Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla zrušil hlasování o důvěře

  20:20aktualizováno  20:20
Premiér Vladimír Špidla nenavrhne zatím sněmovně hlasování o důvěře jeho vládě. "Nejprve chce otázku budoucnosti nynějšího kabinetu předložit sobotnímu jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD," tlumočila iDNES Špidlovo rozhodnutí mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

VELKÁ ANKETA:
Kdo by měl nahradit ve funkci premiéra Vladimíra Špidlu?

Poslanci ČSSD už během dne dali najevo, že nesouhlasí s tím, aby sněmovna případně ještě před sobotním jednáním ústředního výboru hlasovala o důvěře současné vládě.

"Sdělil jsem poslaneckému klubu, že po řadě konzultací se sociálními demokraty a po řadě úvah jsem se rozhodl předložit otázky týkající se obecně politické budoucnosti vlády ústřednímu výkonnému výboru," prohlásil premiér.

Dodal, že jeho další kroky se odvinou právě od rozhodnutí výboru. Zopakoval rovněž, že pokud o víkendu nezíská podporu ve vlastní straně, odstoupí z funkce premiéra.

"Je jisté, že nepřipadá v úvahu, kdyby se mi nepodařilo obhájit svou politickou koncepci, že bych dál pokračoval ve vedení vlády," dodal.

Špidla chtěl nechat sněmovnu hlasovat už ve čtvrtek
Špidla původně hovořil o tom, že by sněmovna mohla o důvěře hlasovat už ve čtvrtek. Tento svůj návrh obhajoval na úterní schůzi poslaneckého klubu ČSSD. Zasedání probíhalo bez přítomnosti médií.

Špidla se svým rozhodnutím narazil na nesouhlas uvnitř vlastní strany i u partnerů ve vládní koalici. Naopak nejsilnější opoziční strana, ODS, je připravena hlasování, pokud od něj premiér upustí, vyvolat příští týden sama.

Komunisté příliš nevěří, že by se hlasování uskutečnilo. Pokud by však k němu došlo, vládu by zřejmě nepodpořili.

Proti tomu, aby se ještě před víkendem hlasovalo o důvěře kabinetu, hovoří i parlamentní počty. Ani koalice ani opozice nemají v tuto chvíli ve sněmovně k dispozici dostatečný počet hlasů, který by zajistil úspěch jedné či druhé strany.

Z jednání se totiž podle ČTK omluvilo několik koaličních i opozičních poslanců, převážně kvůli zahraničním cestám.

Poslanecký klub hlasování nechce
Pokud v sobotu Vladimír Špidla nezíská důvěru spolustraníků, koaliční vláda skončí. - podrobnosti zde

Na svou šanci usednout do premiérského křesla už čeká Stanislav Gross, který už o možné budoucí situaci jednal s prezidentem Václavem Klausem. - více zde

Koaliční partneři sociálních demokratů ze Špidlova nápadu velkou radost nemají, dávají však najevo, že když k hlasování dojde, vládu podpoří.

Otázkou zůstává, pro co by při případném hlasování o důvěře vládě zvedli ruku "rebelující" poslanci vládní koalice Vrbík a Bielesz a nezařazený poslanec Kott.

Úmysl hlasovat proti současné vládě mají zřejmě i někteří sociálně demokratičtí zákonodárci. Například Josef Hojdar podle ČTK jasně řekl, že by vládě hlas nedal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz