Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla s ODS nechce, Klaus říká: uvidíme

aktualizováno 
Poslední přímý předvolební duel dvou hlavních favoritů voleb v neděli připomněl časy těch nejtvrdších střetů Václava Klause a Miloše Zemana. Jenže namísto Zemana, s nímž Klaus v posledních letech vychází poměrně smířlivě, stanul proti Klausovi v Sedmičce TV Nova lídr ČSSD Vladimír Špidla. A už podruhé za týden, stejně jako minulou neděli v debatě na Primě, se ukázal jako nesmiřitelný Klausův oponent.

Na konci Sedmičky také Špidla Klausovi do očí jasně řekl: Velkou koalici s ODS si nedovedu představit.

Předseda ODS rezolutní nebyl. "Neobcházejme vůli voličů a nedělejme účet bez hostinského. Za pět dní nám to voliči spočítají, oni řeknou, co si přejí," prohlásil Klaus.

Klaus, který během hodinové debaty nešetřil úsměšky a gesty, vytáhl na Špidlu čísla, která měla dokládat neúspěchy vlády ČSSD: rostoucí veřejný dluh, stoupající nezaměstnanost nebo nedodržené sliby týkající se investic do školství a platů učitelů: "Nedej bůh, aby vám voliči dali znovu šanci," prohlásil Klaus.

Špidla, který za celých šedesát pět minut rozhovoru téměř nezměnil kamenný výraz a Klause oslovoval zásadně "vážený pane", se ovšem nedal: "Váš osud je osudem dílčích selhání," řekl Klausovi a stále šéfovi ODS připomínal jeho vlastní projev, v němž v roce 1997 přiznal své ekonomické chyby.

Sedmička: občas nefér hra
Předvolební debaty se bez nich zřejmě neobejdou: bez drobných nekorektností a ran pod pás, ke kterým se uchylují obě strany. V nedělní Sedmičce s Klausem a Špidlou tomu nebylo jinak.

Václav Klaus třeba Špidlovi vytýkal, že vláda ČSSD bezostyšně zadlužovala zemi rozpočtovými deficity: "Vy vesele děláte dluhy, když ekonomika roste," tvrdil Klaus. Jenže už neřekl, že to byla ODS, která hned třikrát Zemanově vládě její schodkový rozpočet ve sněmovně schválila.

Klaus také sázel na špatný veřejný obraz některých sociálních demokratů: "Jestli toto nechápe váš pan Šlouf či pan Březina...," řekl v jednu chvíli Klaus Špidlovi. Dobře přitom ví, že právě šéf premiérových poradců a ministr bez portfeje - i Špidlovou zásluhou - po volbách v politice končí a že oba patřili k nejvěrnějším mužům Klausova "smluvního" partnera Miloše Zemana.

Klaus vytasil emocionální argumenty
Klaus také ve srovnání se Špidlou mnohem častěji útočil emocionálními argumenty: "Směšné, dětinské," reagoval na Špidlovu větu, že ČSSD převzala "zemi v krizi". "Lžete, važte, co tento vzduch, tento pořad unese," okomentoval zase Špidlovu poznámku, že až vláda ČSSD začala pravidelně zvedat důchody.

Ovšem ani Špidla nehrál vždy zcela fér. Připomněl například blíže neurčený výrok "konzervativní pravice", že v "referendu rozhoduje lůza". Ačkoliv se Klausova strana svým nesouhlasem s častými referendy nikdy netajila, inkriminovaný výrok pronesl - a ještě v poněkud jiné podobě - někdejší vysoký představitel ODA Daniel Kroupa. ODS naopak už od půlky devadesátých let prosazovala referendum o vstupu do EU.

Jedna ku jedné
Sociolog Stanislav Herzmann ovšem míní, že ani drobné lsti diskutérům nijak významně nepomohly. "V celkovém vyznění šlo o velmi vyrovnaný diskurz dvou politiků, kteří mají velmi odlišné názory," říká ředitel agentury TNS Factum Herzmann. "Myslím si, že ani jeden neudělal fatální chybu. Zdá se mi, že se oběma pánům podařilo zapůsobit na skupinu nerozhodnutých, kteří jsou jejich potenciálními voliči.

Může to mít vliv v tom směru, že obě strany ještě malinko posílí," míní Herzmann, který spočítal, že politici měli při debatě k dispozici v podstatě vyrovnaný čas: Špidla 23 a půl minuty a Klaus 26 minut.

Kolik lidí mohla Sedmička ovlivnit, není zatím jasné, čísla budou k dispozici až v pondělí. Většímu diváckému zájmu mohlo pomoci včerejší deštivé počasí, šéfredaktor zpravodajství Novy Pavel Zuna ovšem upozorňuje na silného soupeře na České televizi: fotbalový přenos z mistrovství světa. "Nemyslím si, že sledovanost bude výrazně vyšší než v jiných případech," říká šéfredaktor Zuna.

Václav Klaus má oproti svému největšímu rivalovi zjevnou výhodu. V neděli večer na obrazovce ČT diskutoval s Milošem Zemanem a ještě ve čtvrtek, pouhých šestnáct hodin před začátkem voleb, se jako poslední z předsedů velkých stran objeví v pořadu Kotel na Nově.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz