Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špioni chtěli mařit policejní pátrání

  22:33aktualizováno  22:33
Vyšetřování pochybného pronájmu Českého domu v Moskvě výrazně ovlivňuje zásadní skutečnost: dvě klíčové postavy tohoto případu, bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu a šéfa firmy Hotel Český dům Stanislava Breie, spojuje tajná příslušnost k vojenské rozvědce.

Další ze špionů už policii upozornil, že by bylo lepší, kdyby případ odložila. To, že oba měli utajené poslání pro výzvědnou službu, samo o sobě nevysvětluje, proč Srba Breiovi zajistil pro stát nevýhodný pronájem lukrativního komplexu v Moskvě.

Podle zjištění Mladé fronty DNES vstoupila Srbova a Breiova příslušnost k rozvědce do hry v okamžiku, kdy policejní Služba pro odhalování korupce přímo v Moskvě rozjela vyšetřování pronájmu.

"Jakmile se policisté vrátili, byli upozorněni, že případ souvisí s bezpečnostními zájmy státu, které má v Moskvě vojenská rozvědka, a ať od toho dají ruce pryč. Bylo jim řečeno, že by mohli narušit jejich akci," uvedl důstojník z policejního prezidia.

Ředitel Služby Jaroslav Macháně, který osobně v Moskvě pátral po okolnostech podezřelého pronájmu, k tomu řekl: "Žádné takové souvislosti nás nezajímají. Pokud v tomto případě bude důvod zahájit trestní stíhání, budeme to prosazovat bez ohledu na jakékoli tlaky." Rozhodnutí o případném stíhání by podle Macháněho mělo padnout do dvou týdnů.

Ředitel vojenské rozvědky Andor Šándor tvrdí, že jeho služba v Českém domě žádné zájmy nemá. Upozornění policistům tedy muselo být soukromou aktivitou lidí z tajné služby, kteří jen chtějí pomoci svým bývalým kolegům Srbovi a Breiovi.

"Jestli si někdo z těch místních hochů, kteří si tam rozehrávají své hrátky, myslí, že tímto způsobem odradí policii nebo vyšetřování, to nevím," řekl Šándor. Práce pro zpravodajské služby je z podstaty utajená a nikdy se k ní žádný z agentů či zaměstnanců veřejně nemůže přiznat.

Spolupráci s rozvědkou popřel jak Karel Srba, tak Stanislav Brei. To, že byl Srba ještě donedávna spolupracovníkem a Brei přímo pracovníkem vojenské špionáže, MF DNES postupně potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů: z ministerstev vnitra, obrany a zahraničí, z velvyslanectví v Moskvě i z rozvědky samé.

A to pouze proto, že kvůli Srbově a Breiově příslušnosti k rozvědce hrozí, že okolnosti pronájmu nebudou nikdy důsledně vyšetřeny. V případě Srby o spolupráci navíc svědčí dokument, který má MF DNES k dispozici.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil popřel, že by Jan Kavan věděl o tajné misi Srby, jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků. "To se ho ani nemusím ptát. Prostě to neví," prohlásil Pospíšil.

Když MF DNES v březnu na nevýhodnost pronájmu upozornila (Breiova firma uspěla bez výběrového řízení a státu platí jen 28 milionů ročně, přičemž Český dům dosud vydělával minimálně dvojnásobek), mluvčí Pospíšil se snažil přesvědčit redakci, že tento způsob pronájmu byl zvolen z "bezpečnostních důvodů a národních zájmů".

"Tajné služby jsou všude na světě bohužel využívány i k tomu, že kryjí zlodějny lidí, kteří jsou pro ně z nějakého důvodu důležití," řekl jeden z bývalých ministrů, pod kterého tajné služby spadaly.

Že by Srbova a Breiova práce pro rozvědku souvisela s aktuálním případem negativně lustrovaných předlistopadových agentů StB, se neprokázalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Mýty vs. pravda. Začíná platit evropské nařízení GDPR

(Ilustrační snímek)

Začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Mluvit se o něm u nás začalo zhruba před půl...

Piráti se pokoušejí snížit laťku pro vstup do Sněmovny na čtyři procenta

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostatniho fora Piratske strany

Dát šanci i menším stranám, aby se mohly dostat Sněmovny, se pokoušejí Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík při jednání o...

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Elektro inženýr/projektant

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz