Josef Dvořák a Jiří Suchý v 1. polovině 70. let v divadle Semafor ve hře Elektrická puma.

Josef Dvořák a Jiří Suchý v 1. polovině 70. let v divadle Semafor ve hře Elektrická puma. | foto: Ivan English. z archivu Jiřího Suchého

Spis StB: Josef Dvořák donášel na Jiřího Suchého

  • 692
Populární divadelní a filmový herec Josef Dvořák byl důvěrníkem komunistické Státní bezpečnosti. MF DNES má k dispozici dokumenty, podle kterých udával příslušníkům informace o dění v divadle Semafor, především na Jiřího Suchého.

popisek SPIS JOSEFA DVOŘÁKA:
Co si StB zapsala o Komikovi

Sobec, podrazák a vyděrač. Tak popisoval populární herec Josef Dvořák na schůzkách s příslušníky StB svého kolegu Jiřího Suchého.

Říká to spis StB, který MF DNES objevila v archivech bývalé Státní bezpečnosti. Dvořák je vedený jako důvěrník StB s krycím jménem "Komik". Podle dokumentů se v letech 1979 až 1981 s příslušníky StB sešel celkem jedenáctkrát. Díky lidem jako on měla Státní bezpečnost detailní přehled, co se v kultovním pražském divadle dělo.

Co Dvořák Státní bezpečnosti řekl? Například to, že Suchý chystá představení ke dvacátému výročí Semaforu a kdo všechno na něj má přijít. "Odbor kultury bude upozorněn na možnost zneužití uvedeného představení pravicovými exponenty," zapsali si příslušníci StB po schůzce.

"Josef Dvořák, major StB v. v."
Z Dvořákova spisu vyplývá, že se s StB scházel hlavně proto, aby si vyléval vztek na Suchého, který prý na něj dělá podrazy a snaží se jeho uměleckou skupinu zničit.

"Pokud má někdo větší talent než on, musí divadlo opustit," řekl Státní bezpečnosti. Tím splnil plán StB, která chtěla rozporů uvnitř divadla využít k získání nových konfidentů mezi herci.

"Suchý skoupil převážnou většinu vstupenek a divadlo obsadil svými přáteli. Proto také premiéra neměla mezi diváky úspěch," hlásil Dvořák tajné policii v červnu 1979 po premiéře své hry Třešňová alej. Suchý prý měl navíc své přátele navádět, aby o hře rozhlašovali, že má protisocialistický obsah.

Státní bezpečnost si od počátku pochvalovala Dvořákovu vstřícnost. Jeho zpráv si velmi považovala: využívala je totiž ve svazku "Egoista", který vedla proti Jiřímu Suchému. Ten dělal autorské divadlo a byl komunistickému režimu nepohodlný.

Příslušníci StB Dvořáka ocenili, že sám projevil zájem se s nimi opět setkat. "Zcela sám a spontánně hovořil situaci ... a o Jiřím Suchém, který v divadle neustále vyvolává roztržky, svým tvůrčím přístupem nepřispívá k rozvoji socialistického divadelnictví a snaží se jakýmkoli způsobem získávat hmotný prospěch pro vlastní osobu," zapsal si Dvořákův řídící důstojník Jiří Karásek po schůzce v restauraci U Zlatého hada 23. března 1979.

Dvořák někdy udával o Suchém velmi detailní informace. Na schůzce v červnu 1979 mluvil o tom, že Suchý se dozvěděl o mediálním embargu na svou osobu a teď jedná s údajně vlivným novinářem Rudého práva Kořínkem o tom, aby zákaz zrušil.

Dvořák také podrobně hovořil o Suchého majetku a jeho příjmech.

Jak na obvinění z kontaktů s StB reaguje sám herec? "Nebudu to komentovat," řekl rozčileným hlasem herec reportérovi MF DNES a zavěsil telefon.

Později poslal zprávu: "StB mě dvakrát kontaktovala, v obou případech jsem ‚kolaboraci‘ razantně odmítl. Nemám co vysvětlovat, mám čisté svědomí." Na závěr se pokusil zažertovat: "ČEST VAŠÍ PRÁCI. Josef Dvořák, major StB v. v." Žádosti o rozhovor však opakovaně odmítl. Měl by přitom co vysvětlovat.

Třeba to, jak vypadala schůzka 2. 4. 1980, kdy policii předal "protistátní" časopis Spektrum, který se v divadle objevil a který "vychvaluje kapitalistický způsob života". Nebo proč tajné policii udával intimnosti ze života režisérky Věry Chytilové (viz výňatky zde).

Vyhazov po revoluci
Jiří Suchý byl sdílnější. "O tom, že byl důvěrníkem StB, jsem nevěděl," řekl s tím, že Dvořákem udávané informace o jeho osobě jsou zcela nepravdivé. "Byl to jednoduchej kluk, věřím, že tlaku StB mohl snadno podlehnout," říká o Dvořákovi Suchý.

Rozhovor s Jiřím Suchým ROZHOVOR S JIŘÍM SUCHÝM:
Dvořák byl vždycky jednoduchej

Co na Dvořákovu spolupráci s StB říkají kolegové, kteří nebyli do sporu Dvořák–Suchý zapojeni? "Že by se snížil k udávání, jsem v životě neslyšel a nechce se mi tomu věřit. Dvořák je nesmírně čestný člověk," říká Jiří Krampol, který v Semaforu vystupoval ve skupině Miloslava Šimka. Krampol přitom nepřímo popírá pravdivost Dvořákových udání.

"Suchý sice dával najevo, že o nás v divadle nestojí, ale nikdy by nedělal podrazy s cílem nás ze Semaforu vyštvat," říká o předrevolučním období Krampol. StB ztrácí o Dvořáka zájem v listopadu 1981, protože Dvořák prý "radikálně omezil" vystupování a chtěl ze Semaforu odejít. Ve skutečnosti však z divadla odešel až roku 1990. "Padáka" dostal od Suchého nejen on, ale i Miloslav Šimek a Jiří Krampol.

Co Dvořák řekl StB 

Výňatky ze spisu

"Suchý pořádá ve svém bytě a rekreačním objektu večírky, na které zve ... pracovníky stranického aparátu. Tyto osoby pak tajně fotografuje v kompromitujících situacích a je rozhodnut tyto materiály použít v případě administrativních zásahů do své umělecké činnosti." 13. 7. 1981

(O Suchém) "Hry, které píše, jsou určeny pouze pro jeho uplatnění, a pokud má někdo talentovanější větší úspěch něž on, musí divadlo opustit. ... Má velké příjmy z autorských práv (např. z Kytice je to Kčs 750 000,-) a dále má měsíční plat asi Kčs 4000 a za 1 vystoupení na zájezdě Kčs 700,- . Suchý je milionářem." 23. 3. 1979

"Suchý jasně řekl, že pro oba není v divadle místo. Zdůvodňoval to také tím, že zatímco Dvořák prosazuje to, že je třeba diváka bavit, Suchý produkuje samé hry, kde se objevují různé narážky a invektivy proti socialistické linii." 23. 3. 1979

(o Chytilové) "Se svým manželem Jaroslavem Kučerou žije pouze ve formálním manželství a udržují ho jenom proto, že lpí na svých dětech. Rovněž zde hraje velkou úlohu otázka majetku, který je značný. ... Jinak mezi nimi dochází k častým rozporům také proto, že Kučera udržuje poměr s mladými dívkami." 30. 8. 1979

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue