Špidla žehlí vztahy s Egyptem

  • 5
Premiéra Vladimíra Špidlu, který pracovně vyrazil na sever Afriky, nečekaně přijal v Káhiře egyptský prezident Husní Mubarak. Vztahy obou zemí by mohly být lepší, shodli se politici. Arabské diplomaty loni rozčílil Miloš Zeman, který přirovnal palestinského vůdce Arafata k Hitlerovi.

"Shodli jsme se, že vztahy mezi oběma zeměmi by mohly být živější, například v obchodu," řekl Špidla po zhruba hodinovém setkání.

Hovořilo se na něm také o aktuálním vývoji na Blízkém východě.

Podle českého premiéra mají Česko i Egypt zájem na prosazení míru na Blízkém východě, kde se situace opět zkomplikovala po sobotní rezignaci palestinského premiéra Mahmúda Abbáse. - více zde

Špidla se večer - po setkání s egyptskými podnikateli a návštěvě pyramid v Gize - setká i se svým egyptským protějškem Átifem Ubajdem.

Do paláce přímo z letiště
Premiér se setkal s Mubarakem nečekaně hned na úvod své třídenní cesty po Egyptě, odkud zamíří do Tuniska. Do prezidentského paláce odjel přímo z letiště.

Egypťaně o termínu schůzky rozhodli až na poslední chvíli. Předběžně se hovořilo o úterý. Podle místních diplomatických zvyklostí se datum i čas přijetí mění podle prezidentova aktuálního programu.

Stíhačky a škodovky
Špidla se v Káhiře setká i s ministrem obrany Muhammadem Tantávím. Obsah rozhovoru není zřejmý. Podle neoficiálních informací chce česká strana nabízet podzvukové letouny L-159.

V české delegaci jsou kromě Špidly a ministra průmyslu Milana Urbana, který v Káhiře představí vůz Škoda Superb, i ministryně školství Petra Buzková a početná skupina podnikatelů.

Co natropil Zeman
Vladimír Špidla žehlí během severoafrické mise diplomatické vztahy, které loni narušil Miloš Zeman, a snaží se povzbudit i vzájemný obchod, který stagnuje už několik let.

Expremiér Zeman loni přirovnal palestinského předáka Jásira Arafata, podporovaného arabskými zeměmi, k Adolfu Hitlerovi. Egypt a Tunisko poté odmítly jeho chystanou návštěvu. - více zde

Manželka míří za památkami
Program premiéra, kterého doprovází jeho žena Viktorie, obsahuje i mnohem příjemnější body, třeba pyramidy v Gíze a naleziště u Abúsiru. V Tunisku si premiérský pár prohlédne mimo jiné legendární město Kartágo.

Viktorii Špidlovou, která v Praze pracuje jako knihovnice, čeká i prohlídka Alexandrijské knihovny, která byla otevřena teprve loni, ale měla by navazovat na slávu své předchůdkyně zaniklé před 1600 lety.

Návštěva u archeologů
Premiérský pár se chce také seznámit s prácí českých egyptologů, kteří patří desítky let ke světové špičce ve svém oboru a mohou se pochlubit řadou cenných objevů.

Historii země faraónů přiblíží ve středu Špidlovi přímo Miroslav Verner, který naleziště u Abúsíru pro tehdejší Československo a Egyptologický ústav Univerzity Karlovy v roce 1976 získal.

Egypt - tradiční partner
Egypt, který patří k tradičním partnerům České republiky a dříve Československa v arabském světě, přikládá návštěvě českého premiéra Špidly značný význam.

O schůzce mezi Mubarakem a Špidlou referoval na titulní stránce nejčtenější egyptský deník Al-Ahrám. Na šesté stránce pak list přináší rozhovor s premiérem Špidlou včetně jeho fotografie.

Český premiér Vladimír Špidla (vlevo) diskutuje v Káhiře s egyptským prezidentem Husním Mubarakem v úvodu třídenní návštěvy Egypta. (8. září 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue