Spojenci mají obavy z íránských radikálů

  • 83
Spojenci tvrdí, že do Iráku pronikají cizí islámští radikálové s úkolem zemi po válce destabilizovat. Rozhlasem proto vyzvali Iráčany, aby se nebáli kohokoliv podezřelého oznámit. Extremisté přicházejí hlavně z Íránu, míní spojenci. Teherán kritizují, že Iráku nepomáhá a chce v něm získat vliv.

"Fundamentalisté vstoupili do Iráku s agresivním odhodláním. Jsou řízeni ze zahraničí," oznámil irácký rozhlas provozovaný spojeneckými jednotkami.

Rádio vyzvalo Iráčany, aby jakékoliv podezřelé osoby ze svého okolí nahlásili a nebáli se je označit.

"Udělejte to, co je správné pro vaše rodiny, sousedy i budoucnost. Pokud bude potřeba, koalice vás může chránit," hlásal rozhlas.

Podle náznaků spojenců vysílá radikály do Iráku sousední Írán.

"Vysíláním strážců islámské revoluce a rozhlasovými relacemi organizuje opozici vůči americko-britským silám," prohlásil americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Přítomnost íránských radikálů potvrdil také britský představitel pro Irák John Sawers.

"Je očividné, že Íránci se snaží vytvořit mechanismus pro rozšíření svého vlivu," řekl Sawers premiéru Tonymu Blairovi při jeho návštěvě jihoirácké Basry.

Podle amerických měřítek patří Írán k takzvané ose zla. Washington tvrdí, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně a toleruje na svém území teroristy z Al-Kajdy.

Podobná obvinění zněla před válkou na adresu režimu svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna. USA odmítly, že by se nyní chystaly na válku v Íránu.

"To, co by mohlo být rozhodnuto, ale samozřejmě záleží na chování lidí," nevyloučil však možný úder Donald Rumsfeld pro americké rádio Infinity Broadcasting.

Mluvčí Bílého domu Richard Boucher uvedl, že americká politika vůči Teheránu se nemění a Washington nadále usiluje, aby Írán přestal spolupracovat s teroristy.


Video