Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špína zabíjí denně 6000 dětí

  0:01aktualizováno  0:01
Až si večer budete čistit zuby a mýt se, vzpomeňte si na šest tisíc dětí, které dnes ve světě zemřely, protože nikdy neměly zubní kartáček a nemohly si umýt ruce. A každý den je to stejné. Celkem v rozvojovém světě ročně zemře na 2 200 000 dětí mladších pěti let jen kvůli tomu, že žijí ve špatných hygienických podmínkách. Nikdy neviděly splachovací záchod, mnohé z nich neviděly dokonce žádný záchod. Nemají mýdlo, čistou vodu a nikdy neslyšely o toaletním papíru.

Plyne to ze zprávy, kterou v Británii zveřejnily dvě uznávané humanitární organizace, WaterAid a Tearfund. Situaci označily za "rychle rostoucí krizi".

"Je to tichá tragédie, kterou ještě zhoršuje skandální nedostatek politické vůle vlád něco s tím dělat," uvádí zpráva.

Za poslední desetiletí zemřelo na průjmová onemocnění způsobená nedostatečnou hygienou víc dětí, než kolik činí součet všech lidí zabitých v ozbrojených konfliktech od druhé světové války. Zpráva uvádí, že v příštích deseti letech má ze stejného důvodu zemřít na dvacet milionů dětí.

To však je jen součást daleko širšího problému. Ten vypadá v číslech i takto: - lidé, kteří onemocněli infekčními chorobami kvůli nedostatečné hygieně, zabírají polovinu všech nemocničních lůžek světa; - války v Africe jen roce 1998 zabily 308 000 lidí, avšak průjmová onemocnění vyvolaná špatnou hygienou jich za stejnou dobu zahubila šestkrát víc.

Rozměr problému, který je často považován za přirozenou situaci, vynikne ve srovnání s obávanou chorobou AIDS. V Číně, Indii a Indonésii, třech nejlidnatějších státech Asie, umírá na průjmová onemocnění dvakrát více lidí než na AIDS. Zpráva považuje nedostatek hygieny za časovanou bombu, kterou učiní ještě výbušnější příliv dalších desítek milionů lidí do měst, kde budou žít ve slumech.

Problém je podle autorů zprávy o to tragičtější, že mu lze snadno čelit. Pokud by se do roku 2015 vynaložilo na stavby latrín a jednoduchých umýváren jedenáct miliard liber, snížilo by to počet nemocných o polovinu.

Jedenáct milionů liber je zhruba částka, kterou podle zprávy Evropa a Amerika vynaloží každoročně na nákupy stravy pro své psy a kočky. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz