Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla své vize prosadí celkem snadno

  0:01aktualizováno  0:01
Drtivé volební vítězství ČSSD, slabé postavení Koalice coby pravděpodobného vládního partnera - a k tomu parlamentní levicová pojistka v podobě 41 komunistů. To vše dává sociální demokracii dobrou pozici k tomu, aby prosadili řadu ze svých dlouho potlačovaných vizí a kormidlovali zemi hodně podle svého. Kam to přesně bude například v otázce vyšších daní pro bohaté, není v tuto chvíli ještě jisté, protože sám předseda ČSSD Vladimír Špidla je v tomto směru docela tajemný.

Ale pokud jde o zavedení školného, vyšší finanční spoluúčast pacientů či deregulace nájmů, tam se to zdá nepochybné: nic z toho nebude, alespoň pokud Špidla skutečně dokáže sestavit vládu.

Volební vítězství dává sociálním demokratům jednu silnou zbraň - mohou zastavit prakticky cokoli, co se jim nebude líbit. A to i přesto, že zvláště pravicověji orientované křídlo Koalice - unionisté - měli v lecčems jiný názor. Jenže v Koalici nyní udávají prim lidovci, kteří získali třikrát více křesel ve sněmovně. Sám Špidla říká, že sice hodlá jednat o povolební spolupráci s koalicí KDU-ČSL a Unie svobody, nezakrývá však, že při tom bude preferovat lidovce.

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová připouští, že pro její stranu je případná spolupráce s levicovou sociální demokracií nepoměrně obtížnější než pro křesťanské demokraty. Její stranický kolega Karel Kühnl nicméně v pondělí připustil, že hlavní slovo bude mít ČSSD: "Na prvním jednání budeme hlavně poslouchat."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach celkem nepokrytě přiznal: "I ODS musela před čtyřmi lety při sepisování opoziční smlouvy leccos překousnout - a to byla tehdy mnohem silnější, než je dnes Koalice." V řadě bodů si však Špidla bude s Koalicí rozumět.

Už dnes, kdy koaliční jednání teprve začínají, lze očekávat hladkou shodu na mnoha bodech. Zvláště tehdy, pokud bude těsnou parlamentní většinu ČSSD a Koalice držet pohromadě jejich společná vize o rychlém vstupu do Evropské unie.

Jako voda a oheň na první pohled vypadají představy ČSSD a Koalice ohledně fungování daní, sociálních dávek a vůbec hospodaření se státní kasou. Špidla chce sociální stát (tedy velkoryse financovaný z veřejných peněz), naopak Koalice nízké daně a skromné výdaje. Pokud však vláda bude mít jiné, vyšší priority, především dovést zemi do EU, můžeme se zde dočkat kompromisů - a to i ze strany ČSSD.

Vladimír Špidla sice opakovaně mluvil o tom, že bohatí by měli platit o něco vyšší daně, zjevně si však ponechává zadní vrátka pro licitování. "Nějaké šíbování s různými sazbami je možné," uvedl v rozhovoru pro MF DNES.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz