příslušník americké pěchoty se snaží vypátrat původce střelby, která ze vzdálenosti zhruba 200 metrů ohrožovala konvoj v jižním Iráku, 22. března 2003.

Příslušník britské námořní pěchoty obhlíží irácké zákopy poté, co je ostřelovalo spojenecké dělostřelectvo, 22. března 2003.

Velitelské vozidlo Humvee vede kolonu více než stovky vojenských vozidel, která 21. března překročila hranici s Irákem.

Britská pěchota sformovala zajatce do hada, aby zjednodušila jejich bezpečný přesun, poloostrov Faó, 22. března 2003.

Při bombardování zraněné dítě pláče v nemocnici v Bagdádu, 22. března 2003.

Vojákům z britského dělostřelectva se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Tělo iráckého vojáka zabalené v dece u opuštěných zákopů, na něž pálilo britské dělostřelectvo, 22. března 2003.

Vojákům z britského dělostřelectva se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Americké námořní pěchotě se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Voják americké námořní pěchoty odpočívá u tanku v jihoirácké poušti, 22. března 2003.

Irácký ministr informací Muhhamad Sahháf na tiskové konferenci, 22. března 2003.

Voják americké námořní pěchoty střeží konvoj, 22. března 2003.

,

Video