Špidla našel nového šéfa justice

  • 84
Den po odchodu Karla Čermáka z postu ministra spravedlnosti našel premiér náhradu. Vladimír Špidla chce udělat vládním šéfem justice Zdeňka Koudelku. Je poslancem ČSSD za Jihomoravský kraj a je mu 35 let. Koaliční strany se na něm shodly na společné snídani.

Zpravodaji MF DNES to potvrdily dva dobře informované zdroje.

Na přímou otázku odpověděl po snídani místopředseda ČSSD a ministr práce Zdeněk Škromach slovy: "Posílí jižní Morava".

Samotný Koudelka v průběhu jednání poslaneckého klubu ČSSD prohlásil, že s ním premiér o této věci hovořil. Odpoledne pak oficiálně potvrdil, že od premiéra Špidly nabídku nahradit odcházejícího Čermáka dostal.

"První konzultace jsme měli o víkendu a poslední rozhovor byl ještě dnes ráno," řekl a dodal, že by se chtěl v roli ministra spravedlnosti zasadit o rychlejší soudní řízení a lepší vymahatelnost práva.

Premiér nechtěl Koudelkovu nominaci komentovat. "Náhrada za pana ministra Čermáka je, ale z důvodů ústavní zdvořilosti chci informovat napřed pana prezidenta," řekl novinářům.

Odhadl, že nový ministr by se funkce mohl ujmout do deseti dnů. Koudelka nechtěl spekulovat o tom, kdy by mohl být jmenován. "To záleží na panu prezidentovi," uvedl.

Soudci se na nového ministra těší
Představitelé soudcovského stavu uvítali, že nový ministr spravedlnosti byl vybrán tak rychle. "Delší dobu trvající bezvládí by nás poškodilo," řekl ČTK předseda pražského městského soudu Jan Sváček.

"Předpokládám, že nový pan ministr se velmi rychle seznámí se všemi problémy justice a pomůže nám je společně řešit," dodal.

Koudelka si chce ponechat poslanecký mandát. Neobává se prý, že by šel do vlády, která možná brzo skončí. "Kdybych se bál toho, že tato vláda skončí, nebo že půjdu do věci, která je riziková, tak bych vůbec nemohl jít do politiky," řekl novinářům.

Koudelka měl už loni nahradit Rychetského
O Zdeňku Koudelkovi se spekulovalo už loni, kdy premiér bolestivě a dlouze hledal náhradu za Pavla Rychetského, který odešel na Ústavní soud. (více zde)

Tehdy bylo ministerstvo spravedlnosti bez velitele tři měsíce.

Karel Čermák ohlásil demisi v sobotu krátce po skončení voleb do EP, a v pondělí ji skutečně podal. V úterý ji přijal prezident Václav Klaus. Čermák tvrdí, že Špidla o jeho úmyslu věděl dlouho dopředu. Ministr nesouhlasil s odebráním 13. a 14. platů soudcům. - více zde

Pro vládní koalici je přijatelným kandidátem
"My jsme toto křeslo ve vládě považovali za místo, které si obsadí ČSSD, takže jsme do výběru kandidáta nijak nezasahovali a volbu pana premiéra plně respektujeme," řekl iDNES mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob.

Dodal, že jméno Zdeňka Koudelky navíc v křesťanské demokracii rozhodně nevyvolává negativní reakce.

Koudelku coby ministra spravedlnosti si umí představit i US-DEU. "Já jsem nebyl na té snídani, kde se o tom hovořilo, ale domnívám se, že Unie svobody s návrhem tohoto kandidáta nemá problém," vysvětlil první místopředseda strany Jan Hadrava.

"Pan Koudelka je dlouholetý místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny, takže kvalifikován zcela jistě je," doplnil předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl.

Opozice je rezervovanější
Komunisté jsou rezervovanější. "Ne že bych nepřál mládí, ale uměl bych si tam představit někoho zkušenějšího, například Jaroslava Bureše," uvedl čerstvě zvolený poslanec Evropského parlamentu za KSČM Miloslav Ransdorf. "Třeba bude mít tentokrát pan premiér šťastnou ruku," dodal.

Nejsilnější opoziční strana proti Koudelkovi podstatné výhrady nemá, dala ovšem najevo své obavy, že na prosazení zásadních justičních reforem nebude mít čas. 

"Vzhledem k tomu, že je to už třetí ministr spravedlnosti této vlády, obávám se, že už se mu nepodaří provést potřebné reformy justice," řekl iDNES stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil.

Koalice: Kvůli eurovolbám vládu nezměníme
Šéfové tří koaličních stran se na společné snídani rovněž shodli, že po eurovolbách není důvod dělat změny ve vládě.

Rekonstrukce je zbytečná i přesto, že US-DEU nasbírala tak málo hlasů, že neprošla do Evropského parlamentu.

Jaký je Koudelka? Nenápadný, ale s ambicemi

Koudelka je místopředsedou ústavně-právního výboru sněmovny a patří do skupinky poslanců, kteří chystají velké změny v ústavě. Za zmínku v této souvislosti stojí, že Koudelka je zastáncem přímé volby prezidenta.

Jeho kolegové ho považují za schopného právníka, a to i někteří poslanci z jiných stran. Mluví se však o něm také jako o ambiciózním politikovi, který o funkci ministra velice stojí. Okamžitě poté, co se začal loni hledat nový ministr spravedlnosti, Koudelka kvapně publikoval v tisku článek s titulkem "Jak vylepšit justici?".

Nenabídl v něm nijak překvapivá řešení, ale celkem určitě se připomněl premiéru Špidlovi a vlivným sociálním demokratům. Jako politik přitom Koudelka působí velmi nevýrazně. V médiích se téměř neobjevuje.

Ve své straně patří spíše k pragmatikům. Neodmítá například účelové spojenectví s komunisty nebo ODS po příštích volbách. Vojenskou akci Spojených států v Iráku označuje za "americký útok na Irák v rozporu s mezinárodním právem".

Tento jihomoravský poslanec se vždy pohyboval v oblasti práva. Po studiu se stal odborným asistentem na dvou vysokých školách a od roku 1996 pracuje jako advokát. Za rok 2002 si tak k poslaneckému platu přivydělal přes 200 tisíc korun.

Vladimír Špidla představil ve sněmovně nového šéfa justice Zdeňka Koudelku. (15. června 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue