Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidlova doba se už blíží

  23:18aktualizováno  23:18
Ještě před pár lety ho lidé skoro neznali, a za měsíc bude střídat šéfa vládní strany. Hvězda Vladimíra Špidly stoupá a podle průzkumů popularity se dá říci, že i úměrně tomu, jak klesá důvěra v premiéra Miloše Zemana.
Nezpochybnitelná bude už změna image předsedy ČSSD. Místo hřmotného šéfa, který své oponenty častuje nevybíravými slovy a dává na odiv i svůj nezdravý způsob života, povede stranu člověk, který svým jednáním budí respekt protivníků, nepije, nekouří, jí ovesné vločky a pravidelně sportuje.

CO JSTE O NĚM ASI NEVĚDĚLI

* Hned po dubnovém sjezdu oslaví padesátiny.

* Jeho otec byl divadelní režisér Václav Špidla. Matka učila na katedře marxismu Vysoké školy chemicko-technologické.

* Vystudoval historii a prehistorii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, o práci v oboru ale nezavadil - prý proto, že nebyl ani v SSM. Pracoval pak v mlékárně a na pile. "Dělal jsem v nádvorních partách, skládal dřevo, pracoval ve skladu kulis, dělal noční směny v tiskárně. Ze všech prací mimo kvalifikaci, které jsem dělal, se mi nejvíce líbilo být pošťákem."

* Později se stal referentem odboru kultury ONV v Jindřichově Hradci, pak pracoval v okresním muzeu. Po listopadu 1989 se stal ředitelem místního úřadu práce.

* V mládí utrpěl úraz hlavy a dostal modrou knížku.

* Je podruhé ženatý, manželka Viktorie pracuje jako knihovnice v Jindřichově Hradci. Má dva dospělé syny z prvního manželství, vyženil ještě dceru a syna.

* Přes týden bydlí sám v Praze, na víkendy jezdí domů do Jindřichova Hradce, kde pořád bydlí v bytě 1+1.

* Je milovníkem přespolního běhu. Každý den si bere do úřadu brašnu se sportovním oblečením a ve volných chvílích si jde zaběhat.

* Jako malý kluk chtěl být chemikem.

* Má rád vážnou hudbu a literaturu, zejména historické knihy a poezii. "Vadí mi úřední jazyk, kterým musím neustále mluvit, a tak čtu rád díla, kde je jiná čeština."

* Na vysoké škole šermoval. "V šermu nezáleží na rychlosti, ale na tom, jak dobře odhadnete reakci soupeře. Musíte reagovat dřív, než on akci rozjede. Možná, že se to hodí i v politice."

* Říká o sobě, že je "tupej" na oblékání. "Není mi vlastní dbát na reprezentaci, ale nakonec jsem pochopil, že to je povinnost, ale neumím to plnit snadno a s radostí."

* Nikdy neměl a dosud nemá vlastní auto. Momentálně využívá služební Octavii.

* K večeři si dává ovesné vločky.

* Ráno a před spaním se polévá studenou vodou.

V ČSSD nemá Špidla na post šéfa strany protikandidáta, nominace sbírá na krajských konferencích jednu po druhé. A ačkoliv má pověst oddaného "Zemanova člověka", mluví o tom, že on styl politiky ČSSD změní. "Rozhodně nechci jen pokračovat v politice Miloše Zemana, ale chci ji transformovat," říká.

Nástup Vladimíra Špidly na trůn v Lidovém domě proto s jistou nadějí očekávají také lidé na Hradě i ve Čtyřkoalici. "Není sebestředný, je klidný, neuráží své konkurenty," vyjmenovává například místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář, čeho si na Špidlovi cení.

Naopak pro ODS mohou nastat horší časy. Z několika posledních Špidlových vystoupení je patrné, že už není tak žhavým zastáncem opoziční smlouvy jako Miloš Zeman, ačkoliv ji spolupodepsal.

Špidla si již umí prosadit svou
Vladimír Špidla navenek působí vyrovnaným dojmem politika, který pořád dokola opakuje naučené věty a nikdy nevybočí ze zaběhnutých kolejí. Zdání klame. Jeho poslední komentáře k opoziční smlouvě či výroky o situaci v České televize ukazují, že je politikem s pružnými názory.

Sám k tomu před časem řekl: "První principiální věc je, jestli je pružnost bezzásadovostí. Já se snažím důsledně dodržovat základní principy, které považuji za správné." Špidla je mužem paradoxů.

Do vysoké politiky ho v roce 1997 na stranickém sjezdu vytáhl Stanislav Gross. Navrhl jej na prvního místopředsedu strany proti Ivanu Havlíčkovi, prosazovanému Milošem Zemanem.

Sám Špidla tehdy neskrýval, že mezi ním a Zemanem je nemálo rozdílů: "V případech, kdy s ním nesouhlasím, jde jak o obsah, tak o styl řešení problémů." O rok později to vypadalo jinak.

Zeman se se Špidlou v nejužším vedení strany sblížil a začal jej, k všeobecnému údivu, prezentovat jako svého možného nástupce. Do té doby za korunního prince označoval Stanislava Grosse.

Proč ta změna? "Gross je bezesporu talentovaný politik, ale musí si ještě projít určitými životními zkušenostmi. Vladimír Špidla se osvědčil ve velice těžkých zkouškách, jimiž ČSSD na své cestě nahoru procházela.

Osvědčil se i ve vládě jako velmi dobrý ministr práce a sociálních věcí. Má už dostatečné životní zkušenosti, dostatečný charakter, dostatečnou pracovitost a samozřejmě i dostatečnou inteligenci," řekl Zeman před dvěma lety.

Špidla si tehdy Zemanovu přízeň získal i svou oddaností a loajalitou, která naopak některým jiným členům vedení ČSSD scházela. Nikdy se veřejně nepouštěl se Zemanem do sporu. Nikdy veřejně nekritizoval jeho slovní úlety a hrubé chování.

("Špičková česká politika je malá, má maloměstský charakter, to nemyslím ošklivě, a Miloš Zeman v ní představuje tu nejmenší skupinu lodí první třídy. Má prostě politické schopnosti a to ostatní je podružné a méně významné," řekl na toto téma v časopisu Týden.)

Špidla navíc vždycky, stejně jako Zeman, bagatelizoval všechny aféry spojené se stranickým financováním. Když na podzim 1999 vyšlo najevo, že strana přes tři roky tajila černého sponzora, firmu Chemapol Trans, Špidla na to s ledovým klidem řekl, že to volebními preferencemi strany nehne: "Pro veřejnost, ČSSD i pro mě je nejdůležitější, aby naše politika byla efektivní." Nominace na předsedu z úst Miloše Zemana si Špidla velice cenil.

"Když člověk, s nímž dlouho spolupracujete a kterého si vážíte, pronese o vás výrok, který je opravdu značným oceněním, tak vás to samozřejmě těší," prohlásil před časem. Posléze se však rozhodl od Zemanova stylu postupně oddělovat.

Dnes dokonce zdůrazňuje, že jeho role v čele sociální demokracie bude jiná než prosté pokračování Zemana: "Nechci prodloužit jeho politiku, ale chci ji transformovat.". Chce, aby byla otevřenější, ne zahleděná do sebe.

Éra politiků Zemanova typu podle něho končí. "ČSSD už nemůže stát tolik na jedné, byť brilantní osobnosti, ale musí být daleko více stranou s kolektivním stylem práce, stranou s fungující vnitřní demokracií, s intenzivním vnitrostranickým životem. Charisma jednoho či dvou lídrů může politické straně dát cenné impulsy. Ale na dlouhodobý politický úspěch to nestačí," řekl v Právu.

Špidla proto sází na spolupráci v tandemu s Grossem, který jej pravděpodobně vystřídá ve funkci prvního místopředsedy. I těmito postoji si dokázal nakonec získat podporu široké členské základny ČSSD. Má hlasy jisté jak od Zemanových příznivců, tak jeho oponentů.

Pro ilustraci: Zemanovým oponentům je například sympatické, že Špidla má stejně jako oni silné výhrady vůči působení Miroslava Šloufa ve straně i na Úřadu vlády, Zemanovi stoupenci zase oceňují, že o tom Špidla v médiích nemluví.

Proto je pro ČSSD mnohem přijatelnějším Zemanovým nástupcem, než by byl Gross. Ten - ačkoliv o kandidatuře na nejvyšší místo také uvažoval - včas poznal, že souboj se Špidlou by nemusel dopadnout nejlépe.

"Vím, že pro mnohé sociální demokraty by byl velký problém rozhodovat se mezi mnou a Vladimírem Špidlou. Za této situace je mou povinností stranu spíše spojovat nežli rozdělovat. Proto neusiluji o post předsedy a jsem připraven podpořit Vladimíra Špidlu," oznámil začátkem prosince.

Vladimír Špidla nikdy přímo nekritizoval některý z výroků Miloše Zemana. Ale během posledních měsíců dal v několika případech jasně najevo, že jeho názor je jiný.

Když se Zeman loni v listopadu mezi dvěma koly senátních voleb setkal za zády vedení ČSSD se šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem a KSČM si mnula ruce, že ji Zeman tahá z politické izolace, řekl Špidla důrazně: "V tento okamžik tato komunistická strana nemá mou důvěru, která by mě vedla k tomu, abych usiloval o prolomení bohumínské rezoluce (zákaz spolupráce s komunisty na vládní úrovni, přijatý na sjezdu v roce 1995 - pozn. red.).

Pro mě je prostě nesprávné otevírat cestu silám, o kterých nevím, zda nejsou v určité podobě ochotny vytvářet autoritativní režim." Ačkoliv byl Špidla mnoha politickými protivníky označován za jednoho z největších levičáků v ČSSD, ke komunistické straně měl vždycky hodně daleko.Považuje ji paradoxně za pravicovou stranu, která se domnívá, že má jako jediná patent na rozum.

Během krize v České televizi na přelomu roku se Špidla také odchýlil od Zemanova postoje. Předseda do poslední chvíle hájil názor, že Jiří Hodač byl legitimně zvoleným ředitelem a měl by dostat šanci, aby se předvedl. Naopak Špidla se po pár dnech dal na stranu vzbouřených redaktorů a vyzval Hodače k odstoupení.

(Špidla přitom pár týdnů předtím hájil názor, že politici mají právo mluvit do výběru kandidátů na ředitele veřejnoprávní televize. 3. ledna ale vystoupil na demonstraci na Václavském náměstí a oznámil, že vláda schválila nový zákon o ČT, který už propříště zabrání politizace Rady České televize.)

Rozdíl v postojích Špidly a Zemana se naposledy projevil při úvahách o další existenci opoziční smlouvy. Zeman ji pořád považuje za jediné možné řešení, které musí vydržet až do příštích voleb, Špidla zase říká, že do voleb už ČSSD půjde "svobodná a bez závazků".

Jak nedávno řekl v rozhovoru pro Lidové noviny, kvůli opoziční smlouvě se ČSSD ostatním stranám odcizila: "Každopádně považuji za jednu z našich slabin, že jsme se příliš politicky izolovali. Tento stav bychom měli napravit." 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....Najdete na iDNES.cz