Špidla se zajímá o dávky Červeňákových

  • 309
Premiér Špidla se zajímá o důvody, které vedly ústeckou radnici k tomu, že zastavila sociální dávky rodině Červeňákových. Advokátka Červeňákových Klára Veselá-Samková požádala premiéra o schůzku. Špidla si nechal u právníků Úřadu vlády celý případ prověřit.

"Rádi premiérovi náš postup vysvětlíme," řekl novinářům starosta obvodu Ústí nad Labem-Střed Radek Vonka.

Sociální dávky pozastavila Červeňákovým radnice, když dostali od státu odškodnění za průtahy v soudních jednáních o jejich bydlení. Červeňákovi si stěžovali u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stát jim musel vyplatit 900 tisíc.

"Domníváme se, že Červeňákovi vzhledem k tomu nemají nárok na výplatu sociálních dávek," řekl Vonka.

K případu se vyjádřilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Podle nás úřad rozhodl správně. O dávkách sociální potřebnosti či sociální podpory se rozhoduje na základě příjmu. Tito lidé nějaký příjem měli. Je jedno, jestli je majetek v podobě materiální či peněžní," řekla mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Podle Vonky dluží Červeňákovi městu 122 tisíc korun, z toho je 12 tisíc dluh na nájemném, zbytek činí penále. Tento dluh však advokátka romské rodiny zpochybňuje. Podle Vonky už město část dluhu vymáhá soudně, část si ještě ověřuje.

Červeňákovi už nebydlí v obecních bytech. Dům s jejich byty město zhruba před rokem prodalo romskému podnikateli.

Členové rodiny Červeňákových, které ČTK oslovila, se odmítli o sociálních dávkách bavit, někteří to kritizovali, většina ale uváděla, že "to vyřizuje paní doktorka" (Klára Samková-Veselá).

Hlasujte v anketě

Je správné, že radnice zastavila Červeňákovým sociální dávky, protože jim stát vyplatil 900 tisíc za vlastní pochybení?

Radnice ústeckého obvodu pozastavila výplaty sociálních dávek koncem loňského roku. Právní zástupkyně Červeňákových Klára Veselá-Samková se proti tomu vzápětí odvolala.

"Záležitost tedy zkoumá nadřízený orgán, kterým je magistrát," uvedl Vonka.

Veselá-Samková místním novinám řekla, že se zatím nechce v tisku blíže k tomuto případu vyjadřovat. "Snad jenom to, že Česká republika jednou rukou mým klientům vyplatila náhradu a druhou jim ji zase bere. Už jsem o jednání ústecké radnice informovala vládu," uvedla pro severočeské vydání Deníků Bohemia.

Nevyloučila, že kauza Červeňákových se opět ocitne u soudu ve Štrasburku.

Rodina se na počátku roku 1993 odstěhovala na Slovensko, protože jim v Ústí nad Labem údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky.

Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do svých bytů se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné byty prý nemělo, a tak nechalo opravit jeden dům, do kterého se Červeňákovi nastěhovali.

Od té doby se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Proto se obrátili na štrasburský soud.

DÁLE ČTĚTE:
Články iDNES o kauze Červeňákových


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video