Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidlu útok na Jařaba znepokojil

  15:14aktualizováno  15:14
Praha - Rasistický útok v pražském metru velmi znepokojil premiéra Vladimíra Špidlu. Dva násilníci nejdřív zaútočili na muže tmavé pleti a pak zbili i zmocněnce vlády pro lidská práva Jana Jařaba, který se ho zastal. "Pan premiér incident vnímá jako rasistický útok a velmi ho to znepokojilo," řekla iDNES mluvčí vlády Anna Stárková.

Špidlu podle ní znepokojilo hlavně to, že incidentu nečinně přihlížely desítky lidí na nástupišti stanice metra na Můstku. Nezasáhl ani dozorčí metra, který mohl incident vidět na bezpečnostní kameře.

"Předseda vlády odsuzuje rasově motivované násilí. Je mu nesmírně líto, že se nikdo z okolostojících k panu Jařabovi nepřidal," tlumočila Špidlův názor Stárková.

Premiér podle ní také doufá, že se podaří vyšetřit selhání lidí odpovědných za pořádek a bezpečnost v pražském metru, aby se podobné incidenty už neopakovaly.

Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová se ve čtvrtek k incidentu nechtěla vyjadřovat. Oficiální stanovisko zaslala až v pátek odpoledne.

"Dopravní podnik mrzí, že se celá věc stala v prostorách metra. Považuje však za nezbytné upřesnit informace týkající se fungování kamerového systému v metru a jeho možné role při zaznamenání obdobných případů. Systém je plně funkční, nicméně jeho hlavní rolí je monitorovat plynulost přepravy cestujících a bezpečnost na místech, která jsou z přepravního hlediska nejrizikovější," sdělila iDNES Kuchařová.

Případ projedná i vedení pražské městské policie. To vyšetří, zda strážník, který údajně odmítl pomoc napadenému Jařabovi, nepochybil.

"Na základě informací zveřejněných v denním tisku jsme zahájili okamžitě šetření v této věci," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení městské policie Vilma Častová.

Zmocněnce pro lidská práva zbili rasisti
Dva nakrátko ostříhaní urostlí muži s bradkami seděli ve středu vpodvečer a pokuřovali na eskalátorech ve stanici metra Můstek. Jan Jařab byl právě na cestě z práce domů.

"Zabírali celé schody a blokovali cestu," vzpomíná. Muž afrického původu je požádal, aby mu uvolnili cestu. "Viděls toho negra?" vykřikl jeden z mladých násilníků, rozběhl se a Afričana kopl zezadu do zad.

Jařab stojící několik kroků za útočníkem nezaváhal: vrhl se mu na záda. Vysloužil si opakované rány pěstí do hlavy, které mu způsobily slabý otřes mozku. Jeden z útočníků bil vládního zmocněnce, druhý se "věnoval" prchajícímu Afričanovi.

"Volal jsem o pomoc, kolem byla spousta lidí, nikdo z nich mi však nepomohl. Ani nezavolali policisty, kteří mají ve vestibulu stanice služebnu. Uvědomil jsem si, že by mi nikdo nepomohl, ani kdyby mě chtěli zabít," říká zjevně otřesený Jařab.

Mladíci vládnímu zmocněnci pro lidská práva na rozloučenou vysvětlili: "Nevíš, proč jsi dostal přes hubu? Protože se zastáváš negrů, ty svině." Poté v klidu odjeli metrem.

Incident trval několik minut a odehrával se přímo proti bezpečnostní kameře, jejíž záznam sleduje dozorčí v metru. Ten ovšem rovněž nezasáhl.

Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová na otázku, proč pracovník metra, který vše na televizní obrazovce musel vidět, nezavolal policii, odmítla ve čtvrtek odpovědět. Pouze sdělila, že záležitost vyšetřuje policie.

Jařab po útoku odešel do vestibulu metra, kde věc nahlásil hlídce městských strážníků. Ti mu pouze poradili, aby se obrátil na republikové policisty.

"Nemohli nic dělat, útočníci už byli pryč. Máme však spojení na jednoho svědka události, panu Jařabovi ho můžeme dát," říká náměstek ředitele Městské policie Václav Bláha.

Mluvčí pražské policie Eva Brožová uvedla, že záznam incidentu z bezpečnostní kamery neexistuje. Policie podle jejích slov případ šetří: popis pachatelů rozeslala hlídkám a vyslechla pracovníky metra.

Zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz