Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spojenci doufají, že Irák přestal být načas hrozbou

  9:04aktualizováno  9:04
W a s h i n g t o n, L o n d ý n (zah, ČTK) - Irák byl podle analýz amerických a britských štábů v rámci ukončené bombardovací operace Pouštní liška citelně poškozen. Spojenci však teprve musí spočítat, kolik je potrestání Saddáma Husajna stálo a kolik je usměrňování iráckého režimu ještě může stát v budoucnosti. Podle odhadu nevládního Centra pro obranné informace přišly čtyřdenní nálety na 500 milionů dolarů. Téměř polovinu přitom tvoří cena 400 střel s plochou dráhou letu, které byly na Irák odpáleny. Bylo jich tentokrát více než za celou válku v Perském zálivu v roce 1991.
Irák byl podle analýz amerických a britských štábů v rámci ukončené bombardovací operace Pouštní liška citelně poškozen.
Spojenci však teprve musí spočítat, kolik je potrestání Saddáma Husajna stálo a kolik je usměrňování iráckého režimu ještě může stát v budoucnosti.
Podle odhadu nevládního Centra pro obranné informace přišly čtyřdenní nálety na 500 milionů dolarů. Téměř polovinu přitom tvoří cena 400 střel s plochou dráhou letu, které byly na Irák odpáleny. Bylo jich tentokrát více než za celou válku v Perském zálivu v roce 1991.
Ať již budou náklady na nynější operaci jakékoli, budou působit nicotně ve srovnání s náklady na válku v Zálivu v roce 1991, kdy se v oblasti nacházelo 425 000 příslušníků spojeneckých jednotek a po celých 100 hodin byly prováděny soustředěné letecké útoky. Americký účet za tuto operaci činil 61 miliard dolarů; část této sumy ovšem uhradily jiné vlády.
Periodické posilování amerických sil u Perského zálivu, jehož úkolem bylo zadržování mocenského  rozmachu  Iráku,  stálo ovšem podle odhadů dalších sedm miliard dolarů, jež přistupovaly k obvyklým nákladům USA na udržování amerických sil v této oblasti.
Nyní Spojené státy a Británie doufají, že bude na čas od Saddáma klid a nebude představovat bezprostřední hrozbu.
"Systém protivzdušné obrany na jihu země byl velmi citelně poškozen. Velicí a kontrolní systém byl zasažen a zařízení na výrobu řízených střel bylo také velmi poškozeno," tvrdí britský premiér Tony Blair, který zdůraznil, že spojenci neutrpěli ztráty na životech.
Byla rovněž citelně narušena infrastruktura speciální Republikánské gardy, která udržuje Husajna u moci. Navíc vyslaly Spojené státy a Británie elitním jednotkám Republikánské gardy důležitý signál, že jsou prvořadým cílem útoků.
"Velmi pečlivě a velmi jasně jsme také vyslali signál rozsáhlé, ale špatně živené a špatně placené armádě odvedenců: Vy nejste naším cílem, naším cílem jsou elitní jednotky, které na vás dohlížejí," upozornil premiér Blair.
Pokud jde o další vývoj, je podle něj důležité držet Saddáma Husajna na uzdě, a to i vojenskými prostředky, bude-li to nutné. Musí se rovněž zpřísnit režim sankcí vůči Iráku a stanovit nová pravidla pro činnost inspektorů OSN.
"Potřebujeme mnohem lepší režim, v němž bude Saddám řádně spolupracovat... Jistě, chceme, aby se UNSCOM vrátil a vykonával svou práci," řekl Blair.
Irák nicméně v sobotu obnovení činnosti týmu UNSCOM zcela vyloučil.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...Najdete na iDNES.cz