Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spojenci nyní začínají váhat

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco Američané, kteří se stali terčem útoků, požadují drtivý úder proti teroristům, mínění ve spojeneckých zemích již není zdaleka tak jednoznačné. Amerikou hýbe všestrhávající proud -"chceme vojenskou odpověď na útoky z 11. září, a to i za cenu obětí z řad amerických vojáků či nevinných." Převedeno do čísel výzkumů mínění je to stejně dramatické: devět z deseti Američanů podporuje válku a mezi těmi, kdo dávají hlas vojenské akci, na 70 procent dotázaných ji podporuje i za cenu nevinných obětí.

Dvě třetiny - 67 procent - by šlo do války, i kdyby bylo hodně ztrát mezi americkými vojáky. Tato čísla přinesl list The Washington Post. Volání Američanů po tvrdé vojenské odvetě je natolik silné, že prezident George Bush opakovaně vyzývá své spoluobčany k trpělivosti.

Hlasy těch, co proti válce protestují, jsou v menšině a často jen omezené na půdu univerzit či větších měst. Mínění zbytku světa, který se necítí být tak přímo ohrožen sebevražednými teroristy jako Američané, však tak jednoznačné není.

Například Kanada sice soucítí se svým velkým jižním sousedem, kterého postihla velká tragédie, ale zdaleka Kanaďané nejsou tak bojovně naladěni. Průzkum zde pouze ukázal, že nadpoloviční většina Kanaďanů (63%) pociťuje větší sounáležitost s USA a 59% by podpořilo, kdyby se Kanada musela kvůli bezpečnosti Severní Ameriky částečně vzdát své národní suverenity.

Jiný spojenec Ameriky, Tokio, slovně vyjadřuje podporu americkým akcím, ale veřejnost je rozdělena a mnohdy poukazuje i na charakter ústavy, omezující účast země na vojenských operacích. Například 42 procent Japonců souhlasí s plánem na vyslání vojáků do zahraničí v rámci logistické podpory, zatímco 46 procent se staví proti.

I tradiční nejbliží přátelé Ameriky, Britové, nejsou ve svém postoji bez výhrad. Jak ukazuje nejnovější průzkum, většina z nich souhlasí s vojenskou akcí proti těm, kteří zosnovali útoky v USA, avšak více než polovina dotázaných (56%) si přeje, aby odveta byla zastavena, pokud bude zneškodněn Usáma bin Ládin.

Jen větší čtvrtina (27%) Britů se domnívá, že boj proti teroristům by měl pokračovat, aby byla zlikvidována celá teroristická síť. Další významná země Německo je zajímavá z jiného pohledu. Tamní analytikové si povšimli, jak odlišně vnímají americkou zahraniční politiku Němci na východě oproti obyvatelům západní části.

Ministr vnitra ve východní zemi Braniborsku Jörg Schönbohm zaznamenal, jak východní Němci v minulých dnech rozlišovali mezi oběťmi útoků a Spojenými státy na straně druhé a neměli pochopení pro odvetu.

Časopisy Super-Illu a Bunte zjistily, že třetina východních Němců rezolutně odmítá solidární výrok "Všichni jsme Američané", který pronesl jeden vysoký politik ze západu státu v reakci na útok. Naopak tato třetina zvolila odpověď, podle níž USA svou politikou "částečně vyprovokovaly útoky". Většina ale byla s USA solidární i tady.

Takřka ve stejném poměru, jako jsou Američané pro vojenskou odvetu, Řekové ji odmítají. Podle výzkumu zveřejněného včera listem Ta Nea jsou čtyři z pěti Řeků (86%) již tradičně proti vojenským úderům USA. Podobně vysoký počet dotázaných Řeků (75%) nechce, aby se Řecko, člen aliance, zúčastnilo jakékoli operace vedené NATO.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Japonsko otevře své stálé zastoupení v centrále NATO

Nová centrála NATO v Bruselu

Japonsko otevře stálé diplomatické zastoupení při NATO. Severoatlantická rada ve čtvrtek odsouhlasila žádost Tokia, aby...

Řež u Eufratu. Američané vylíčili bitvu s ruskými žoldáky v Sýrii

Americké letouny F-22 nad Sýrií (2. února 2018)

Na jedné straně několik set ruských žoldáků s tanky a děly, na straně druhé 40 příslušníků amerických zvláštních...

Stále jsme otevřeni jednání s Trumpem, reaguje KLDR na zrušený summit

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (9.5.2018)

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řekl to náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim...

Najdete na iDNES.cz