Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Naši vojáci jsou v pořádku

  11:00aktualizováno  11:00
Česku nebezpečí nehrozí, uklidňují po úderu na Irák politické špičky. Od časného rána zasedal krizový štáb, Rada bezpečnosti státu pak zpřísnila některá opatření. "Všechny resorty dělají maximum pro bezpečnost obyvatel," řekl premiér Špidla. Dodal, že v pořádku jsou i čeští vojáci v Kuvajtu.

IRÁCKÁ KRIZE:
on-line reportáž

Do Kuvajtu dopadly dopoledne dvě irácké rakety. Podle tamního ministerstva obrany nikoho nezranily a nezpůsobily ani žádné škody.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl, že česká jednotka, která je v bojové pohotovosti, plní své civilní úkoly a do samotných bojů se nebude zapojovat.

Bezpečnost Česka zesiluje
Bezpečnostní rada státu posvětila zvýšení některých opatření, která už ve středu navrhl Ústřední krizový štáb.

"Mezinárodní napětí vzrostlo," zdůvodnil rozhodnutí Bezpečnostní rady státu premiér Vladimír Špidla.

Přestože vláda podle něj o žádné konkrétní hrozbě neví, měli by být lidé opatrní a také najít pochopení pro případná omezení.

"Mezinárodní napětí je vyšší a Česká republika na to reaguje," uvedl premiér s tím, že rada uvedla zemi do prvního stupně pohotovosti.

Policie postavila stálé hlídky u sídel státních institucí, tedy u budovy Úřadu vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu, ministerstva zahraničí a ministerstva vnitra.

"Nyní vyjednáváme ostrahu s některými zastupitelskými úřady," řekl ČTK ředitel ochranné služby policie Lubomír Kvíčala.

Stálé hlídky stojí podle něj už delší dobu u ambasád Spojených států amerických, Izraele, Turecka a Saúdské Arábie.

Nyní policie reaguje na žádosti dalších zastupitelských úřadů a vyjednává s nimi podmínky ostrahy. O které budovy jde, zatím nechtěl říci.

Neuvedl ani, kolik policistů bude státní instituce a ambasády hlídat. "Bude to proměnné, bude se to měnit podle potřeby a situace," konstatoval Kvíčala.

Premiér Špidla ministra vnitra Stanislava Grosse po odpolední schůzce vyvázal z běžné agendy. Chce, aby se věnoval jen vnitřní bezpečnosti a pravidelně ho informoval.

Zapojí se i hasiči
Do zvýšené bezpečnosti se podle Grosse zapojí také hasiči. V celé zemi by měli mít dostatek detekčních trubiček, kterými se zjišťuje třeba přítomnost látek z takzvaných špinavých bomb.

Pečlivěji se bude podle Grosse také dohlížet na výrobu a distribuci potravin. Podle premiéra Špidly má země zásoby například pohonných hmot asi na čtyři měsíce.

Cena ropy šla navíc paradoxně po zahájení války dolů, a tak není třeba přijímat žádná mimořádná opatření, dodal.

Tvrdík: Jsme v bezpečí
Ministr Jaroslav Tvrdík ráno po zasedání krizového štábu řekl, že Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí.

"Nemáme žádný zpravodajský poznatek o teroristické hrozbě," prohlásil pro Český rozhlas. Krizový štáb zasedl vzápětí po prvním útoku spojenců.

Armáda je ve vyšší pohotovosti
Kvůli válce přešla armáda z prvního bezpečnostního stupně alfa na druhý bravo. Jde o vnitřní bezpečnostní režim armády.

Vojáci chrání stragetické objekty. Ve vyšší pohotovosti jsou lékaři, biologové a chemici pro případný chemický útok.

Se zapojením česko-slovenského praporu chemiků v Kuvajtu do akce se zatím nepočítá, řekl ministr Tvrdík. První útok spojenců přirovnal k chirurgicky přesnému úderu.

Svoboda: O útoku jsme věděli předem
Ministr zahraničí Cyril Svoboda v Radiožurnálu zopakoval, že postoj Česka jako spojence zůstává i po úderu na Irák stejný. "Za spojenci stojíme," prohlásil.

Prozradil, že čeští politici se o přípravě na úder dozvěděli v předstihu několika hodin. "O válce jsme věděli před jejím začátkem," upřesnil.

IRÁCKÁ KRIZE

Reportáž:
on-line zpravodajství

Úder:
Úderu předcházely nálety
v jižním Iráku
Irák:
Bagdád sevřela úzkost
Úder:
Bude to úplně jiná válka
Česko:
Bezprostřední nebezpečí nehrozí
Chemici:
Už je to tady, řekl
chemikům velitel

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
 * Irák v datech * pozadí krize *

Špidla: Jsme připraveni
Riziko války by přesto občané neměli podle premiéra Vladimíra Špidly podceňovat.

"Příslušné orgány, to znamená krizové orgány, rozvědka, štáby jednotlivých ministerstev, měly dost času se připravit, takže plynule přecházíme a jsme schopni zvládnout úkoly, které před námi jsou," ubezpečil v ČT Špidla.

Z jakého důvodu Američané uvedli Českou republiku na seznam spojeneckých zemí, Špidla neví. "Česká republika není součástí koalice útočící na Irák."

Česká vláda se přesto po vypuknutí války v Iráku jasně postavila na stranu spojenců. "Na možné hrozby jsme připraveni," řekl premiér.

Akutní útok Česku podle expertů nehrozí. Potenciálními cíli irácké odvety jsou ambasády USA, Británie a Izraele, případně Rádio Svobodná Evropa. - více zde

Policie a vojáci mají chránit také zdroje pitné vody, důležité komunikační či energetické uzly. Policii zatím pomůže 620 vojáků. Strategické objekty budou střeženy nepřetržitě.

"Z těchto 620 vojáků bude kolem 20 využito při posílení již stávajících opatření na mezinárodním letišti Praha – Ruzyně, a to konkrétně o ostrahu technických prostor," sdělila mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Vojáci podle mluvčí posílí policisty u vytipovaných průmyslových objektů s rizikovou výrobou. - více zde

PROHLÁŠENÍ PREMIÉRA VLADIMÍRA ŠPIDLY
Saddám Husajn po dvanáct let neplnil požadavky mezinárodního společenství, což znamená, že u kořenů této války je jeho agresivní útok na Kuvajt v roce 1990.

Česká republika chápe koaliční operaci jako poslední prostředek vedoucí k naplnění přislušných rezolucí RB OSN, avšak lituje, že se nepodařilo pro tento krok získat nový mandát OSN.

Z hlediska vnitřní bezpečnosti jsme vydali všechny potřebné pokyny a příslušní státní činitelé průběžně sledují situaci. Jednání České republiky vymezuje demokraticky přijaté stanovisko parlamentu.

V této těžké chvíli myslíme na naše vojáky, kteří plní obtížnou úlohu na Blízkém východě. Dostane se jim veškeré podpory, kterou můžeme poskytnout.

Věřím, že tento zásadní okamžik je současně novým začátkem pro stabilitu a skutečný mír v oblasti. Česká republika je připravena poskytnout svůj díl pomoci pro obnovu stabilních a mírových poměrů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz