Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spirála násilí na Blízkém východě se točí dál

  20:33aktualizováno  20:33
Po pondělním raketovém útoku Izraele v pásmu Gazy, na jehož protest Egypt odvolal svého velvyslance z Tel Avivu, se spirála násilí točí bez přestávky dál. Palestinský ozbrojenec v pásmu Gazy střelil do hlavy izraelského civilistu jedoucího v autě a vážně ho zranil. O několik hodin dřív o pár set metrů dál zabil izraelský voják Palestince, který údajně vypadal podezřele.
Po pondělním útoku Izraele generální tajemník palestinské samosprávy Ahmad Abdar Rahmán prohlásil, že Palestinci se od nynějška budou útokům bránit. "Maji právo na odvetu," zdůraznil.
Izraelsko-palestinské násilí si od 28. září vyžádalo přes 250 mrtvých.

Palestinci si útoky nenechají líbit
Generální tajemník palestinské samosprávy Ahmad Abdar Rahmán přiznal, že nové prohlášení o souhlasu použití zbraní palestinskými policisty odporuje původnímu rozkazu palestinského představitele Jásira Arafata, který minulý týden zakázal útočit na Izraelce z Palestinci kontrolovaných území.

Izrael podle jeho slov pondělním raketovým útokem na Gazu "střelil mírový proces do srdce". "Naši policisté budou smět na územích, jež jsou pod naší plnou správou, použít zbraně k sebeobraně.

"Chtějí (Izraelci) zničit palestinskou samosprávu a (Arafatovo) hnutí Fatah. Jsme na stejné lodi s naším národem a tvoříme jednotnou frontu proti Izraeli," prohlásil Rahmán.

Egypt odvolal velvyslance
"Prezident rozhodl odvolat velvyslance (Muhammada Abdal Azíze) Basjúniho do Káhiry hned po vystupňování izraelských násilností proti Palestincům," sdělil ministr zahraničí Amr Músá s tím, že tuto záležitost zatím nebude dál komentovat.

Zatím není jasné, zda je odvolání dočasné, nebo je to krok, který povede k přerušení izraelsko-egyptských vztahů navázaných v roce 1979. Egypt tehdy jako první arabská země podepsal se židovským státem mírovou smlouvu.

Palestinský představitel Jásir Arafat zrušil kvůli situaci v Gaze na úterý plánovanou cestu do Egypta, kde se měl setkat s Mubarakem.


"Obávám se, že odvolání velvyslance ochromí velice důležitou roli Egypta, kterou tady v celém procesu má," prohlásil ministr zahraničních věcí Šlomo ben AMI.

Izrael v reakci na odvolání egyptského velvyslance oznámil, že se pokusí všemi diplomatickými prostředky rozhodnutí Káhiry zvrátit. Izraelský premiér Ehud Barak doufá, že rozhodnutí Egypta je krátkodobé.

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu se v říjnu odehrál mimořádný mírový summit s cílem najít východisko z izraelsko-palestinského konfliktu.

Pozorovatelé se shodují, že Egypt chtěl Izraeli dát najevo závažné znepokojení nad současnou krizí s Palestinci.

Sýrie a Jordánsko izraelský útok odsoudily
Syrský vládní deník Tišrín napsal, že izraelský premiér Ehud Barak a "další izraelští generálové používají stejné metody, jako nacisté, protože i ti ničili celé vesnice a zabíjeli po stovkách".

Profily osobností, které rozhodují o Blízkém východě

Jordánský král Abdalláh II. na setkání s americkým ministrem obrany Williamem Cohenem řekl, že je "třeba okamžitě zastavit izraelskou agresi proti palestinskému národu". Žádal mezinárodní prostřednictví pro ukončení konfliktu a okamžité zrušení blokády palestinských měst.

Podobně Saúdská Arábie apeluje, aby mezinárodní společenství vyvinulo na Izrael tlak, aby se podvolil rezolucím OSN, které žádaly stažení Izraele z pásma Gazy a západního břehu.

Izrael se v Gaze mstil
Izrael v pondělí podnikl na cíle v Gaze odvetný raketový útok za ranní atentát na školní autobus. Atentát si vyžádal dva mrtvé a devět raněných, odveta podle AFP jednu oběť a 120 raněných; agentura AP hovoří o jednom mrtvém a 60 raněných.

Izrael v úterý zablokoval dodávku pohonných hmot a dalšího zboží do pásma Gazy, kde žije přes milión Palestinců. Zablokovány jsou také hlavní silnice a pásmo je tak odděleno na dvě části.

Při nočních srážkách z pondělí na úterý přišli o život tři Palestinci. Izraelští vojáci zneškodnili nálož, již se poblíž Kissúfimu mezi pásmem Gazy a Izraelem pokoušeli položit Palestinci. Jeden z atentátníků byl při tom zabit. Další incident se stal u židovské osady Neve Dekalim v pásmu Gazy, kde vojáci zastřelili dva Palestince.

Arafat stále vidí velmi malou naději na mír
"Stupňují útoky proti našim lidem," řekl Arafat, který navštívil raněné v nemocnici v Gaze.

Později v úterý Arafat nicméně prohlásil, že stále vidí "malou naději" na mír s Izraelem. "Prezident Arafat se stále cítí zavázán mírovému procesu. Stále má malou, velmi malou naději na mír," sdělil velitel bezpečnostních sil v pásmu Gazy plukovník Muhammad Dahlan. "Doufáme, že Izrael tuto naději prezidenta Arafata nezabije, protože výsledek by byl ničivý jak pro palestinský, tak pro izraelský lid," dodal.

Izraelský voják střeží školní autobus, ve kterém 20.listopadu při atentátu přišli o život dva učitelé a devět dalších lidí včetně dětí bylo vážně zraněno. Dálkově odpálená padesátikilogramová nálož vybuchla poblíž židovské osady Kfar Darom asi 70 metrů před autobusem, který vezl izraelské děti do školy. (ČTK 20.listopadu 2000)

Záchranáři odvážejí do nemocnice ve městě Berševa dítě, které bylo zraněno 20.listopadu při atentátu na izraelský školní autobus. Dálkově odpálená padesátikilogramová nálož vybuchla poblíž židovské osady Kfar Darom asi 70 metrů před autobusem převážejícím školáky. (ČTK, 20.listopadu 2000)

Předseda palestinské správy Jásir Arafat navštívil 21.listopadu v nemocnici v Gaze Palestince, kteří byli zraněni při nočním raketovém útoku izraelských vrtulníků. (ČTK 21.listopadu 2000)

Sídlo speciální jednotky osobní stráže palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze bylo 20. listopadu poškozeno při raketovém útoku izraelských vojáků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz