Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Zeman se vyautoval, Gross neuspěl a politika je víc vyhrocená

Exkluzivně   9:57aktualizováno  9:57
Vladimír Špidla se pokouší o návrat do vysoké české politiky. Jako eurokomisař ji nekomentoval, nyní v rozhovoru pro iDNES.cz říká, že jeho nástupce Stanislav Gross jasně neuspěl, Miloš Zeman se podle něj vyautoval z vysoké politiky sám a současné vztahy mezi špičkami ČSSD a ODS vnímá jako ještě vyhrocenější než dřív.

Politici se vyměnili, ale neochota racionálně se dohodnout je pořád velká, hodnotí bývalý premiér Vladimír Špidla českou politiku za dobu, kdy byl eurokomisařem v Bruselu. Teď se do české politiky zkouší vrátit, bude kandidovat do Senátu. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Několik let jste pracoval v Bruselu. I když už teď nejste eurokomisařem, nejspíš byste tam dokázal najít dobrou práci. Už se vám v Bruselu nelíbí?
V Bruselu se mi líbilo. Je to hezké město, když se s ním seznámíte, mimořádně kulturně zajímavé.

Vy jste se ovšem rozhodl, že se pokusíte vrátit do vrcholné české politiky. Když jste zvažoval různá pro a proti, co rozhodlo?
Rozhodlo to, že jsem velmi přesvědčen o evropské sociální politice. Dospěl jsem k tomu, že nejlépe mohu využít zkušenosti, které jsem získal i v Bruselu, v reálné praktické politice v České republice.

Proč jste si vybral právě Senát, do kterého budete kandidovat v Českém Krumlově? Jeho síla není právě velká, poslanci ho mohou ve většině věcí přehlasovat.
Senát je do určité míry oddělen od takové "pěny dní". Je tam více prostoru se zabývat skutečně důležitými záležitostmi, nejen těmi, které jsou aktuální.

Čím se vlastně teď zabýváte a co byste dělal, kdyby vám to se Senátem nevyšlo?
Volby jsou vždy otevřená záležitost. Jdu do nich s pokorou a vůlí vyhrát. Teď jednak trochu píšu, ale mám už také různé nabídky na pedagogickou činnost, zatím předběžné.

Přemýšlel jste o možnosti, že byste se pokusil vrátit do vedení sociální demokracie?
O tom jsem nepřemýšlel. Mám zájem se podílet na tvorbě české politiky zejména v oblasti sociální a ve vztahu k Evropské unii.

Politici se změnili, ale neochota hledat dohodu je stejná

Jako eurokomisař jste se vyhýbal komentářům k české politice. Teď už ji komentovat můžete. Jak se podle vás změnila od vašeho odchodu z funkce premiéra?
Problém je v tom, že ona se bohužel moc nezměnila. Politici se změnili, ale neochota hledat racionální řešení, hledat dohodu, to je pořád stejné a to tu bylo už v době, kdy jsem byl premiérem. ODS vyhlásila nulovou toleranci a neexistovala věc, kterou by byli ochotni podpořit.

ČSSD je zatím podle průzkumů favoritem voleb. Mluvil s vámi Jiří Paroubek o možnosti, že by využil vašich zkušeností ve vládě?
V tomto směru jsem s nikým nejednal ani náznakem.

Kromě vás o návrat do vysoké politiky usiluje i váš předchůdce v čele ČSSD Miloš Zeman a netají se ani ambicemi znovu zkusit volbu prezidenta. Považujete i s odstupem času za správné rozhodnutí části sociální demokracie vyautovat ho při prezidentské volbě?
Musím říci, že se vyautoval sám. Vždycky říkal, že neusiluje o žádné politické funkce. Já si dobře pamatuji, jak třeba říkal, že se budou ptát jeho rakve, jestli náhodou nechce do politiky, potom se ale ukázalo, že zpátky do politiky chtěl. Do první volby prezidenta nechtěl, s pomocí svých stoupenců vyřadil Jaroslava Bureše, který byl kandidátem ČSSD. Řekl bych, že Miloš Zeman se diskvalifikoval sám.

Po vás vládu řídil Stanislav Gross. Souhlasíte s tím, že to byla ostuda pro ČSSD?
Stanislav Gross nepochybně neměl úspěch. To, že se stal premiérem, vyplývalo z jeho funkce v ČSSD, ale je jasné, že neuspěl.

Vladimír Špidla (ČSSD)

Vztahy mezi současným předsedou Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem jsou velmi vyhrocené. Tak vyhrocené to přece v době, kdy vy jste působil v české politice, nebylo.
Možná tak vyhrocené jako teď to nebylo, ale exaltované to bylo dost.

Paroubek zjevně velmi polarizuje společnost. Určitě jste si všiml, že na něj odpůrci loni v kampani naházeli velké množství vajec.
Samozřejmě jsem si toho všiml. To bylo velmi přehnané.

Když byl stín podezření, dotyčného jsem vymetl

Sledujete kauzu, která se rozvinula kolem podezřelého nákupu pandurů? Ptám se proto, že nápad koupit transportéry vznikl v době, kdy jste byl právě vy premiérem.
Moc tu kauzu nesleduju. V zásadě ale musím říci, že nákup vojenských transportérů vycházel z logické potřeby české armády. V době Varšavské smlouvy jsme měli asi 3 500 obrněných transportérů a ty už dosloužily, byla ostuda, když nedokázaly překonat ani trasu Brno – Praha. Čili přezbrojit armádu a vybavit ji modernějšími transportéry byla logická úvaha.

Jenže teď existuje poměrně silné podezření z korupce při nákupu transportérů. Nepozoroval jste už v té době, kdy jste byl premiérem, že se na tom chce někdo "napakovat"?
Podívejte, já jsem docela hrdý na to, že vždycky jsem veškerá rozhodnutí udělal podle nejlepšího vědomí a svědomí. Netvrdím, že jsem se nemýlil, to je jiná. Ale zaznamenal jste někoho, kdo by byl v mém okolí a byl by do něčeho namočenej? Nikdo takový nebyl, protože kdykoli jsem měl jen pocit, že se něco takového může stát, tak jsem toho člověka vymetl a nedal jsem mu k tomu jakoukoli příležitost.

Co mohou podle vás politici udělat proto, aby neměli lidé pocit, že je politika prolezlá korupcí a různými šibaly, kteří přitom tvrdí, že jsou křišťálově čistí?
Jediná možnost je dodržovat pravidla a být schopen otevřeně a bez váhání hájit to, jak jsem rozhodl. Jedině tak se získává věrohodnost. A ne, že jste něco rozhodl a potom se třeba tváříte tak, že jste ani nerozhodl. Špičková politika je velmi těžká a odpovědná práce a poslání. Jakmile nedodržujete přísná pravidla, dostáváte se do podezření.

Vaše politické téma je důchodová reforma. Jak se díváte na potřebu dalšího zvyšování věku pro odchod do důchodu?
Nevidím důvod, proč by se to mělo zvyšovat nad 65 let, jak je naplánováno.

Vladimír Špidla (ČSSD) při rozhovoru s redaktorem iDNES.cz Josefem Kopeckým.

Proslul jste svého času větou "zdroje tu jsou", co se týče financování sociálního státu. Teď se zdá, že už vyschly. Nepřišel už čas, aby i sociální demokraté lidem jasně řekli, že bude nutné omezit vyplácení sociálních dávek?
Zdroje nevysychají. Existuje krize, to je pravda a musí se reagovat na konkrétní situaci. Ale vy předpokládáte, že bude už jen pokles hrubého domácího produktu nebo očekáváte nějaký růst? Já vycházím z představy, že dlouhodobě bude růst jedno až dvě procenta, čili nemohu říci, že se zdroje ztenčují. Je nutné měnit design, aby to bylo efektivnější, ale není nutné to zásadně osekávat. Je třeba přizpůsobit příjmy, aby to zůstalo v rovnováze.

Ještě běhám, ale už to není, co to bývalo

Už jste se rozhodl, zda budete bydlet v Praze, v Jindřichově Hradci, odkud pocházíte, nebo v Českém Krumlově, kde budete kandidovat do Senátu?
Teď jsem v Praze a samozřejmě v Českém Krumlově si pronajmu byt. Pokud bych získal mandát senátora, je třeba, abych tam byl.

Veřejně známá byla vaše záliba v běhání. Vydrželo vám to? A pokud ano, kolik kilometrů týdně tak uběhnete?
Záliba mi vydržela. Problém je, že jsem před dvěma lety nebyl moc zodpovědný. Měl jsem vypadlou plotýnku, zkusil jsem běžet maraton, nedoběhl jsem a od té doby už nemůžu tolik zabrat. Běhám pořád, ale výrazně méně. Už to není, co to bývalo.

O vaší paní se v roce 2007 psalo, že ji srazilo auto, musela být operována. Jak se jí daří teď a čím se zabývá?
Na to bych neodpovídal. Některé věci nejsou součástí politiky.

Přece jen, nepřemlouvala vás, ať se na politiku vykašlete, že už to nemáte zapotřebí?
Samozřejmě jsme měli i debatu o budoucnosti, ale rozhodl jsem se, že využiji ještě těch sedm, deset let, kdy snad budu ještě docela ve formě, ve prospěch České republiky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Reklamy na Zemanovu knihu obklopily silnice. Podle odborníků se nevyplatí

Reklama na novou knihu Miloše Zemana Dokážeme si vládnout sami

Dokážeme si vládnout sami, hlásá titul nové knihy prezidenta Miloše Zemana. Reklama na publikaci je v posledních dnech...

Běžte jinam, slyší často Romové ve školách. Segregace je stále problém

Konference Společně ve škole (další kroky ve vzdělávání Romů v České...

Vaše dítě tady nechceme, naznačují často ředitelé škol romským rodičům. Bojí se, že pokud jejich děti přijmou, ostatní...

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.