Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špinaví Ukrajinci, zfetovaní squateři. Budu vážit slova, tvrdí dvojka „véčkařů“

  1:01aktualizováno  1:01
Narazil s výrokem o "Ukrajincích ve špinavých šatech", ale napsal i další podobné. Druhý muž Věcí veřejných Jaroslav Škárka měl se svým slovníkem problém i ve vlastní straně. Nemá rád pozitivní diskriminaci a ministra Kocába. Hájí se, že když psal své kritizované blogy, tak nevěděl, že bude kandidovat do parlamentu.

Jaroslav Škárka, Věci veřejné | foto:  Dan Materna, MAFRA

Věci veřejné mi nejprve připadaly jako strana liberálních pohodářů, ale vy působíte jako taková jejich drsnější tvář...
Rozhodně ne. Já si nemyslím, že bych byl nějakou drsnější tváří naší strany. Já se jen věnuji dlouhodobě problematice dodržování zákonů.

Jak s odstupem času hodnotíte svůj kritizovaný výrok na blogu, že nerad jezdíte tramvají, protože se tam na vás lepí ukrajinští dělníci ve špinavých montérkách?
Je to snad rok starý výrok a navíc byl naprosto vytržen z kontextu a došlo k nepochopení. Já v žádném případě nemám žádný negativní postoj k žádné skupině obyvatel a chtěl jsem jen kritizovat poměry v městské hromadné dopravě. Možná jsem použil expresivnější výrazy, než je obvyklé. Jednoznačně je škoda, že v tom média hledala jiný smysl, než to mělo. Já si myslím, že městská doprava v Praze je velmi špatná, ať už se týká kvality nebo čistoty.

Litujete tedy toho výroku?
Takhle ta otázka nestojí. Nikoho jsem nechtěl osočit, ale možná bych ten výrok dneska formuloval jinak.

Vy jste nikdy nejel tramvají v nějakém špinavějším oděvu, ať už po sportování nebo když jste předtím něco spravoval?
Nejhůř jsem jel v riflích a tričku, ale určitě ne v propoceném sportovním oděvu. Mě to docela mrzí, že to takhle bylo interpretováno.

Ještě mě na vašem blogu zaujala jedna věta o Chánově: "Řešením situace ale není neustále investovat do opakovaných oprav, aby Romové zůstali na již zdevastovaném místě a neobtěžovali jinde." Neházíte všechny Romy do jednoho pytle?
Tak já si myslím, že v žádném případě určitě nepaušalizuji. Já vím, že v každé skupině jsou slušnější a méně slušnější a nikdy nechci nic zobecňovat.

Váš článek tak působí...
Slovo "nepřizpůsobiví", které tam používám, se nikdy nevztahuje na nějakou skupinu lidí.

Tady místo slova "nepřizpůsobiví" vidím několikrát slovo "Romové"...
To jo, ale to se nevztahuje k nějaké jejich charakteristice. Já si naopak myslím, že takováto ghetta jsou velkým neštěstím pro samotné Romy. I pro ně to musí být deprimující být takhle izolováni. Já jsem týden bydlel v Janově. A mě mrzí, že sociální situace, ve které se Romové ocitnou, zneužívají realitní kanceláře. Zaplatí za Romy dluh v lukrativním bytě a nabídnou jim byt v Janově. To je těžké zneužívání jejich sociální situace a rozhodně to není řešení.

Chápu to správně, že sociální dávky a takzvaní nepřizpůsobiví jsou vaší specializací v týmu Věcí veřejných?
My máme komisi, která formuluje program. Já jsem jejím členem.

Když se stanete poslancem, tak na jakou problematiku se chcete specializovat?
Já bych rád byl třeba ve výboru pro lidská práva. U nás je velký problém v tom, že tyhle otázky jsou natolik citlivé, že je nikdo neřeší, protože se bojí, že bude okamžitě nařčen z nějaké nesnášenlivosti a to je bohužel podhoubí pro extremistické strany.

A vezměte si, jakou mají podporu extremistické strany třeba v Ústeckém kraji. Já třeba naprosto souhlasím se zákazem Dělnické strany. Já chci, abychom se na problematiku menšin dívali bez emocí. Jsem odpůrcem pozitivní diskriminace. Neřeší problém, ale jen následky. Pozitivní diskriminace podněcuje k rasismu, aspoň k tomu skrytému, protože si lidé začnou závidět.

Dělnická strana řekla, že obnovuje ochranné sbory poté, co chodí i hlídky VV. Nepodnítili jste je trochu i vy?
To je naprosté nepochopení pana Vandase (předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti - pozn. red.). Ty naše hlídky nejsou žádné bojůvky, ale týmy poradců, které pomáhají lidem ve složité situaci. Nesuplovaly práci policie a kategoricky musím odmítnout jakoukoli jejich podobnost s Vandasovými "polofašistickými bojůvkami".

Navíc mě překvapuje, že se o nich mluví teď, když jsme je vysílali už před několika lety. My jsme si vědomi, že ty hlídky vyvolaly nějakou kontroverzi, tak jsme vypsali referendum mezi véčkaři, jestli mají hlídky pokračovat (ve čtvrtek bylo rozhodnuto s hlídkami skončit - pozn. red.).

Proč nemáte rád exministra Michaela Kocába?
Pan Kocáb přesně dělal tu chybu, že nedokázal nahlédnout do podstaty problému a řešil jej populisticky. Mě na něm mrzelo, že se nedokázal nastěhovat do Janova.

Ale získal si důvěru Romů...
Nevím, jestli si získal jejich důvěru, na to mám určitý názor. Myslím, že nezískal.

A všichni squateři jsou "opilé a zfetované děti", jak uvádíte v blogu o jejich pochodu?
Ne, ne, ne. To je stejný problém. Já se k některým věcem vyjadřuji expresivněji a s nadsázkou. Kdybych nekandidoval do Poslanecké sněmovny, tak by se nad tím nikdo nepozastavoval. Navíc poslancem ještě nejsem. Ten článek je na blogu iDNES.cz a správce ho nestáhl jako porušení pravidel. Celá tahle mediální kauza je uměle vyvolaná a nejvíce mě na tom mrzí to, že mé výroky jsou vytržené z kontextu.

Ale pro poslance platí přísnější pravidla vyjadřování...
Ano, rozumím, ale ten blog je starý.

Takže už nebudete tak expresivní a dáte si pozor na jazyk?
Teď už budu víc vážit slova.

Jaké body týkající se "nepřizpůsobivých" má vaše strana v programu?
Naše sociální politika stojí na tom, že stát má za A pomoci lidem v těžké situaci. Na druhou stranu je tam i to B. Člověk, který sociální pomoc zneužije, by ji měl vrátit. Chceme, aby obce měly větší pravomoci při kontrole pobírání sociálních dávek. Mají zkušenost z prostředí toho kterého člověka. Mají mít pravomoc překontrolovat žádosti a při nepravdivých údajích dávku odebrat.

Takže když někdo bere sociální dávky, tak u něj bude moci zazvonit úředník a říci: A hele televize, tu byste měl prodat, když chcete dávky?
Tohle je dovedeno až možná za hranici. V podstatě jde o to, že když uvede do žádosti, že nemá auto a televizi a pak sociální úředník zjistí, že daný člověk vlastní automobil, tak je to uvedení nepravdivých údajů a úředník dávku odebere. Nebude to tak, že by úředníci chodili po bytech a říkali, co kdo má prodat.

A to jsme zpátky u toho, co jste odmítl, že úředník zaklepe a bude chodit po obýváku příjemce dávek?
Nebude mu říkat, co má prodat, ale kontrola majetku tam musí být.

Co říkáte tomu, že Věci veřejné jsou obviňovány z populismu?
Nejdeme komukoli na ruku. Ten problém je tak ožehavý, že když se na něj zkusí někdo neutrálně podívat, tak je označen za nesnášenlivého.

Když říkáte, že má stát podat ruku lidem v těžké situaci, proč vám tak vadila agentura Michaela Kocába pro zlepšení života v ghettech?
Lidé v sociální tíži dostávali peníze bez pravidel. Nechci citovat Bibli, ale už tam se říkalo, že je lepší naučit člověka chytat ryby, než mu dát rybu.

V jakém podnikáte oboru?
V oboru public relations.

Máte nějaký vztah k Plzeňskému kraji, kde kandidujete?
Mám ho velmi rád. Každý rok jezdím na Šumavu. Je to kraj, který je pro mě velmi zajímavý.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz