Spojenci útočí z Kuvajtu na irácké cíle

  • 3908
Americké jednotky zaútočily na pozemní cíle v jižním Iráku. Podle některých pozorovatelů jde o první fázi pozemní invaze. Svědci hlásí z kuvajtské hranice intenzivní dělostřeleckou palbu. V oblasti Basry se rozléhaly exploze. Sirény se rozezněly i v metropoli Bagdádu.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Podle reportéra televize Fox zaútočilo americké dělostřelectvo podporované raketami a střelbou z vrtulníků. Iráčané odpovídají jen sporou střelbou. Na obzoru jsou vidět záblesky, z dálky se ozývá dunění, popsal situaci jiný svědek.

Vojáci na severu Iráku dostali rozkaz připravit se do 17:30 SEČ k boji. Měli si obléci ochranné protichemické obleky a přichystat si plynové masky. Americké bombardéry B-52 nakládaly nedlouho předtím pumy na základně v britském Fairfordu.

V Basře údajně hoří ropné vrty
“Mám náznaky toho, že Iráčané zapálili tři nebo čtyři ropné vrty na jihu země,“ prohlásil Donald Rumsfeld na první tiskové konferenci Pentagonu po zahájení války. Ministr apeloval na obyvatele Iráku, aby nepálili své bohatství.

Informace o údajném požáru se rozcházejí. Někteří svědci hlásí, že z ropného zařízení šlehají plameny, podle jiných v areálu nehoří. Sérii výbuchů, která měla požáru předcházet, byla údajně slyšet až za 13 km vzdálenou kuvajtskou hranicí.

HLAVNÍ UDÁLOSTI

* USA zahájily útok bombardováním vybraných iráckých cílů
* Saddám Husajn obvinil v televizi „malého Bushe“ ze zločinů proti lidskosti
* Irák uvedl, že při ostřelování Bagdádu zahynul jeden civilista a množství dalších bylo zraněno
* Dva irácké scudy dopadly na severu Kuvajtu, další dva se podařilo zneškodnit střelami protiraketového systému Patriot; rakety nezpůsobily škody
* Americký vojenský velitel oznámil, že útoky ze vzduchu na irácké cíle potrvají dva až tři dny; podle Britů brzy zintenzivní
* Francie, Německo, Rusko a Čína odmítly útok; Japonsko a Filipíny vyjádřily podporu
* Prezident Bush a britský ministr obrany varují, že válka může trvat déle, než se soudí
* USA přišly o vrtulník speciálních oddílů, který operoval v iráckém vnitrozemí
* Podle amerických představitelů přežil irácký prezident Saddám Husajn noční útok

Američané ztratili vrtulník
Vojáci USA jsou už zřejmě hluboko na iráckém území. Washington podle AFP údajně sdělil Izraeli, že jeho vojáci operují na západě Iráku, tedy v oblasti, odkud by irácká armáda mohla odpálit scudy na židovský stát. Později Američané oznámili, že v noci havaroval na jihu Iráku vrtulník speciálních oddílů.

Vrtulník havaroval během přistávacího manévru na jihu země, ještě předtím, než Američané zahájili noční útok na Bagdád. Jednalo se o typ MH-53, který využívají elitní jednotky pro speciální operace.

Pentagon odmítl sdělit, kde přesně havaroval a kolik mužů v něm letělo. Plně obsazený stroj unese šest členů posádky a 38 mužů. Vojáky se podařilo zachránit, vrtulník musí být zničen, aby nepadl do iráckých rukou.

Saddám: Bush spáchal zločin

IRÁCKÁ KRIZE

on-line zpravodajství


*
články * infografika * profily *
* Irák v datech * pozadí krize *

Dvoumotorová, špičkově vyzbrojená helikoptéra, která létá nízko nad zemí, se využívá pro speciální operace hluboko na nepřátelském území. Speciální jednotky tu mají v předstihu připravit půdu pro invazi. - více o speciálních jednotkách

Irák odpověděl raketami
Irák odpověděl na noční spojeneckou akci raketovým útokem. Dva irácké scudy se podařilo zneškodnit střelami protiraketového systému Patriot, další dva dopadly na severu Kuvajtu. Bagdád ale popírá, že tento typ raket vlastní.

Spor kolem scudů je klíčový. Pokud by se potvrdilo, že do Kuvajtu dopadly už čtyři střely tohoto typu, byl by to důkaz, že Irák porušil rezoluce OSN. Ty mu zakazují vlastnit rakety s doletem nad 150 kilometrů. Scud mají dolet až 650 kilometrů.

Hodinu po poledni hlásili svědci z kuvajtské hranice, že opět slyší dělostřeleckou palbu. „Asi pět minut se ozývala střelba z kuvajtských pozic,“ sdělil zpravodaj David Fox.

Střely zkoumali čeští chemici
Irák poprvé vypálil proti Kuvajtu kolem půl deváté. Spojenečtí vojáci si preventivně nasadili protichemické kombinézy. Jedna z raket dopadla poblíž tábora Commando americké námořní pěchoty v severokuvajtské poušti. Střely nezpůsobily žádné škody. Prozkoumali je experti z české protichemické jednotky.

Češi zjistili, že rakety chemické ani bilogické zbraně nenesly. Kuvajtské ministerstvo obrany později potvrdilo, že třítunové střely čínské výroby obsahovaly jen klasickou trhavinu.

Brzo ráno odpovědělo dělostřelectvo na kuvajtské hranici na iráckou palbu. Podle představitele kuvajtské obrany pálila irácká armáda přes hranici v oblasti kuvajtských ropných polí Rutqa. Střelba se dříve ozvala i z iráckého pohraničí.

Irák: jeden mrtvý civilista
Irácký kabinet oznámil, že noční útok zasáhl některé nevojenské cíle. Američané zabili jednoho civilistu a množství dalších zranili, uvedl irácký ministr pro informace Muhammad Sajd Kazim al-Saaf.

Zasažené budovy byly podle ministra převážně opuštěné a nepoužívané. Rakety trefily budovu rádia a televize a obytné domy na bagdádském předměstí Doura, kde je také ropná rafinérie.

Irácký prezident Saddám Husajn útok přežil, uvedli odpoledne američtí činitelé. Zabito bylo údajně několik čelných představitelů iráckého režimu.

Operaci zahájil chirurgický řez
Pentagon oznámil, že sporadické útoky ze vzduchu na irácké cíle potrvají dva až tři dny. „Je to příprava na hlavní útok,“ vysvětlil jeden z velitelů amerických vojsk v Kuvajtu.

Úvodní operace nazvaná Irácká svoboda měla zbavit Irák jeho vedení. Co přesně rakety s plochou dráhou letu Tomahawk a elektronicky naváděné bomby z „neviditelných“ letounů Stealth zasáhly, americké ministerstvo obrany neuvedlo.

Nejmenovaný představitel Pentagonu CNN řekl, že cílem ranního útoku byl Saddám Husajn. Irácký vůdce ale vystoupil po útoku v televizi. Experti zkoumali, zda nebyl projev předtočený, nebo ho nečetl Saddámův dvojník.

Podle zdrojů z Pentagonu není v nejbližších hodinách pravděpodobné, že by se vojenská akce masivně rozjela. „Může následovat pauza,“ připustil Chris Hughes z vojenského námořnictva. Britský mluvčí Chris Vernon ujistil, že jednotky jsou připraveny na rozkaz k útoku.

Analytici soudí, že noční útoky byly jen předehrou k hlavnímu úderu, do něhož se zapojí stovky letadel, které „vyčistí“ cestu pozemním jednotkám. K pozemnímu útoku by ovšem mohlo dojít až v pátek nebo ještě později, tvrdí někteří.

USA slibovaly masivní úder
Spojené státy předem varovaly, že během prvních 48 hodin udeří na nepřítele 3000 "chytrými“ bombami a raketami s plochou dráhou letu. To je desetinásobek chytrých zbraní oproti první válce v Perském zálivu v roce 1991.

Hlavním záměrem této masivní a zároveň přesně cílené vzdušné kampaně je rozvrátit a izolovat iráckou armádu a připravit půdu pro mohutný a zdrcující pozemní útok.

Pěchota a další jednotky mají na irácké hranici pohotovost, ale rozkaz k útoku zatím nedostaly. „Připravujeme si jen půdu. Není pravděpodobné, že by rozsáhlý útok začal dřív než za dvanáct hodin,“ řekl představitel americké obrany.

Na irácko-kuvajtské hranici čekají na rozkaz desítky tisíc mužů. Ve středu se část z nich přesunula blíže bojovým pozicím, do patnáct kilometrů širokého demilitarizovaného pásma, lemujicího hranici od války v Zálivu.

V celé oblasti je na 280 tisíc spojeneckých vojáků.

O začátku amerického útoku čtěte zde.

Příslušníci americké námořní pěchoty se na blíže neurčeném místě v Kuvajtské poušti připravují na bojové nasazení.


Video