Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla rázně odmítl Klausovu kritiku

  21:32aktualizováno  21:32
(Od zpravodaje MF DNES) Premiér Vladimír Špidla nepřijal ostrou kritiku ze strany Václava Klause. Prezident v prvním projevu před poslanci napadl deficit rozpočtu, který je podle něj vyšší než za totality. Špidla výhrady Klause odmítal či vyvracel v Bruselu po jednání šéfů vlád Evropské unie.

SOUVISLOSTI
Prezident ve sněmovně
Celý Klausův projev
Fotogalerie

Premiér rázně hájil finanční reformu i boj proti obcházení daňových zákonů. Vyjádřil také naději, že občané pochopí tlak státu na šedou ekonomiku. Podle Špidly Klaus pronesl kritiku jen z vnějšího pohledu a proto není oprávněná.

"Nemohu souhlasit s prezidentem, že stát se rozpíná a bere občanům svobodu a lidská práva, protože krást a obcházet daňové zákony není lidské právo," prohlásil Špidla.

Při obhajobě reformy mu přišel na pomoc i přítomný ministr financí Bohuslav Sobotka. "Prezident soustředil kritiku na současnou fázi reformy. Ale pokud se opravdu nastartuje, jsou jasné úmysly dále ji prohlubovat," tvrdil.

Špidla pak dále rozvedl, jak by to mělo vypadat. Podle něj nyní probíhá "fáze číslo jedna: stabilizace veřejných financí". Po ní má přijít důchodová reforma, která by měla být "ve strategii hotova koncem příštího roku".

Dále by se podle premiéra měly změnit daňové zákony, zejména ty, které se týkají rodin s dětmi, u nichž vláda zvažuje společné zdanění obou manželů. Navíc se chystá zjednodušení hospodářských předpisů.

Špidlu znechutilo Klausovo tvrzení, že za komunismu deficit nebyl. Připomněl tedy bývalému ekonomovi, že toto srovnání je "metodicky naprosto nesprávné", protože komunismus byl jiný ekonomický systém.

Stejně tak premiér odmítl nějaké jednoduché, razantní škrty, jimiž by se deficit snížil. "Snadno se říká: mělo by se ušetřit. Ale když to promítáte do reality, musíte velmi důkladně uvažovat o konkrétních dopadech," uvedl.

Premiér Špidla také odhodlaně hájil sociální stát. Podle něj to není myšlenka, kterou vývoj zcela překonal. Sociální stát se prý jen dostal do potíží, které lze překonat pomocí reforem.

"Ty jsou ale nutné, protože takovýto stát stojí před dilematem reformovat se nebo zemřít. Sociální stát je v situaci, kdy se musí reformovat, neboť jinak by byl ohrožen," tvrdil Špidla.

Premiér odmítl i prezidentovu kritiku unijní ústavy jako cesty k proměně států v pouhé regiony. Špidla připomněl, že "sladká Francie ani hrdý Albion" se určitě nemíní stát regiony nějakého většího celku.

"U ústavy nikdy nevyjadřovaly tuto obavu," podotkl premiér, podle něhož je evropská ústava jen logickou reakcí na rozšíření unie a má zajistit efektivní fungování jejího rozhodování.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz