Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla ocenil vlídné otázky

  22:06aktualizováno  22:06
Po Václavu Klausovi a lídrech Koalice přijal pozvání na on-line rozhovor předseda ČSSD Vladimír Špidla. Moc horko mu ale pod palbou otázek nebylo. Čtenáři ho netrápili tak jako jeho předchůdce. "Vážení diskutující, děkuji Vám za příležitost vyjádřit názory ČSSD," shrnul debatu lapidárně sám Špidla.Další odpovědi šéfa ČSSD najdete ZDE. Podívejte se na video.

MF DNES zahájila sérii předvolebních rozhovorů s lídry hlavních stran. První je rozhovor s lídrem ČSSD, Vladimírem Špidlou.

"Budu citovat generála Marshalla - 'Já vybírám lidi podle toho, jaké mají klady, ne jaké mají zápory.' Člověk, který nemá klady ani zápory, je nepoužitelný. Výjimkou jsou jedině psychopati. Ti do týmu nesmějí, i když třeba mají velký talent," řekl v rozhovoru pro MF DNES na dotaz, jak by po volbách sestavil vládu.

Váš rival Václav Klaus sepsal brožuru "Proč jdu znovu do toho". Proč do toho jdete vy?
Protože jsem přesvědčen, že sociální stát má budoucnost. Že i přes rozdíly mezi lidmi není nutné, aby jeden dupal po druhém.

A co osobní motiv? Jste ješitný? Chcete si dokázat, že na to máte?
Ne! Poctivě vám můžu říct, že politika jako překonávání komplexů to tedy ne! Ale pokud to berete tak, že člověk má příležitost svou představu o společnosti zrealizovat - tak to motiv je.

ON-LINE rozhovory
s předsedy parlamentních stran

Nejsem arogantní, jsem upřímný
on-line s
Václavem Klausem
(22.5. 2002)

 Marvanová a Svoboda: Do vlády půjdeme společně
on-line 
(30. května)

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček on-line rozhovor
z časových důvodů odmítl

 Ve srovnání s Milošem Zemanem jste, odpusťte, suchar. Myslíte, že to pro vás je ve volební kampani nevýhoda, nebo naopak přínos?
Některé skvrny nelze odstranit bez porušení podstaty látky. Jsem takový, jaký jsem, a musím své vlastnosti nasadit do kampaně. A tak je nasazuji a myslím, že to jde.

Tak jinak: Budete považovat za osobní prohru, když získáte pro ČSSD méně než Miloš Zeman?
Takto nelze uvažovat. Už Herakleitos říkal: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Takže nebudu. Ale myslím si, že - no nic, to necháme...

... dopovězte to, prosím.
Přepokládám, že volební výsledek se bude velmi blížit tomu, čeho jsme dosáhli minule.

Přes třicet procent hlasů?
Těžko odhadnout, ale myslím, že to možné je.

Je téměř jisté, že s ODS byste vytvořili silnější vládu než s Koalicí. Dal byste přednost slabší vládě s programově bližší Koalicí, nebo silné vládě se vzdálenější ODS?
Program je významnější než mocenská aritmetika. A programová shoda se dá daleko významněji získat s Koalicí za předpokladu dominantního vlivu lidovců.

Takže vaše odpověď zní: slabší vláda s menší převahou?
Ne. To je silnější vláda s menší převahou.

Pořád opakujete, že nechcete s Klausem do vlády. Zkusme to jinak. Když bude nutnost sestavit velkou koalici, je pro vás přijatelné rozdělení: Špidla v čele vlády a Klaus na Hradě?
Klaus není mým kandidátem. Mám představu o jiném člověku.

Byl by pro vás Klaus na Hradě absolutně nepřijatelný? Tak, že byste kvůli tomu nechtěl vést vládu?
Ale ne, není nepřijatelný. Je-li prezident zvolen ústavním způsobem, tak to přece není důvod k demisi vlády! Sociální demokracie ale zřejmě postaví svého vlastního kandidáta. Jsme takové uskupení, které si může tuto úlohu uložit.

Pokud by přece jenom došlo k tomu, že vládu sestaví dvě nejsilnější strany, ČSSD a ODS, jaký by měla taková vláda program?
Jednání budou tvrdá. A jestliže chci, aby byla tvrdá a úspěšná, tak nemohu své úvahy a taktiku ukázat teď, pár dní před volbami.

Co budete ze svého programu bezpodmínečně hájit?
Koaliční dohoda, jíž by se účastnila ČSSD, nebude obsahovat školné. Nebude obsahovat zvýšené platby pacientů ve zdravotnictví. Bude obsahovat přijetí koncepce vstupu do EU. Bude obsahovat zákon o obecném referendu. Bude obsahovat existenci zákoníku práce.

Co jste naopak ochoten obětovat?
O dalších věcech - privatizaci, daních, důchodové reformě - lze dál debatovat.

Léky pro seniory zdarma také patří mezi body, z nichž neustoupíte?
Naším klíčovým stanoviskem je, že léky má dostat každý v situaci, kdy je potřebuje, zdarma. Lze to řešit různě, zda takto zjednodušeně ve stylu "pro seniory nad 70 let zdarma", o tom lze diskutovat.

Co je to vlastně konkrétně ten "váš" sociální stát?
Je to demokratický stát založený na tržním hospodářství, který ovšem je toho názoru, že existují základní sociální hodnoty, ke kterým má mít člověk rovný přístup, a tenze řeší pomocí přerozdělení veřejných peněz.

Nemůžete být konkrétnější?
Typickým prvkem je veřejně financované školství, dále veřejné zdravotnictví a vůbec snaha udržet sociálně soudržnou společnost, v níž chudoba není záležitost jednotlivce, ale je snaha pomoci mu, aby se mohl do společnosti navrátit.

Je sociální, když stát říká, že nechce, aby si lidé za zdravotní péči legálně připláceli - a tak oni ilegálně uplácejí?
Úplatky nejsou sociální. Ale to neznamená, že je zlegalizujeme, protože tím se vytváří zdravotnictví tříd. Úplatkům lze zabránit tak, že systém bude takový, že za peníze nezískáte žádnou velkou výhodu.

Je sociální, když si lidé nechají zdarma předepsat množství léků, pak je ani neužívají - a platíme to všichni?
Je to problém.

A co to vyřešit třeba drobným poplatkem za recept?
Jakým drobným poplatkem? Setkávám se s důchodci a oni mi říkají: Já platím 500 až 600 korun měsíčně za léky! A když jim je ten doktor předepíše, berou je. Nemocný člověk neumí být obchodník.

Považujete za sociální, když lidé kšeftují s obecními byty, k nimž přišli za hubičku třeba tak, že se přihlásili ke staré příbuzné?
Jistě ne. Ale sociální také není uvolnit nájemné v Praze, Budějovicích či Hradci Králové a zlikvidovat většinu nájemníků. Politika je vždycky hledání nějakého rozumného kompromisu.

Máte nějaké osobní zásady, ze kterých neustoupíte, takové, kvůli kterým byste i odešel z politiky?
Ta hranice je sporná, ale základ je, že chcete prosadit svoji představu. Můžete utrpět 50 porážek a není to důležité, protože jste stále na té cestě. Pak se vám může stát, že jste se dostali na výhybku a už se vzdalujete. A to je čas vystoupit. Dobrým příkladem je pro mne Otakar Motejl. Poznal, že už reformu justice neprosadí, a tak odešel. A stejně hodnotnou úvahu, i bez porážky, udělal Miloš Zeman. Svědčí to o jeho velikosti. Tak se odchází. Když už prostě nejste prospěšný.

Nemůže se tedy za pár let stát, že budeme sedět proti bezmocnému Špidlovi, který už nebude ničím prospěšný a se kterým si budou jeho spolustraníci dělat, co chtějí? 
Mám pokoru před budoucností, a tak to nemohu říci stoprocentně. Cíl je, aby se to nestalo. Kdo se zabývá zdravotnictvím, ví, že někdy dojde k úpadku mentálních sil, a člověk to nerozezná. Ale když budu mít zachovaný rozum a neselže mi, tak nepřipustím, abych byl obrazem, který nemá vliv.

Pane Špidlo, co zformovalo váš levicový světonázor?
Řekněme spíše solidární světonázor. Co si pamatuju, tak už když jsem si vymýšlel taková ta různá dětská dobrodružství, nikdy jsem se neprojektoval do toho, že jsem král nebo někdo mocný.

A do čeho "jste se projektoval"? Do zbojníka? Nebo partyzána?
Ne, do zbojníka ne. Většinou jsem měl představy různých expedic a podobně.

Někdo jako Emil Holub?
Ano a vyhovovala mi expedice, která funguje stylem jeden za všechny, všichni za jednoho. Dalším momentem byl dědeček v Písku, který byl vynikající chirurg. Byla to taková klasická osobnost velkého doktora. A tam je zase solidární prvek.

Působíte zarputilým dojmem. Jeden náš známý o vás řekl: "Ten nám ten blahobyt vybuduje, i kdyby nás měl postřílet." Zdá se, že si pověst socialistického fanatika docela rád budujete. Proč?
Žádnou takovou pověst si nebuduju. Možná se někdy chovám tvrdě a urputně, to souhlasím, ale sotva byste v mých zvyklostech nalezli, že jsem ochoten lidi obětovat nějakému abstraktnímu cíli. To tedy ne.

Budete možná sestavovat vládu. Je známo, že se nemáte zrovna v lásce se Stanislavem Grossem. Jak se s tímto vztahem vyrovnáte?
Snadno! Povinností člověka, který buduje tým, je zařadit do něj lidi, kteří mají talent a schopnosti. Budu citovat generála Marshalla: "Já vybírám lidi podle toho, jaké mají klady, ne jaké mají zápory." Člověk, který nemá klady ani zápory, je nepoužitelný. Výjimkou jsou jedině psychopati. Ti do týmu nesmějí, i když třeba mají velký talent.

Ještě stále mluvíme o Grossovi?
Ne, ani ve snu ne! Chtěl jsem to dokončit: psychopati jsou schopni rozvrátit tým. Člověk je může použít třeba jako experty, protože tyto pohnuté osobnosti jsou nějak talentované. Ale nikdo z těch, kteří přicházejí v úvahu v ČSSD, nepatří do škatulky psychopat. Já si vyberu - pokud budu mít tu možnost - co nejtalentovanější lidi a mám myslím dost odvahy na to, abych to zvládl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...Najdete na iDNES.cz