Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla odpočíval, chystá se na jednání

  17:12aktualizováno  17:12
Premiér Vladimír Špidla uposlechl lékaře a odpočíval celý víkend. Po pátečním kolapsu ve sněmovně hodně spal a byl pouze na krátkých procházkách. "Už se cítím dobře," řekl po vycházce MF DNES. Na jednání o eurokomisaři se chystá v pondělí.

Premiér a předseda ČSSD omdlel v pátek ráno při jednání poslaneckého klubu své strany. Kolapsu předcházela názorová výměna Špidly s Milošem Kužvartem. Ten totiž kolegům oznámil, že cítí slabou podporu vlády a eurokomisařem nebude. - více zde

Na doporučení lékařů pak Špidla zrušil svůj víkendový program a odpočíval.

"Premiér přes víkend nepracoval. Hodně spal a v neděli byl pouze na krátké procházce kolem Kramářovy vily," řekla iDNES mluvčí Úřadu vlády Anna Veverková.

Po nedělní procházce také poprvé od kolapsu Špidla promluvil s novináři. "Už se cítím docela dobře. Byla to krátkodobá indispozice z přetížení. Myslím si, že jsem to trochu přehnal, ale od neděle od rána mi je už dobře," řekl premiér pro MF DNES.

Na jednání o kandidátovi na eurokomisaře se ale chystá až v pondělí.

Podle Veverkové navštívil Špidlu v neděli dopoledne místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Protože premiéra zastupoval v diskusním pořadu Sedmička, domlouvali nějaké podrobnosti," uvedla.

Škromach pak v televizi Nova prohlásil, že Miloš Kužvart by měl zvážit své setrvání v Poslanecké sněmovně. "Myslím, že by se s tím měl chlapsky vyrovnat," prohlásil. - více zde

Špidla byl na vycházce i v sobotu. S manželkou odjeli za Prahu do Klánovic. "Premiér se pokoušel i běhat, ale po několika metrech toho nechal," uvedla v sobotu mluvčí.

V pondělí se však už premiér chystá do úřadu. "Premiér přijde do kanceláře brzy, protože se pravidelně probouzí kolem páté hodiny ráno. Tam ho čeká vyřizování pošty a porada," uvedla Veverková.

Původní program ale omezil. Zrušil nějaká přijetí a cestu do jižních Čech. Hned odpoledne ale Špidlu čeká první důležité jednání. "Pan premiér chce odpoledne začít jednat o nominaci na eurokomisaře," dodala.

Premiérův kolaps ve sněmovně
Premiér a předseda ČSSD omdlel v pátek ráno při jednání poslaneckého klubu své strany. Kolapsu předcházela výměna názorů s Kužvartem, který pohrozil rezignací na eurokomisaře. Poté, co lékaři propustili Špidlu z nemocnice, prospal odpoledne v Kramářově vile.

V rezidenci předsedy vlády se krátce zastavil i vicepremiér Stanislav Gross (ČSSD) a lídři ostatních vládních stran - lidovec Miroslav Kalousek a unionista Petr Mareš.

Kužvart se pak odpoledne své nominace do Evropské komise skutečně vzdal. Má kandidatura byla zpochybněna, hlavně ministrem zahraničí Svobodou, prohlásil. - více zde

Podle zdrojů MF DNES však Kužvartův náhlý krok souvisí s jeho pondělní návštěvou Bruselu. "V podstatě v Bruselu sám zjistil, že na tu funkci prostě nestačí," řekl MF DNES vysoce postavený diplomatický zdroj. - více zde

Ostatní politici mezitím začali naplno debatovat, koho by chtěli místo Miloše Kužvarta v nominaci na eurokomisaře. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se vyslovil pro velvyslankyni Vlastu Štěpovou. Opoziční ODS trvá na exministru Bedřichu Moldanovi. - více zde

ČTĚTE ANALÝZU:
Premiér opakuje hrubé chyby

Manželé Špidlovi jsou na procházce v okolí Kramářovy vily v Chotkových sadech. Po pátečním kolapsu ve sněmovně premiér celý víkend odpočíval. (22. února 2004)

Premiér Vladimír Špidla venčí psa Maxe v okolí Kramářovy vily v pražských Chotkových sadech. Po pátečním kolapsu ve sněmovně premiér celý víkend odpočíval. (22. února 2004)

Manželé Špidlovi jsou na procházce v okolí Kramářovy vily. Po pátečním kolapsu ve sněmovně premiér celý víkend odpočíval. (22. února 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

PŘÍMÝ PŘENOS: V hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Hosty diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel jsou mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka a Jiří Španer z...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz