Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidlu rozčililo Klausovo veto

  0:01aktualizováno  0:01
Premiéra Špidlu rozčililo, že prezident Klaus odmítl podepsat zákon o dani z přidané hodnoty, který je důležitou součástí vládního plánu na snížení státního dluhu. Během návštěvy Spojených států Špidla o Klausovi prohlásil, že se chová jako "politický předák, nikoliv jako prezident."

Zákon má u některých druhů zboží a služeb zvýšit daň z pěti na dvaadvacet procent. Pro Vladimíra Špidlu představoval základ jeho reformy financí během tří následujících let by díky němu mělo přitéct do státní pokladny téměř padesát miliard korun navíc. Podražily by například telefonní hovory, internet, ale i kadeřnické a další služby.

Tím, že Klaus odmítl zákon podepsat, postavil Špidlu do složité situace, což nakonec vyprovokovalo také Špidlovu ostrou reakci. Zákon se sice vrátí do sněmovny, ale přehlasování prezidentského veta bude pro koalici velice složité.

Unionistická poslankyně Hana Marvanová totiž prohlásila, že ona pro zákon pravděpodobně ruku nezvedne. "Mám s tím problém a velice zvažuji, zda to mohu podpořit," prohlásila. Vadí jí, že vláda neuvažuje o snížení základní dvaadvacetiprocentní sazby DPH - například na sedmnáct procent.

Právě Marvanové hlas však může být klíčový. K přehlasování prezidentského veta jsou nutné hlasy 101 poslanců. Komunisté a ODS zákon rozhodně nepodpoří, a proto musí hlasovat vládní koalice naprosto jednotně.

Pokud zákon neprojde, může to podle dřívějšího Špidlova prohlášení vést až k pádu vlády. Navíc už i poslední hlasování ve sněmovně bylo složité: poslanci schválili zákon až na několikátý pokus a těsnou většinou.

Vrácený zákon o DPH se dostane k poslancům nejdříve po prázdninách. Ale již tento týden bude sněmovna rozhodovat o prvním balíku reformních zákonů. Tedy například o tom, zda má vzrůst daň z cigaret, alkoholu a benzinu, zda budou živnostníci odvádět státu alespoň minimální daň i přesto, že budou ve ztrátě, zda se sníží zaměstnancům nemocenská a penze nebo zda klesne dotace na stavební spoření.

Vláda směřuje těmito kroky k zastavení nebezpečně rostoucího zadlužování státu. Během tří let chce kabinet uspořit asi 200 miliard korun na výdajích a více než 70 miliard korun získat z vyšších daní.

Špidlovu vládní koalici sociálních demokratů, unionistů a lidovců tak čeká v Poslanecké sněmovně perný týden. Reformu totiž kritizují zprava politici Občanské demokratické strany a ekonomové, podle nichž je málo razantní. Zleva zase nesouhlasí s vládními plány komunisté a odbory, pro něž je sociálně neúnosná a nespravedlivá.

Strany vládní koalice tvrdí, že budou tento týden ve sněmovně postupovat jednotně. Někteří poslanci ČSSD přesto již dnes naznačují, že se jim reforma nelíbí. V případě, že by proti dílčím bodům vystoupili poslanci sociálních demokratů, dá se předpokládat, že by v jiných případech hlasovali rozdílně unionističtí poslanci.

A v takovém případě by se rozpadla nejen plánovaná podoba reformy, ale s největší pravděpodobností i kabinet. "Jestli US-DEU reformu nepodpoří, nezbude než hledat jinou podobu vlády," prohlásil nedávno v tisku poslanec Milan Ekert (ČSSD).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz