Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Sponzory si prověříme

  0:01aktualizováno  0:01
Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla chce prošetřit sponzorování své strany. Řekl to v pondělí, kdy MF DNES zveřejnila informaci o tom, že sociální demokraté mají s velkou pravděpodobností fiktivní sponzory. "Pokud tato informace existuje, tak ji musím prověřit," řekl Špidla.

Starec: Vše je v pořádku
Místopředseda strany Martin Starec, který má na starosti financování, v neděli tvrdil, že jde o vnitřní věc ČSSD, kterou se nebude zabývat. V pondělí nařídil kontrolu dárců strany. "V jednu hodinu odpoledne jsme dokončili prověrku smluv se sponzory a musím konstatovat, že vše je v pořádku. Tedy i ty dary zmíněné ve vašich novinách," prohlásil Starec.

Problém však zůstává. Pětadvacetiletá sponzorka Gabriela Vogelová totiž nadále popírá, že by Špidlově ČSSD darovala jakékoliv peníze. Starec však tvrdí, že má v ruce smlouvu, podle níž Vogelová věnovala ČSSD padesát tisíc korun. "Je smutné, že (Vogelová) tvrdí, že ČSSD nesponzorovala, ale prostě podepsala smlouvu," uvedl Starec.

To však ještě nemusí znamenat, že Vogelová sociálním demokratům skutečně peníze dala. Podpis pod darovací smlouvou na částku do padesáti tisíc korun totiž podle zákona nemusí ověřovat notář. Nelze proto vyloučit, že ve zmíněném případě jde o falešný podpis. "Trvám na tom, že jsem sociální demokracii vůbec nic nedávala," prohlásila i včera Vogelová. Starec neumí rozpor vysvětlit.

ČSSD má však další sporné dárce. Padesát tisíc korun věnoval straně například David Bečvář, přestože sám neměl na zaplacení elektřiny ve svém bytě. Bečvář nedokázal vysvětlit, kde tedy získal prostředky, aby mohl financovat politickou stranu.

Obešla ČSSD zákon?
Pochybnosti provázejí i další dary. Nelze zatím vyloučit, že největší vládní strana obešla zákon a rozepsala větší sponzorský dar na několik menších s fiktivními dárci. Tím se utají skutečný dárce, který si třeba nepřeje být spojován s nějakou politickou stranou.

Vedení ČSSD se bude svými sponzory ještě zabývat. "Každopádně to pro nás asi bude znamenat zpřísnění podmínek pro přijímání darů. Například v tom, že sponzorské dary budou přijímat dva místo jednoho našeho zaměstnance," dodal Starec. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz