Špidla: S komunisty vládnout nebudu

  • 1
Pocity vítěze, jak je jeho zvykem, nedal najevo ani mrknutím oka. Z tváře Vladimíra Špidly při rozhovoru, který poskytl MF DNES, nebylo možné vyčíst, zda volby vyhrál, nebo prohrál.

Můžete narýsovat pravděpodobnou podobu příštího kabinetu?
Teď ji nemohu narýsovat, protože musím počkat na to, jak budou vypadat mandáty. Ale strategický záměr zůstává stejný: udělat to s křesťany a liberály.

To tedy bude vaše volba číslo jedna.
Ano.

Sestavte žebříček dalších variant - nabízí se koalice s ODS, ale i s...
Menšinová vláda.

Menšinová vláda je pro vás přijatelnější než třeba koalice s ODS?
To ponechávám otevřené, ale vždy jsem se vyjadřoval, že není mým záměrem vytvářet koalici s ODS.

A co koalice s komunisty, jež by byla podle všeho silnější než koalice s Koalicí?To si ani nesmím umět představit, protože stále platí usnesení bohumínského sjezdu, které říká, že nebudeme dělat koalici s komunisty. A také ji dělat nebudeme.

Anebo vláda samotné ČSSD s tichou podporou komunistů?
Takovou menšinovou vládu by musely strany podpořit průřezově.

Když v televizi oznamovali včera první výsledky, dal jste najevo velké uspokojení u tehdejších třinácti procent pro komunisty. Potěšilo vás, že dostali tak málo - nebo že dostali tak hodně?
Odpovídalo to mému odhadu.

Ještě jednou: Bylo to podle vás hodně, nebo málo?
Nebylo to moc.

Ale ono se to změnilo a komunisté velmi posílili. Co to pro vás znamená?
Neznamená to nic jiného, než že taková ta čistě liberální politika koncipovaná Václavem Klausem selhala.

Vypadá to však, že vaše vysněná koalice s lidovci a unionisty bude mít ve sněmovně jen tak tak převahu...
Pevnost vlády není dána tím, kolik má mandátů, i když to samozřejmě hraje roli, ale jakmile jste za tou půlkou ve sněmovně, je důležitý programový základ, na kterém jste se dohodli.

Jenže vy ani s Koalicí nejste ve všem zajedno. Koalice například řekla, že půjde do svazku jen s tím, kdo sníží daně - což vy jistě nejste. Co když vás tedy nevěsta nebude chtít?
Jednání teprve proběhnou a všichni partneři budou moci velmi přemýšlet a rozhodnout se.

Vy jste v otázce daní ochotni ustoupit?
ČSSD bude vyjednávat, ale naším záměrem je udržet daňovou kvótu, protože potřebujeme peníze na financování veřejných služeb. Ale jak říkám, partneři budou muset uvážit, co pro ně je, a co není výhodné. A co je také dobré pro zemi.

O které resorty budete mít zájem a které lidi byste v nich chtěli mít?
Ne ne, to by bylo skutečně nadbytečné. Řekněte mi, v čem by potom spočívalo povolební jednání, kdybych teď řekl rozhodující záležitosti a pak bych jen nutil toho druhého k tomu, aby to vzal, nebo nevzal?

Ale snad můžete už v tuto chvíli říci, s čím zcela jistě do těch jednání půjdete?
Ne, o tom budeme jednat až s těmi partnery.

Už jste s nimi mluvil a naplánoval si první schůzky?
Jen zdvořilostně. Na vše ostatní je ještě čas.

Jak dlouho podle vás potrvá sestavování nové vlády?
Těžko odhadnout, i ve stabilizovaných zemích se na to spotřebuje měsíc, měsíc a půl či dva. A znovu říkám, rozhodující nejsou procenta, ale mandáty, ty určují výsledek voleb, a ten v tuto chvíli ještě vůbec neznáme.

S Milošem Zemanem jste už mluvil?
Ano, ale jen velmi krátce. Pogratuloval mi.

Jaké pocity má novopečený premiér?
Pocit odpovědnosti. To není nic jiného.

A co radost?
... no, radost je z vítězství. Ale vy jste se ptaly na pocity z funkce premiéra. A té se nesnažím dosáhnout pro radost. Nadto ji ještě ani nemám.

Člověk by od vítěze očekával přece jen větší jásot. Vy jste dal jediné emoce najevo vteřinu před tím, než se na obrazovce objevily první odhady. Hlasitě jste odfukoval. Poté jste o vítězství řekl, že je to, jako když má archeolog před sebou poslední kousek hlíny - a ten zbývající kus amfory tam je. Změnily se nějak vaše pocity od té chvíle?
Ne. I když se v písničce říká, že lidské pocity jsou, jako kdyby na vodu psal, zas tak rychle se nemění.

Tak ještě jinak: Který byl váš nejsilnější okamžik dnešního dne?
(velmi dlouho přemýšlí) Dopolední vzpomínková slavnost v Lidicích. Protože to byla slavnost, která je jaksi nad pěnou dní a která jde mimo čas.

Jak strávíte večer po svém vítězství?
Budu sledovat výsledky, přemýšlet a ještě asi vypiju jedno pivo.

Ve vašem volebním štábu to při sledování výsledků vypadalo, že víc ten úspěch nepřejete ODS než komunistům.
Já jsem se soustředil na naše vítězství.

Čemu toto vítězství přičítáte? Dokonce u lidí, kteří volili poprvé, ČSSD vyhrála?
Sociální demokracie se jasně vymezila. Snad nikdo nás nepodezírá, že jsme odnož komunistů, ani že jsme nějaký nostalgický spolek. Etablovali jsme se jako ryzí sociální demokracie, což je ve své podstatě strana taková až trochu naivně pokroková a věřící v budoucnost.

Jako o největším překvapení těchto voleb se mluví o velkém zisku komunistů. Co překvapilo vás?
Vůbec nic.

Špidla bojuje nenápadně a tiše

Vladimír Špidla vypadá úplně jinak než většina ostatních českých politiků. Úplně jinak se také chová. Nehádá se, nemračí se, ale ani se příliš neusmívá. Odpovídá klidně a vždy si nejdříve rozmyslí, co chce říci.

Vedle svého předchůdce ve funkci předsedy ČSSD Miloše Zemana působí Špidla poměrně asketickým dojmem.

Nekouří ani nepije. Ve vysoké politice nezměnil svůj životní styl. Velký důraz klade na životosprávu, vstává v šest hodin ráno a pravidelně sportuje. Jeho oblíbenou disciplínou je přespolní běh.

Ještě před několika lety byl Špidla pro veřejnost prakticky neznámý a pozornost médií přitahoval snad jen svými nedostatky v oblékání.

V červenci 1998 se stal místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí. Od té doby stoupal v politickém žebříčku stále výš.

Přestože jej média po loňském nástupu do čela sociální demokracie hodnotila spíše skepticky, v porovnání se Zemanem působil nevýrazným dojmem a bylo mu vytýkáno malé charizma, mezi příznivci strany si důvěru postupně získal.

Když Miloš Zeman nabídl členům strany Špidlu jako svého nástupce, řekl, že podle něho splňuje všechny požadavky na charakter, inteligenci a pracovitost.

Špidla jeho předpoklady do písmene splnil. Překvapil i v předvolebním období. Projevil se jako nečekaně razantní diskutér. Jeho televizní debaty s předsedou ODS Václavem Klausem byly středem pozornosti a podle hodnocení politologů v nich právě Špidla obstál překvapivě lépe.

Nenechal se vyvést z míry Klausovými „falešnými větičkami“ a trpělivě vysvětloval své myšlenky a kroky, které chce sociální demokracie pod jeho vedením udělat.

Jednoznačně se profiloval jako odpůrce případné povolební spolupráce ČSSD a ODS. Ve svých hlasitých úvahách také vždy odmítal spolupráci s komunisty.

Včera svá slova potvrdil, přestože výsledky voleb spolupráci ČSSD se jmenovanými stranami umožňují.

Špidla za svůj život prošel mnoha různými profesemi. Vystudoval historii a prehistorii. Uplatnění v oboru však hledal marně. Nebyl politicky organizován a nemohl se vykázat ani členstvím v Socialistickém svazu mládeže.

Pracoval proto jako dělník na pile nebo v mlékárně. Byl zakládajícím členem Svazu ochránců přírody.

Špidlovu anabázi po nejrůznějších zaměstnáních ukončil až listopad 1989. V roce 1990 se stal místopředsedou jindřichohradeckého okresního národního výboru a od roku 1991 byl pět let ředitelem tamního úřadu práce. Podílel se sice na vzniku Občanského fóra v Českých Budějovicích, ale již v prosinci 1989 si v místním tisku podal inzerát s výzvou „Pojďme založit sociální demokracii“.

Vladimír Špidla je podruhé ženatý. Z prvního manželství má dva syny. Druhou svatbou vyženil dalšího syna a dceru. Manželka Viktorie pracuje jako knihovnice.

Hanuš Hanslík

 

Vladimír Špidla ve volebním štábu ČSSD poté, co byly po uzavření volebních místností zveřejněny první odhady výsledků voleb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video