Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spisovatel Irving dostal za popírání holokaustu vězení

  14:29aktualizováno  18:54
Britský historik-samouk a spisovatel David Irving půjde za popírání holokaustu na tři roky do vězení. Rozhodl o tom vídeňský soud. Irving před sedmnácti lety v Rakousku opakovaně prohlásil, že v Osvětimi nebyly žádné plynové komory. U soudu vinu uznal a řekl, že už změnil názor.

David Irving už byl za výroky o holokaustu několikrát odsouzen. | foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ:
Irvingovi hrozí za popírání holokaustu vězení
Rakušané zatkli historika za popírání holokaustu

"Nejsem popírač holokaustu a hodně jsem se v poslední době poučil. Čím více faktů znáte, tím více toho víte," řekl hned na úvod soudního procesu.

Jeho přiznání se čekalo. Už před zahájením soudu ho ohlásil Irvingův obhájce. Sám obžalovaný řekl při příchodu do soudní síně novinářům: "Nemám jinou možnost, než se označit za vinného."

Irving v minulosti při mnoha různých příležitostech prohlašoval, že "v Osvětimi žádné plynové komory nebyly". Pokud tam nyní jsou, tak jsou falešné a byly tam dodělány po válce Poláky nebo "někým jiným", tvrdil.

Rakouský státní zástupce Michael Klackl se zaměřil na fakt, že se sedmašedesátiletý Irving "roky, ne-li desetiletí" vydává za studovaného historika, kterým ale není. "Je všechno jiné, jen ne historik. Je to ochotný falzifikátor dějin," zdůraznil Klackl.

Irving se podle něj snaží vytvářet takový obraz dějin, v nichž "nebyly žádné plynové komory".

Irving v minulosti mnohokrát řekl, že za války neexistovalo nacisty organizované masové vyvražďování a neexistovaly ani miliony obětí holokaustu. Byly prý pouze "ojedinělé oběti" a "ojedinělé zločiny" a většina vězňů koncentračních táborů zemřela přirozenou smrtí nebo na nakažlivé nemoci.

"Adolf Hitler vychází z Irvingova líčení jako úctyhodný státník, který se vždy staral o Židy a dokonce je chránil," řekl žalobce Klackl. Přitom mají Irvingovy práce "zřetelné antisemitské rysy".

Irvingův obhájce Elmar Kresbach obžalobu relativizoval tím, že jeho mandant kritizovaná prohlášení učinil už před sedmnácti lety a navíc v zemích, kde popírání holokaustu není zločinem.

"Irving není klasickým masovým demagogem. Mnohdy se nevyjadřoval zdaleka tak jednoznačně a radikálně byl jen vykládán," řekl Kresbach.

"Kromě toho policie nenašla při jeho přednáškách v Rakousku v roce 1989 žádný důvod k přímému zásahu, takže tak nebezpečné jeho vidění dějin zase nemohlo být," dodal právník.

Policie amatérského historika Irvinga zatkla loni v listopadu při běžné silniční kontrole na rakouské dálnici, ovšem na základě zatykače, který byl vydán už v roce 1989. - více zde

Irving už byl v minulosti několikrát odsouzen, zejména v Británii a Německu. Nový Zéland mu dokonce zakázal pobyt na svém území, vstup mu zakazují i jiné země. Sám se prohlašuje za "umírněného fašistu", obdiv sklízí od neonacistů.

Několik Irvingových knih vyšlo i v českém jazyce, například Hitlerova válka, Goebbels - Pán myšlenek Třetí říše či Norimberk.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italové uzavřeli silnice do Livigna, po přívalech sněhu hrozí laviny

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Silnice do italského horského střediska Livigno jsou ze švýcarské i z italské strany od neděle až do odvolání uzavřeny...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz